Ср, 21.04.2021, 01:10
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Суспільство

Будзей О. Між двома світами

Ще в пору навчання в школі та в інституті, тобто в 1960-і та на початку 1970-х років, у мене зародилося та зміцніло відчуття, що рідна Хмельницька область — найпровінційніша з усіх 25 областей України.

 Справді, жодних кордонів із зарубіжними країнами чи хоча би союзною республікою. Жодного виходу до моря чи хоча би сили такої потужної водної артерії як Дніпро. Врешті, і жодних серйозних гір. Про корисні копалини теж немає змоги щось принципове сказати: ні вугілля, ні нафти чи газу, ні залізної чи якоїсь іншої руди (я вже мовчу про алмази й золото). Врешті, жодного університетського центру, щоб можна було би говорити про значний науковий потенціал області. Не прославився край на всю Україну і самобутнім народним мистецтвом, як, скажімо, петриківський розпис чи опішнянська кераміка.

 Якщо від тих часів перейти до нинішніх, то і в політичному плані Хмельницька область тримається посередині: і не те, щоб надто «помаранчева» (у термінології 2004 року), і не те, щоб надто «регіональна». Тут немає такої швидкої та загостреної реакції на події і такого відчайдушного захисту українських позицій, як у Галичині, але немає і тотального зросійщення та пов’язаних із цим болісних проблем, що характерно для міст і містечок східних і південних областей.

 Щоб глибше зрозуміти нинішню суть, звернемося до сивої давнини мого рідного міста. Процитую невеликий абзац із вступу до капітальної праці «Фортеця Кам’янець» Ольги Пламеницької: «Історична доля та геополітична роль Кам’янця була визначена його місцеположенням — спочатку на межі пізньоантичного та праслов’янського світів, згодом на пограниччі давньоруського Галицько-Волинського князівства з кочовим степом, а за часів Середньовіччя — між християнським Заходом і мусульманським Сходом. Завдяки цій функції — порубіжної, або, як її ще називали, «кресової» фортеці — Кам’янець був відомий у Європі та на Сході».

 Перехід навесні 1793 року Поділля разом із його серцем — Кам’янцем до складу Росії зробив цей край окраїною неозорої імперії, відірвав від Європи. Відчайдушна спроба в 1917—1920 роках реалізувати українську ідею, в чому Кам’янець грав не останню роль, завершилася крахом. Ми надовго опинилися за залізною завісою більшовицької імперії.

 У незалежній Україні Поділля в цілому, Хмельницька область і Кам’янець зокрема намацують свою роль. Можливо, це роль мудрого посередника між двома українськими полярними світами — західним і східним, які один одного не здатні почути й відчути серцем, тим паче, коли політики навмисно підкидають хмиз у багаття. Але така миротворча роль — це швидше мрія, побажання на майбутнє, ніж реальна можливість у нинішній надскладній ситуації в Україні.

Автор: Олег БудзейДивіться також:

Категорія: Суспільство | Додав: OlegB (19.04.2014)
Переглядів: 815 | Коментарі: 1 | Теги: Будзей, область, провінція | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 1
1 KamPod   (21.04.2014 14:42) [Материал]
З наведених у публікації фактів напрошується висновок що ми "ні риба ні м'ясо" як в своїй ролі так і в позиції своїх громадян, але що стосується "і не те, щоб надто «помаранчева» (у термінології 2004 року), і не те, щоб надто «регіональна»" то після подій з Хмельницьким майданом у мене склалось чітке бачення що ми зовсім не "регіональна" і все ж таки "помаранчеві"

Имя *:
Email:
Все смайлы
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
да... мне бы такая штуенция не помешала


Паради 1 травня - 

Користувач на фейсбуці KamKam поділився

Перезвоните пожалуйста по телефону 8 (49

це все ......., але дуже смешно

Просто все гарно поєднано: головний корп


Більше коментарів
Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2021Створити безкоштовний сайт на uCoz