27 квітня 2016 року в Галереї мистецтв у Старому місті відбулася презентація туристичного путівника «Кафедральний костел святих апостолів Петра і Павла». Його півтора місяці тому, а саме 10 березня, рекомендувала до друку вчена рада Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника.
Путівник невеликий — 32 сторінки. Видано його на гарному папері, щедро проілюстровано. Друк на себе взяла «Рута».
Автором проекту став кандидат історичних наук Ростислав Майор. Йому належить як текст путівника, так і частина фотографій у ньому. Решту знімків забезпечив відомий у місті фотомайстер Петро Ігнатьєв. Деякі ілюстрації запозичено з інших видань, серед них — сучасний вигляд костелу в аксонометрії Андрія Поліщука. Звісно, не забуто й про давні світлини.
Основу книжечки становить розділ «Історико-архітектурна еволюція костелу в XV—XXI століттях». Зазначено, що точна дата заснування храму не відома, а найдавніші писемні згадки про костел припадають на 1450 рік. Сучасні дослівники, зважаючи на архітектурно-типологічні особливості храму, датують його першою половиною XV століття.
Окремі розділи путівника (іноді зовсім невеличкі) присвячено розповідям про мінарет, орган, надгробок Лаури Пшездецької (скульптор Віктор Бродзький), палац біскупа, дзвіницю, скульптуру Христа Скорботного, Тріумфальну арку, хвіртку святого Яцека, пам’ятники оборонцеві фортеці Єжи Володиєвському й Папі Римському Іоанну Павлу II. Вважаю, що до цього переліку варто було би включити й розташований поруч будинок міської друкарні, в якому наприкінці XVIII століття недовго розміщувалася католицька семінарія та про відновлення якої в цьому приміщення мова йде сьогодні.
Думається, що яскравий, доступно написаний путівник, який коротко ознайомить охочих із комплексом споруд Кафедрального костелу, припаде до душі як кам’янчанам, так і численним гостям міста. Приємно, що на цьому музей не збирається зупинятися й готує ще один аналогічний путівник, цьому разу присвячений фортеці.
Для довідки: ціна путівника «Кафедральний костел святих апостолів Петра і Павла» — 20 гривень.