Сб, 20.04.2024, 01:44
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Кам'янецький календар

Кам’янецький календар на 31 травня

31 травня

Цього дня колись:

1925 рік. У Харкові завершила роботу перша Всеукраїнська конференція з краєзнавства (розпочалася 28 травня). Серед її делегатів були дослідники з Кам’янця-Подільського — Володимир Геринович і Нестор Гаморак.

1935 рік. У Харкові український поет Володимир Свідзінський у листі до Олени Чілінгарової написав: «Як би мені хотілося побувати в милому моєму Кам’янці — подивитися, які зміни в нім сталися. Там колись родилася моя мама, там і я жив багато років — і був деякий час щасливий». Поет також зізнався, що на Польських фільварках знає кожен камінчик.

1938 рік. У Кам’янці-Подільському завершила роботу перша обласна партійна конференція (розпочалася 28 травня) новоствореної Кам’янець-Подільської області. На організаційному пленумі першим секретарем Кам’янець-Подільського обкому КП(б)У обрано Олександра Йосиповича Власова (1902—1942), який до направлення в Кам’янець-Подільську область перебував на партійній роботі в Харкові. Другим секретарем став Михайло Васильович Груленко, якого після вересня 1939 року ЦК КП(б)У відкликало з Кам’янця-Подільського й направило в Станіславську (нині Івано-Франківську) область, де він очолив новостворену партійну організацію.

1990 рік. У Кам’янці-Подільському в міському Будинку культури рок-гурт «Київська Русь» дав благодійницький концерт, кошти від проведення якого пішли на лікування важкохворого хлопчика.

1992 рік. У Кам’янці-Подільському проведено (26—31 травня) дві міжнародні наукові конференції «Польща і Україна: історична спадщина та суспільна свідомість» і «Людина, громадянське суспільство і держава у світлі нової політичної реальності в Центрально-Східній Європі — традиції та сучасність». Серед учасників конференцій були відомі вчені Іван Дзюба, Ярослав Ісаєвич, Григорій Грабович, Богдан Осадчук.

1992 рік. У Кам’янці-Подільському урочистим богослужінням завершився перший навчальний рік у недільній школі при Георгіївській церкві на Польських фільварках.

1992 рік. У Києві відбулася (29—31 травня) перша Всеукраїнська хорова асамблея, в роботі якої взяв участь директор Кам’янець-Подільської міської хорової школи Іван Нетеча.

1993 рік. У Кам’янці-Подільському перебувала Олена Павлівна Отт-Скоропадська — дочка останнього гетьмана України Павла Скоропадського. Вона, зокрема, зустрілася з членами Подільського братства.

На території Кам’янець-Подільської фортеці (зліва направо): голова Подільського братства Мирослав Мошак, історик, член Подільського братства Віталій Лозовий, Олена Отт-Скоропадська, член Подільського братства В’ячеслав Полятинчук. 31 травня 1993 року

1995 рік. У Кам’янець-Подільському сільськогосподарському інституті (нині Подільський державний аграрно-технічний університет) відбулася 29—31 травня міжнародна науково-практична конференція «Селекція і технологія вирощування польових культур».

2001 рік. У Кам’янці-Подільському п’ять найкращих випускників загальноосвітньої школи № 3 отримали по депозитній пластиковій картці від Ощадбанку.

2002 рік. У Кам’янці-Подільському у виставковому залі на Соборній відкрито першу обласну фотовиставку робіт журналістів Хмельниччини.

2007 рік. Синодальною ухвалою Української православної церкви (Московський патріархат) Віньковецький і Ярмолинецький райони Хмельницької області переведено зі складу Кам’янець-Подільської єпархії в Хмельницьку. Таким чином, у Кам’янець-Подільській єпархії замість семи благочинь залишилося п’ять: Кам’янець-Подільське, Чемеровецьке, Дунаєвецьке, Новоушицьке та Городоцьке.

 

Цього дня народилися:

1893 рік. У Москві народився (19 травня за старим стилем) Михайло Миколайович Тихомиров — російський історик, дійсний член Академії наук СРСР (1953). 1917 року закінчив історико-філологічний факультет Московського університету. У його книзі «Давньоруські міста» (1956) мова йде і про міста Поділля — Кам’янець-Подільський, Бакоту, СтаруУшицю та інші. 1962 року відвідав Кам’янець-Подільський, 20 жовтня 1962 року на конференції у педагогічному інституті, присвяченій 900-річчю Кам’янця-Подільського, виступив із доповіддю «Про початок Кам’янця-Подільського». Помер 2 вересня 1965 року в Москві.

1912 рік. У селі Марківці (тепер Красилівського району Хмельницької області) народився Дионисій Миколайович Ткачук — директор двох заводів у Кам’янці-Подільському: електромеханічного (у 1959—1962 роках), кабельного (у 1962—1972 роках). Помер 11 липня 1980 року.

1896 рік. У Летичеві народилася Олена Сергіївна Осліковська — прозаїк, публіцист, кандидат економічних наук, почесний громадянин Летичева (1980), персональний пенсіонер союзного значення. Закінчила 1922 року Одеський університет. Авторка документальних нарисів, спогадів, повістей про Поділля та Волинь. Написавши спогади «Кілька рядків для великої книги», відправила їх на рецензію Юрію Смоличу. Врахувавши зауваження, доопрацювала рукопис і видала документальну повість «Великі події в маленькому місті», а повний варіант спогадів, оригінали листів-рецензій Смолича та свої пояснення до них здала на зберігання в Хмельницький обласний державний архів у Кам’янці-Подільському. Померла 14 серпня 1990 року в Москві.

1940 рік. У Старокостянтинові народився Анатолій Павлович Бондарчук — український легкоатлет, заслужений майстер спорту, олімпійський чемпіон 1972 року з метання молота, доктор педагогічних наук (1987). Закінчив 1962 року факультет фізичного виховання Кам’янець-Подільського педагогічного інституту. 1979 року відвідав рідний інститут  (нині Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка).

1946 рік. У містечку Городня Чернігівської області народився Лев Васильович Бірюк — український політик, народний депутат України трьох скликань (2005—2012). 1956 року сім’я переїхала до Хмельницького. 1988 року заочно закінчив Кам’янець-Подільський педагогічний інститут (нині Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка), за фахом — викладач фізичної культури та спорту. У серпні 2011 року нагороджено орденом «За заслуги» третього ступеня.

1951 рік. У Києві народився Юрій Михайлович Бусленко — фотохудожник. Навчався приватно в українських фотомайстрів. 1974 року закінчив Київський університет. Працював у провідних видавництвах України та зарубіжжя. Автор ілюстрацій фотоальбому «Кам’янець на Поділлі» (2000). Його фото ввійшли до туристичного путівника «Кам’янець-Подільський» (2003) і його польської версії (2005).

1963 рік. У Кам’янці-Подільському в сім’ї вчителів народилася Ольга Михайлівна Бузікова (дівоче прізвище — Поворознюк). Закінчила Кам’янець-Подільську середню школу № 5, Кам’янець-Подільський педагогічний інститут (вчителька молодших класів), Сімферопольський інститут управління та економіки. Має десять років педагогічного стажу: п’ять років у місті Байя (Угорщина), п’ять років у Забайкаллі (Росія) — за місцем служби чоловіка. 1994 року стала наймолодшим завідувачем відділу в Кам’янець-Подільському міськвиконкомі, очоливши відділ приватизації державного житла. Далі працювала заступником завідувача відділу обліку, розподілу та приватизації житла.

 

Цього дня відійшли у вічність:

1987 рік. У Києві померла Любов Василівна Комарецька — українська актриса, заслужена артистка Української РСР (1951). Народилася 8 вересня (27 серпня за старим стилем) 1897 року в селі Ждани (тепер Полтавської області). Працювала в театрі «Березіль» (у 1922—1924 роках), театрах Одеси, Вінниці, Кам’янця-Подільського, Житомира, у 1930—1960 роках — у Київському українському драматичному театрі імені Івана Франка.

 

У травні (точну дату не встановлено)

1922 рік. У селі Оринин засновано сільськогосподарську артіль «Сніп».

1956 рік. У Кам’янці-Подільському засновано асфальтовий (асфальтобетонний) завод (згодом — спеціальний кар’єр). Перший директор підприємства — Михайло Коїмшиді.

1972 рік. Введено в експлуатацію базу відпочинку «Смотрич» Кам’янець-Подільського електромеханічного заводу.

1985 рік. У Кам’янці-Подільському в середній школі № 1 відкрито музей газети «Искра».

1987 рік. У Кам’янці-Подільському відбувся ІV пленум Спілки архітекторів України (САУ). З доповіддю виступив голова САУ Ігор Седак.

1992 рік. На шкільній олімпіаді країн Співдружності незалежних держав серед переможців було і двоє кам’янчан: із математики — учень одинадцятого класу середньої школи № 7 Олексій Теплінський, з фізики — дев’ятикласник середньої школи № 5 Сергій Книш.

1993 рік. Кам’янчанин В’ячеслав Полятинчук написав першу гумористичну оповідь «Невідома історія однієї історичної назви». Вона подавала народну версію походження назви містечка Карвасари на березі Смотрича.

1996 рік. У Кам’янці-Подільському створено військово-історичне товариство шанувальників історії фортифікації (керівник Ігор Данілов).

1998 рік. У Кам’янці-Подільському на місцевому телебаченні вийшов перший випуск інформаційної програми «Влада».

1998 рік. Іван Шеремета, Лариса Маслова, Марина Славіна заснували поетичний клуб «Ліра».

1999 рік. Указом Президента України начальника Кам’янець-Подільського регіонального управління Служби безпеки України Михайла Тарасюка нагороджено медаллю «За бездоганну службу».

2001 рік. У Кам’янці-Подільському директором загальноосвітньої школи № 1 призначено Андрія Борисовича Турняка.

2002 рік. У місті Алушта, що в Криму, кам’янчанин Юрій Зайцев на чемпіонаті України з шахів набрав 3,5 очка з 9.


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Кам'янецький календар | Додав: OlegB (30.05.2015) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 727 | Коментарі: 2 | Теги: Михайло Тихомиров, 31 травня, Лев Бірюк, кам'янецький календар | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
0
1 KamPod   (30.05.2015 22:19) [Материал]
Сторінка травня уже доступна для вибору по датах - див. ТУТ

0
2 KamPod   (01.06.2015 01:06) [Материал]
У довіднику дослідників Поділля (1993) відмітив одну дату, та й та тут згадується:

1896р. - дата народження Олени Осліковської, про яку в довіднику сказано, що вона "учасниця громадянської війни на Поділлі" а також написано "Автор ряду документальних нарисів, спогадів ..., повістей... про події громадянської війни 118-1919 наЛетичівщині і загалом на Поділлі і Волині".


Загалом за травень з довідника (1993) виписав для себе 56 подій і про всі згадано у коментарях до публікацій "Кам'янецького календаря" за відповідні дні

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz