Уродженці та мешканці ще одного кам’янецького села можуть порадіти, що про їхню малу батьківщину видано книжку: наприкінці липня 2013 року в Кам’янці-Подільському побачив світ історично-публіцистичний нарис Івана Бичка «Грушка — село-ворота до столичних міст».
Іван Микитович народився 1 травня 1941 року в Грушці, закінчив 1971 року Харківський юридичний інститут, працював слідчим, старшим слідчим, помічником і старшим помічником прокурора в кількох районних центрах Хмельницької області та в місті Кам’янці-Подільському, від 2000 року — пенсіонер. Маючи більше вільного часу, зумів на основі письмових джерел, документів, спогадів старожилів, історичної літератури написати й видати книжку про рідне село.
Видання солідне, в твердій палітурці, має 220 сторінок, які доповнюють 16 сторінок кольорових ілюстрацій. Та й текстові сторінки щедрі на чорно-білі ілюстрації, копії важливих документів. Має книжка і непоганий наклад — 500 примірників. ТОВ «Друк-Сервіс» забезпечило якісне видання солідної праці Івана Бичка. Починається розповідь про малу батьківщину автора з кембрійського та силурійського періодів (540—440 мільйонів років тому), коли територія краю була дном Сарматського моря, а завершується періодом незалежності, коли в Грушці (й не тільки в ній) колективна форма господарювання перестала існувати.
Книжка містить багато фактичного матеріалу. Основний пласт її присвячено XX та початку XXI століття. Проте висвітлено роль Грушки в давні часи, коли вона «відігравала передусім роль своєрідних «пропускних воріт» при в’їзді в столичні міста Ушицю та Бакоту першої слов’янської держави — Київської Русі», а наприкінці нарису висловлено «окрему думку грушківчан (і не тільки)» про те, що «тепер важливо порушити питання про відродження села Грушки як такого, що займає центральне географічне положення на перехресті основних доріг» так званої Староушицької зони.
Звісно, відчувається, що книжку написав непрофесіонал, але щира любов до рідного краю, переживання за його долю, а найголовніше — зібраний під однією обкладинкою величезний фактичний матеріал про непересічне подільське село роблять працю Івана Бичка цінним надбанням для сучасників і майбутніх поколінь.
Автор: Олег Будзей
Дивіться також: |