31 грудня
Цього дня колись:
1965 рік. 22 передовики буряківництва Кам’янеччини відзначено орденами, 26 — медалями.
1966 рік. На Підзамчі відкрито автозаправну станцію при Жванецькому шосе. За усними спогадами підзамецьких старожилів, колись на цьому місці був лютеранський цвинтар. Так, Тетяна Матвіївна Косарєва, яка в 1960-х роках викладала українську мову й літературу в першій школі, пригадує склепи, написи готичним шрифтом на плитах. У листопаді 2014 року учасникам фотополювання на сайті «Вічний Кам’янець» дісталося завдання про автозаправку на Підзамчі — «Бензин на цвинтарі».
1987 рік. Цементний завод уперше досяг запланованої проектної потужності — 3,7 мільйона тонн цементу за рік.
1988 рік. Цементний завод досяг рекордної потужності, перевершивши проектну на 2,4 відсотка.
1998 рік. На Довжоцькому спиртовому заводі отримали абсолютно новий вид продукції — високооктанову кисневомістку добавку до бензину.
1999 рік. На мікрорайоні Жовтневий відкрився молодіжний центр «Матриця».
Цього дня народилися:
1910 рік. Народився Михайло Іванович Стрекалов — один із визволителів Кам’янця-Подільського в березні 1944 року, батько космонавта Геннадія Стрекалова. У нагородному листі від 1 квітня 1944 року на відзначення гвардії старшого сержанта Стрекалова орденом Червоної Зірки зазначено, що він «під час боїв за міста Скалат і Кам’янець-Подільський проявив себе хоробрим командиром, який відмінно знає свою справу». Загинув 20 січня 1945 року в Польщі. Стрекалова нагороджено також двома орденами Вітчизняної війни: другого ступеня (5 серпня 1944 року) та посмертно — першого ступеня (5 березня 1945 року).
1925 рік. У селі Безнісківці (нині Абрикосівка Кам’янець-Подільського району) народився Євген Семенович Гітіліс — голова Кам’янець-Подільського міськвиконкому в 1962—1964 роках. Його батько Семен Борисович був керівником артілі «Сільськогосподарський пролетар», створеної 1924 року в Безнісківцях. Євген Гітіліс працював також другим секретарем Кам’янець-Подільського міськкому Комуністичної партії України, начальником Хмельницького обласного управління побутового обслуговування населення. Помер 14 квітня 1992 року.
1965 рік. У місті Теребовля Тернопільської області народився Віктор Франкович Павлік — український естрадний співак. Неодноразово виступав у Кам’янці-Подільському: 7 березня 1998 року дав два концерти в молодіжному центрі «Юність», 30 квітня 1999 року виступив із концертом у міському Будинку культури, 8 жовтня 2005 року співав на сцені біля Ратуші в рамках військово-історичного фестивалю «Терра Героїка».
Цього дня відійшли у вічність:
1982 рік. Помер Євген Олександрович Ківільша — отоларинголог, заслужений лікар України. Народився 19 січня 1917 року в російському місті Рославль нинішньої Смоленської області. Закінчив 1940 року Смоленський медичний інститут. 1945 року був свідком обвинувачення від СРСР на Міжнародному Нюрнберзькому процесі над нацистськими злочинцями. Від травня 1946 року працював у Кам’янець-Подільській міській лікарні, де організував спеціалізоване відділення вуха, горла, носа й завідував ним 35 років. Понад десять років керував науковим товариством лікарів міста. У Кам’янці-Подільському провулку Проектному на Руських фільварках надано ім’я Ківільші.
У грудні (точної дати не вдалося встановити):
1970 рік. З міської системи благоустрою в самостійну одиницю виділилася контора зеленого господарства.
1996 рік. Утретє чемпіоном міста з шахів став Роман Кіфлюк. Нині Роман Миколайович працює у Києві. 20 листопада 2014 року його призначено начальником управління контролю та аналізу телерадіомовлення Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.
2001 рік. У Кам’янці-Подільському побачила світ третя збірка віршів Анатолія Ониськова «Театр життя». Анатолій Дмитрович у 1980—2003 роках працював директором Кам’янець-Подільського будівельного технікуму (нині коледж будівництва, архітектури та дизайну).
2013 рік. У Кам’янці-Подільському накладом 500 примірників побачив світ перший номер газети «Kraj Wołodyjowskiego» («Край Володийовського»). Її раз на три місяці видає польською мовою Товариство польської культури імені Яна Павла II у Кам’янці-Подільському. У назві часопису вшановано знаменитого захисника кам’янецької твердині від турецької навали 1672 року Міхала Єжи Володийовського, якого сучасники за хоробрість величали кам’янецьким Гектором. Головний редактор видання — вчителька польської мови Галина Костинюк.
© Олег Будзей
Дивіться також: |