Чт, 25.04.2024, 00:22
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Історія

Будзей О. Чи красиві в Кам’янці жінки?
Чимало знаних людей відвідували Кам’янець і залишили яскраві спогади про це. Зібрані разом, такі спогади могли би скласти солідний том. Сьогодні ми звернемося до подорожніх нотаток професора Київського університету та його майбутнього ректора Миколи Іванишева, який побував у місті над Смотричем улітку 1852 року.

Професор Микола Іванишев

Названого нами 1852 року вийшов указ про заснування Київського центрального архіву та про передачу туди з усіх публічних місць південно-західних губерній актових книг і старих справ до 1800 року. Київський генерал-губернатор Дмитро Бібіков вважав за потрібне звернутися не тільки до архівів урядових установ, але провести археографічні розвідки і в архівах, що належали приватним особам. Цю місію він доручив 40-річному професорові Київського університету Миколі Іванишеву. Під час літніх канікул Микола Дмитрович мав завітати в Тульчин і оглянути там архів графів Потоцьких. Він також мав поцікавитися давніми актами в Могилівському повіті, в Сатанові, Ізяславі, Полонному, Новограді-Волинському та низці інших міст і містечок.

У Тульчин професор Іванишев прибув 9 червня. Тут він майже півтора місяця — до 21 липня — розбирав архів. У щоденнику Микола Дмитрович записав: «Час провів добре. Вранці працював, а після обіду гуляв і залицявся до гарненьких господинь, сильно, втім, покритих аристократичною мішурою». Ще одна професорова заувага про містечко: «Узагалі Тульчин зробився притулком для всіх проїжджих порядних людей. Вони тут зупиняються, п’ють чай, мають обід і вечерю, ночують і їдуть далі, іноді перекинувшись у карти».

Далі шлях професора проліг у Могилів, що на Дністрі. Тут у книзі приїжджих Микола Дмитрович зазначив: «статський радник з Києва, за дорученням генерал-губернатора». Негайно з’явився городничий та інша поліція в повній мундирній формі. Тож Іванишев занотував: «Я приймав їх і тим уподібнився до Хлестакова. На довершення схожості городничий мене запрошував до себе на квартиру. Здається, вони сильно злякалися, тому що немає людини без гріха. Місто за своїм устроєм оригінальне і пахне сходом».

Наступним пунктом у професорових планах на відвідування був Сатанів. До нього він добирався через Хотин, Кам’янець і Проскурів. Про перше з названих міст Микола Дмитрович записав: «Хотин — місто порожнє і притому розташоване досить незручно. Вулиці та майдан занадто широкі, тож від одного кінця міста до іншого потрібно пройти чималий простір; при цьому єврейські будиночки здаються ще дрібнішими. Чудова тільки стародавня фортеця, але розглянути її не було коли. Тут ми переправилися через річку і поїхали в Кам’янець».

Враження від губернського міста в професора залишилося таке: «Кам’янець — місто дуже мальовниче як завдяки розташуванню, так і завдяки фортечним спорудам, які звели турки. Неприємне враження тільки від річки, яка в повноводдя котить каламутні глинисті води, а в межень настільки мілка, що її переїжджають возом». Звісно, фортечні споруди звели не турки, але правознавець Іванишев не вникав у такі тонкощі й піддався загальній думці.

У Кам’янці професор бачився з колишніми вихованцями університету, про яких зауважив, що всі вони — порядні люди: «Крушинський — товариш палати кримінального суду, Корнієнко-Дем’янський — учитель законознавства, Кальський — здається, засідатель, Гейслер — інспектор гімназії і Гогоцький — здається, канцелярський служитель».

З названої п’ятірки найвідомішими є Антон Карлович Гейслер і Микола Сильвестрович Гогоцький. Гейслер 1839 року як кандидат закінчив юридичний факультет університету. Він 12 років пропрацював у Кам’янецькій чоловічій гімназії: спочатку учителем історії та статистики, далі — учителем історії, а в 1849—1853 роках — інспектором. Антон Карлович 1848 року уклав для навчання учнів третього класу гімназії та повітових училищ «Короткий огляд загальної історії», проте через зміну програм у Київському навчальному окрузі не вважав зручним його надрукувати. Потім працював директором гімназій: чоловічої — у Новгороді-Сіверському, жіночої — в Гродно.

Гогоцький працював у Подільському губернському правлінні, 10 років був директором гімназії в м.Холм, потім повернувся в Кам’янець і опублікував низку статей з історії Поділля.

У деяких прізвищах своїх колишніх студентів професор помилився. Так, Корнієнко-Дем’янський насправді мав прізвище Корнієнко-Дем’яненко. Андрій Васильович як дійсний студент 1847 року закінчив юридичний факультет університету, у 1849—1850 роках працював учителем законознавства в Кам'янець-Подільській чоловічій гімназії. Також Кальський — це швидше за все однокурсник Антона Гейслера Йосип Канський, який, як і Антон, 1839 року як кандидат закінчив юридичний факультет університету.

Вихованці університету дали професорові обід у клубі, причому, як зазначив Іванишев, кожному дісталося по пляшці шампанського.

А ось кам’янецькі пані та панянки київського професора-гурмана не вразили: «У церкві та на прогулянці я помітив, що Кам’янець не відрізнявся красою жіночої статі». До того ж Микола Дмитрович «бачив у церкві одну з вихованок інституту, Беседовську, яка зробилася ще поганішою і, кажуть, навіть поганішою, ніж була в інституті». Хоча, напевно, надто коротке перебування в місті не дозволило Іванишеву побачити, що є чимало красивих кам’янецьких дівчат і жінок.

Про Проскурів, куди далі завітав Микола Дмитрович, його запис надто лаконічний: «паскудне містечко». Більше йому сподобався Сатанів, де професор тричі вечеряв: спочатку в корчмі, потім йому прислав вечерю священик і, нарешті, пригостив знайомий вихованець Київського університету. «Зате наступного дня не було що їсти в дорозі, — написав Іванишев у щоденнику, — тож в обід я змушений був задовольнятися гидкою ковбасою та редькою, купленими в препаскудному містечку Купіль» (нині село Волочиського району).
 


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Історія | Додав: OlegB (16.07.2013) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 740 | Коментарі: 1 | Теги: спогади, Будзей, Іванишев | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 1
1 KamPod   (16.07.2013 10:33) [Материал]
Якийсь капризний професор був )

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz