Пн, 17.06.2024, 00:48
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Суспільство

Будзей О. Про гасову лампу й комп’ютер
Коли 1960 року я пішов до першого класу, в нашій старенькій хаті на Підзамчі з благ цивілізації було всього три речі: настінний годинник із гирею, яку раз на добу треба було підтягувати, гасова лампа й радіо. Бабуся, яка мене ростила й виховувала, особливо любила три пісні — «Верховино, мати моя», «Подмосковные вечера» та «Русская красавица», тож я, зачувши їх по радіо, негайно мав покликати бабусю, якщо вона поралася по господарству. Електрика в нас з’явилася в листопаді 1964 року, коли ми з бабусею перебралися до недобудованої нової хати. Воду брали в долині з Маріїнського ручаю на березі річечки Дібрухи, аж доки 1966 року на нашій вулиці не проклали водогін і не з’явилися водонапірні колонки.

Моя внучка Оленка, що цієї осені пішла до першого класу, застала вже стільки благ цивілізації, що й на пальцях обох рук не перелічиш. Вже в день народження внучки донька переслала нам із дружиною по мобільному її фото. Гостюючи в нас на Підзамчі, Оленка замовляє улюблений мультфільм чи дитячий фільм, а при потребі відлучитися на кілька хвилин, чи не з дворічного віку сама за допомогою пульта зупиняє та відновлює його перегляд.

Якщо в середині шістдесятих минулого століття мій шкільний товариш в одному з віршів чудом XX віку назвав телевізор, то безумовним чудом нинішнього часу є комп’ютер з Інтернетом. Він успішно може взяти на себе функції телевізора, радіоприймача й програвача, відеомагнітофона й відеотелефона, годинника й календаря, поштової скриньки, телеграфу й телетайпу, бібліотеки, фонотеки й відеотеки… Часом шкодуєш, що Google не можна поширити на всю хату, аби швиденько знайти якусь річ, що запропастилася…

Але чи сьогоднішня людина досконаліша й щасливіша, ніж півстоліття тому? Згадується давня інтермедія Аркадія Райкіна про те, що колись сокирою голилися, при лучині писали, й іронічне зауваження сатирика: а що гарного при лучині напишеш? Хіба що «Євгенія Онєгіна»…

Олег БудзейДивіться також:

Категорія: Суспільство | Додав: OlegB (05.11.2014)
Переглядів: 984 | Коментарі: 5 | Теги: Будзей, спогади, біографія, мемуари | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 5
0
1 KamPod   (05.11.2014 19:40) [Материал]
Благ цивілізації сучасна людина від народження отримує справді багато, так би мовити народжується на все готовеньке. Куди там спартанські часи коли слабких дітей одразу з скелі.

"Суровое воспитание. Какие воины получались из детей, воспитанных по спартанским законам? Отец не имел права
воспитывать своё дитя: Кормилицы младенцев не пеленали, приучали ко
всякой пище, отучали от страха перед темнотой и одиночеством. В Древней
Спарте было жестокое правило: новорожденного обследовали и, найдя его
болезненным, признавали негодным для жизни и сбрасывали с высокой скалы
".

Я теж застав багато благ готовенькими. Хіба комп'ютер у моєму дитинстві ще був скоріше розкішшю, а не буденною штукою як зараз, але ніяк не порівняти з давнішими часами. Зараз буду дивитись футбол Шахтар-Бате по своєму 41 дюймовому телевізорі і думати, а якже раніше в ту лупу заглядали

0
2 RD   (05.11.2014 21:09) [Материал]
Я ще пам'ятаю часи коли кольоровий телевiзор був шик, викликав заздрiсть, а зараз це просто звичайна рiч, нiчого особливого :)

0
4 KamPod   (06.11.2014 10:01) [Материал]
А у мене дома кольоровий телевізор "Tauras" (зараз точно такий же є у нашому музеї в замку) був з самого дитинства, тому про ажіотаж навколо тєліка я лише чув по переказам. Телевізор до речі служив більше десятка років, правда не раз доводилось йому мізки вправляти - то гніздо перепаювати, то запобіжники міняти, то лампи поправляти... пам'ятаю як допомагав перевірений радянський метод постукати по кропусі щоб запрацювало :)) Але в цілому без телевізора мабуть не уявлялось тоді дозвілля, не те що зараз, коли, як влучно написано у публікації, його в більшості випадків заміняє комп'ютер

0
3 RD   (05.11.2014 21:21) [Материал]
Годинник з гирею, лампу, радiо теж пощастило бачити i користуватись. 
А ось гасовим лiхтарем бабуся недозволяла менi користуватись, треба буде спитати при нагодi  чи зберiгся вiн.

0
5 KamPod   (06.11.2014 10:10) [Материал]
Годинник з кукушкою був у діда з бабкою в с.Ульянівка Красилівського району. Добре пам'ятаю як щодня дідусь Микола тягнув за одну з гирь-шишок і все йшло і навіть години викуковувало... і батарейок не треба було. Шкода що не забрали його коли хату продавали.

Керосинові лампи знову ж таки у діда з бабкою пригадую двох типів. Вдома користувались простішою свічеподібною.

Коли вітер розгулювався і зникало світло то часто доводилось користуватись.

А для двору була традиційна "летюча миша". Але її в ділі менше пригадую, бо був малий і на двір вночі рідко пускали, тим більше коли світла не було.

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz