67-річний кам’янчанин Володимир Юзюк видав уже кілька книжечок афоризмів: 2000 року — «Віртуальний алгоритм», 2002 року — «Афоризми», 2012 року — «Український шаховий афоризм». Найсвіжішу збірку коротких влучних висловів, підписану до друку 18 березня 2014 року, Володимир Якович назвав одночасно латинською та українською мовами: «Formula vitae. Формула життя». Видавцем книжки став кам’янецький приватний підприємець Дмитро Зволейко.
Тяга до чужих мов в автора органічна, адже 1973 року він закінчив факультет іноземних мов Львівського університету, а в педагогічний і перекладацькій практиці мав справу з німецькою, іспанською, італійською мовами. До речі, в одному з афоризмів Юзюк іронічно зауважив: «Знання трьох мов ще не дає трьохвимірної картини світу».
120-сторінкова збірка має підзаголовок: думки, роздуми та афоризми. Вони розбиті на півтори сотні розділів, розміщених за абеткою. Назвемо початкові засіки мудрості: «Автор», «Америка», «Атеїзм», «Афоризм», «Бажання». А завершальні такі: «Час», «Читач», «Чоловік», «Шлюб», «Щастя». Розділи сильно відрізняються один від одного розміром. Так, про відповідальність автору вдалося придумати тільки два вислови, а життю він відвів аж п’ять сторінок, жінці та людині — по чотири (зате всього сторінку — чоловікові). Великими вийшли і розділи «Віра», «Думки», «Душа», «Історія», «Книжки», «Ми», «Наука», «Порада», «Час».
Володимир Якович вважає, що «афоризм — це роман в одному реченні». Тож Юзюка сміливо можна назвати автором кількох тисяч романів, щоправда, з одного речення. Ось деякі з них: «Нікчемний, але дуже чемний», «Можна сказати все, не сказавши ні слова», «Краще бути вітрилом, ніж флюгером», «Смерть — податок на життя», «І у мінімумі є свій максимум», «І серед графоманів є свої класики», «Є письменники, доля яких цікавіша за їхні книги», «Шлюб плавно переходить або в звичку, або в розлучення», «Щоб здобути безсмертя, потрібно померти». Часом автор порушує свій же принцип і вміщує думку в два речення: «Якщо подумати, у чоловіка лише дві проблеми: гроші та жінки. А якщо добре подумати, то у чоловіка одна проблема: гроші на жінок».
Часом думки Володимира Яковича доволі банальні: «Письменником стає та людина, у якої щемить серце та болить душа», «Вдячність не купиш і не подаруєш», «Лікарі теж хворіють», «Нам Бог дав матір, мову й батьківщину», «Україна — не окраїна, а центр Європи». Утім, у невеличкому зверненні до читача на початку збірки автор завчасно попередив про свої думки: «Збіжність цих думок з думками читача чи інших авторів просимо вважати як похвалою авторові, так і недоліком у його творчості».
Як засвідчує прикінцева ремарка «Кам’янець-Подільський, 2006—2012 роки», Володимир Юзюк потратив на написання зібраних у збірці афоризмів сім років. Як зауважив сам автор про свій метод: «Слово за словом, дивишся — книжка».
Наклад збірки невеликий — всього сто примірників. Хотілося би побажати авторові більшого тиражу, але він вчасно зупинив: «Надмір бажань — шкідливий» та «Усіх бажань не задовольниш».
Автор: Олег Будзей
Дивіться також: |