31 січня
Цього дня колись:
1935 рік. Народний комісаріат земельних справ Української РСР видав наказ про переведення Кам’янець-Подільського зоотехнічного інституту до Херсона.
1937 рік. У Києві безпідставно заарештували (в неділю) українського байкаря Микиту Павловича Годованця. Ухвалою особливої наради при НКВС від 13 червня 1937 року його вислали на Середню Колиму, де Годованець пробув до 1947 року. Тільки 1954 року йому офіційно дозволили поселитися в Кам’янці-Подільському. Реабілітовано 11 вересня 1957 року.
1962 рік. У Кам’янці-Подільському на громадських засадах розпочав роботу університет сільськогосподарських знань.
1990 рік. Несподівано подав заяву про вихід на пенсію перший секретар Хмельницького обкому Компартії України Володимир Григорович Дикусаров. Крім того, він балотувався тоді в депутати до Хмельницької обласної ради на Слобідсько-Рихтівському виборчому окрузі № 78. 7 лютого в Кам’янці-Подільському позачергові пленуми міськкому та райкому Компартії України обмізковували цю несподівану відставку першої особи області. 8 лютого Дикусаров зняв свою кандидатуру на виборах до обласної ради, а 9 лютого пленум обкому КПУ звільнив його з посади першого секретаря. Вийшовши на пенсію, Володимир Григорович переїхав у Київ.
1993 рік. У Кам’янці-Подільському було заплановано два концерти Іво Бобула й Лілії Сандулеси в міському Будинку культури. Співаки на сцені МБК з’явилися, але не виступили.
1997 рік. У Кам’янці-Подільському колективне швейне підприємство очолив В’ячеслав Броніславович Погоржельський.
1999 рік. У Дніпропетровську на VІ Всеукраїнському конкурсі-фестивалі духовного піснеспіву «Від Різдва до Різдва» народна дитяча хорова капела «Журавлик» з Кам’янця-Подільського здобула диплом першого ступеня в номінації «Дитячі хори та вокальні ансамблі».
2002 рік. У Кам’янці-Подільському з ініціативи поета Аркадія Ілліча Браеску відновлено роботу міського літературного об’єднання. Нині знову не діє.
2012 рік. У приміщенні Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка відбулися звітно-виборні збори Кам’янець-Подільської міськрайонної організації Національної спілки журналістів України. Членські квитки вручено Едуарду Крилову, Євгену Мазурику та Євгену Куценку, тож міськрайонна організація зросла до 43 членів. Її головою знову обрано Василя Добровольського.
У президії зборів (зліва направо) Мар’ян Красуцький, Василь Добровольський, Олександр Завальнюк
2012 рік. На сесії Кам’янець-Подільської міської ради депутат від «Свободи» Віктор Притуляк висловив сумнів у доцільності надання нагороди «Честь і шана» голові ради ветеранів міста Леонтію Рогалю, зазначив, що дуже часто людей з ради ветеранів використовують «як ланцюгових псів, коли йдеться про процеси національного відродження чи якихось змін у гуманітарній сфері міста й держави». Цей виступ спричинив ледь не «хрестовий похід» ветеранів проти депутата зі «Свободи». Див. статтю Олега Будзея «Облицюємо будинки меморіальними дошками?».
2013 рік. Делегація від Кам’янця-Подільського, очолювана директором департаменту гуманітарної політики Альоною Куземою, стала учасником зустрічі представників міст, на якій обговорено проект «Шлях Гедиміновичів». Засідання проходило в Збаразькому замку Тернопільської області. Метою проекту «Шлях Гедиміновичів» є створення сучасного міжнародного туристичного продукту, об’єднаного темою культурно-історичної спадщини Великого Князівства Литовського, який би до 2015 року отримав загальноєвропейське визнання і був включений до переліку культурних шляхів Ради Європи.
2013 рік. У Кам’янець-Подільському міському Будинку культури відбулось святкування з нагоди 25-річчя заснування народного хору української пісні «Смотрич». Засновником, незмінним керівником, диригентом хору є заслужений діяч культури України Микола Петрович Мельник.
Цього дня народилися:
1867 рік. У селі Думанів (нині Кам’янець-Подільського району) народився Маріуш Заруський — бригадний генерал, літератор-мариніст, яхтсмен, альпініст, засновник польської гірсько-рятувальної служби та організатор вітрильного спорту. 1885 року закінчив Кам’янець-Подільську чоловічу гімназію. Заарештований 1939 року органами НКВС у Львові, помер 8 квітня 1941 року в Херсонській в’язниці.
1915 рік. У Києві народився Юрій Васильович Петров — український поет, нарисовець, перекладач. Закінчив електромеханічний технікум. Працював з 1932 року техніком на одному із заводів Києва. Закінчив філологічний факультет Київського педагогічного інституту. Викладав мову й літературу у Валявській середній школі на Київщині. Учасник Великої Вітчизняної війни. У 1947—1973 роках працював у редакціях газет «Молодь України», «Літературна газета», «Друг читача», на редакційній роботі в Міністерстві культури УРСР та Держкомвидаві УРСР. У Кам’янці-Подільському гостював у Микити Годованця, досліджував його творчий шлях. Підсумком цієї роботи став літературно-критичний нарис «Байкар Микита Годованець», що побачив світ 1963 року. Помер Юрій Петров 5 липня 1977 року в Києві.
1950 рік. У Кам’янці-Подільському народився Володимир Михайлович Войціцький — доктор біологічних наук, професор, дійсний член Академії наук вищої школи України (від 2002 року). 1972 року закінчив фізичний факультет Київського університету (спеціальність — експериментальна ядерна фізика). Працює в цьому ж навчальному закладі, від 1992 року — професор кафедри біохімії. 17 листопада 1998 року Володимирові Войціцькому присуджено (у співавторстві ще із шістьма вченими) Державну премію України в галузі науки й техніки за підручник «Біохімія», виданий 1995 року київським видавництвом «Либідь».
1961 рік. У селі Ходорівці Кам’янець-Подільського району народилася Галина Леонідівна Овсійчук (дівоче прізвище — Мельник) — співачка, заслужена артистка Української РСР, солістка Волинського академічного народного хору. 21 лютого 2006 року була в Кам’янці-Подільському на презентації книги «Край Кам’янецький», заспівала пісню.
Цього дня відійшли у вічність:
1922 рік. У Кам’янці-Подільському помер Костянтин Григорович Солуха — лікар, громадський діяч. Був головою Подільської «Просвіти». Доклав значних зусиль до появи в Кам’янці-Подільському державного українського університету. Народився 17 травня 1861 року в селі Коритне Балтського повіту Подільської губернії. Закінчив медичний факультет Київського університету. Від 1889 року працював в Оринині, від 1894 року — в Кам’янці-Подільському.
© Олег Будзей
Дивіться також: |