Пт, 29.03.2024, 10:51
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Кам'янецький календар

Кам’янецький календар на 27 квітня

27 квітня

Цього дня колись:

1958 рік. Газета «Радянська Кам’янеччина» помістила оголошення правління Довжоцького сільського споживчого товариства про те, що на Підзамчі відкрито книгарню, де є великий вибір художньої, політичної та спеціальної літератури, а також радіоли, радіоприймачі, які працюють від мережі та на батарейках, дитячі велосипеди та велосипеди «Орльонок».

Правління Довжоцького сільського споживчого товариства. На Підзамчі відкрито новий книжковий магазин // Радянська Кам’янеччина: Орган Кам’янець-Подільського райкому Комуністичної партії України та районної ради депутатів трудящих Хмельницької області. — 1958. — № 51 (1587). — Неділя, 27 квітня. — С. 4.

1961 рік. Засновано Радянський фонд миру. Завданням цієї громадської організації в СРСР було «надання фінансової підтримки організаціям, рухам і особам, які борються за зміцнення миру, національну незалежність і свободу, розвиток дружби і співробітництва між народами, заборону ядерної зброї та інших засобів масового знищення, досягнення загального і повного роззброєння». На місцях діяли республіканські, обласні, міські, районні комісії сприяння фондові миру та комісії безпосередньо в колективах трудящих. В Українській РСР 1982 року була республіканська, 25 обласних, 640 міських і районних комісій (зокрема, в місті Кам’янці-Подільському та Кам’янець-Подільському районі), близько 40 тисяч їх діяло в трудових колективах.

2001 рік. У виставковому залі на Соборній відкрилася виставка художника Асрора Мурадова «Крізь лабіринти підсвідомого».

2001 рік. У Кам’янці-Подільському група ентузіастів на чолі з Олегом Лахманюком створила громадську організацію «Оздоровлення».

 

Цього дня народилися:

1904 рік. У селі Дзвониха (тепер Тиврівського району Вінницької області) народився (14 квітня за старим стилем) Трохим Петрович Огнєвик (справжнє прізвище Блащук) — український поет. Учився у сільській церковнопарафіяльній школі, продовжив навчання у Тиврівському духовному училищі. Від 1922 року навчався у Вінниці на Вищих трирічних педагогічних курсах імені Івана Франка, де захопився літературою та історією. 1923 року перевівся до Кам’янець-Подільського інституту народної освіти. 1924 року почав навчатися в Одеському інституті народної освіти, який закінчив 1926 року й повернувся до Тиврова вчителювати і займатися літературною діяльністю. З березня до жовтня 1924 р. був засновником і секретарем Вінницької філії Всеукраїнської спілки селянських письменників «Плуг». Двічі, 1924 і 1926 року, брав участь у першому та третьому з'їздах Спілки селянських письменників. У 1935—1937 роках працював учителем української мови в школах Тиврова та Сутисок, з 1937 року у Вінниці — завуч у школі, згодом — інспектор Вінницького міського відділу народної освіти. Помер 10 вересня 1940 року від туберкульозу, на який захворів після переохолодження внаслідок інциденту з падінням трамвая у Вінниці з моста у Південний Буг восени 1939 року.

1926 рік. Народився Микола Миколайович Євтушок — педагог, дослідник минулого Старокостянтинівщини. Закінчив 1955 року історичний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту. Від 1949 року працював учителем історії в школах Старокостянтинівського району.

1938 рік. У селі Олександрівка Тростянецького району Вінницької області народився Анатолій Агафонович Бортняк — український поет. Закінчив 1960 року філологічний факультет Одеського університету. Працював у редакції Тульчинської районної газети «Зоря комунізму», у Вінницькому комітеті радіомовлення і телебачення. У 1974—1986 роках був відповідальним секретарем Вінницької організації Спілки письменників України. 1983 року виступав у Кам’янці-Подільському, зустрічався з поетами-початківцями в редакції газети «Прапор Жовтня» (нині «Край Кам’янецький»). Зокрема, учасником цієї зустрічі був відомий нині український поет Сергій Пантюк. Помер 22 липня 2009 року у Вінниці.

1953 рік. У селі Довжок Кам’янець-Подільського району народився Володимир Дмитрович Вітряний — учитель Нагорянської загальноосвітньої школи (від вересня 1987 року). Закінчив 1970 року Кам’янець-Подільську середню школу № 1, 1974 року — історичний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту. У 1997—1998 роках працював у Кам’янець-Подільському міськвиконкомі головним фахівцем служби в справах неповнолітніх.

1967 рік. У Новій Ушиці Хмельницької області народився Ігор Володимирович Яремчук — український художник-графік, член Національної спілки художників України (від 1992 року). Навчався у Кам’янець-Подільських середніх школах № 5 та № 2. Закінчив Кам’янець-Подільську міську дитячу художню школу, 1992 року — графічне відділення Української академії мистецтв (майстерня вільної графіки).

 

Цього дня відійшли у вічність:

1879 рік. У Санкт-Петербурзі від черевного тифу помер (15 квітня за старим стилем) Лев Осипович (Арій Йосипович) Котелянський — російський прозаїк, публіцист. Народився 17 лютого (5 лютого за старим стилем) 1852 року в місті Кременець Волинської губернії (нині місто обласного значення, один із районних центрів Тернопільської області) в єврейській купецькій сім’ї. До восьми років жив у Києві в будинку діда. Після його смерті переїхав до батька в Кам’янець-Подільський. Деякий час мешкав із ним у Санкт-Петербурзі, навчався там у гімназії (ймовірно в 1863—1864 роках). Далі Льва відправили до бабусі в Кременець. З 16 років, відмовившись від матеріальної допомоги батька, заробляв на життя уроками та літературною працею. Навчався в Теофіпольському повітовому дворянському училищі, а в 1868—1871 роках — у Кам’янець-Подільській чоловічій гімназії, яку закінчив із золотою медаллю. Від 1871 року навчався на юридичному факультеті Петербурзького університету. Зробивши перерву в навчанні на правника, 1874 року став студентом медичного факультету Московського університету, проте 1878 року все ж закінчив юридичний факультет у Санкт-Петербурзі. Від листопада 1878 року керував внутрішнім відділом газети Дмитра Костянтиновича Гірса «Русская правда», де, зокрема, опублікував статтю «До питання про поземельну громаду в малоросів» (7 січня 1879 року), а також низку передових статей. Призупинення газети на чотири місяці в лютому 1879 року за розпорядженням цензурного комітету підірвала матеріальне становище Льва Осиповича. Хоча літературна діяльність зрілого Котелянського тривала всього близько двох років, він встиг здобути популярність серед сучасників. У повісті «Чиншовики. Нариси південноросійського побуту» (1878) письменник показав злидні і безправ’я українських селян-орендарів. Реалістично змалював становище селянства і в написаних на українському матеріалі «Нарисах подвірної Росії» (1878). Тонкий аналіз дитячої психіки містить оповідання «Дві сестри» (1878). У сатиричному нарисі «Два дні» (посмертно опубліковано 1880 року) Котелянський показав безпринципність і опортунізм ліберальної та реакційної преси.
 


Лев Осипович Котелянський


1904 рік. У Києві помер (14 квітня за старим стилем) Михайло Петрович Старицький — український письменник, театральний і культурно-громадський діяч. Народився 2(14) грудня 1840 року в селі Кліщинці (тепер Черкаської області). Восени 1879 року з дружиною, дочками Людмилою та Оксаною три місяці жив у Кам’янці-Подільському.

Михайло Петрович Старицький

1947 рік. У селі Слов’янка Межівського району Дніпропетровської області помер Сава Захарович Божко — український письменник. Народився 11(24) квітня 1901 року на хуторі Крутоярівка (нині село Межівського району Дніпропертровської області). Закінчив 1923 року Комуністичний університет імені Артема (Харків). Навесні 1924 року прибув до Кам’янця-Подільського із завданням створити газету окружного комітету КП(б)У та окружного виконкому. Деякий час викладав в інституті народної освіти курс новітньої історії та революційних рухів. Об’єднав навколо себе всіх, хто пробував писати чи любив літературу (Терень Масенко, Григорій Костюк, Огневик, Радченко, С. Шевченко — робітфаківці сільськогосподарського інституту, студенти ІНО — Каштан Карий (А. Розенкренц), Олексій Кундзіч), оголосив цю групу кам’янецькою філією «Плугу». 1 травня 1924 року вийшов перший номер новоствореної газети «Червоний кордон» (редактор — Божко). На сторінках газети надруковано дописи юнкорів Володимира Бєляєва, Любомира Дмитерка, Давида Копиці, Марка Кожушного, які згодом увійшли в літературу. Восени 1925 року Божко повернувся до Харкова.

1983 рік. У Кам’янці-Подільському помер Олександр Львович Грен — художник. Народився 1898 року у Пскові. Жив у Кам’янці-Подільському з 1918 року. Найвідоміший твір Грена — створена 1981 року картина «Старе місто на Поділлі» (зберігається в Кам'янець-Подільській картинній галереї). Мистецтвознавець Наталія Урсу так охарактеризувала цей твір: «Багатопланова композиція картини веде глядача в глибінь простору, перед ним розгортається панорама стародавнього Кам’янця, осяяного світлом. Це свято єдності природи, людей і мистецтва, де чисті локальні кольори виступають на перший план, посилено декоративне начало. Декоративність потрібна художникові, щоб опоетизувати його почуття любові до людей, землі й архітектурних пам'яток. Ведута витримана в єдиному дусі й стилі до найдрібніших деталей, вона має підкреслено національний, «килимовий» характер».

1984 рік. В Афганістані загинув Володимир Петрович Атаман — молодший сержант. Народився 10 квітня 1964 року у селі Рихта Кам’янець-Подільського району. Закінчив професійно-технічне училище № 15 у Кам’янці-Подільському. У Збройних силах СРСР перебував із 1 листопада 1983 року. У березні 1984 року був відправлений в Афганістан. Проходив службу гранатометником. У ході бою 27 квітня 1984 року діяв сміливо та відважно. Загинув під час цього бою. Поховано в рідному селі.


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Кам'янецький календар | Додав: OlegB (26.04.2015) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 581 | Теги: Сава Божко, Анатолій Бортняк, 27 квітня, Михайло Старицький, Ігор Яремчук, Олександр Грен, кам'янецький календар | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz