Пт, 19.04.2024, 03:22
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Історія

Будзей О. Де в Кам’янці-Подільському оперував Булгаков?
Те, що видатний російський письменник Михайло Булгаков під час Першої світової війни працював як лікар у Кам’янці-Подільському, відомо давно. Ще 5 вересня 1987 року в спеціальному 12-сторінковому літературно-мистецькому номері місцевого «Прапора Жовтня» з’явилася невеличка замітка «Булгаков у Кам’янці», в якій відомості про перебування письменника в місті над Смотричем базувалися на спогадах його рідних. Недарма у передовій статті цього номера, присвяченій Кам’янцеві літературному, повідомлення про роботу Михайла Панасовича у прифронтовому шпиталі головного подільського міста охарактеризовано як «скупу звістку». Проте невдовзі історик Сергій Копилов на основі матеріалів Центрального державного історичного архіву УРСР у Києві зумів документально підтвердити перебування Булгакова в Кам’янці-Подільському. 1990 року з повідомленням «Булгаков на Поділлі» Сергій Анатолійович виступив на секції історії дожовтневого періоду під час роботи VIII Подільської історико-краєзнавчої конференції. Це повідомлення було опубліковано в матеріалах конференції. Але не до кінця з’ясованим залишалося питання: а де саме в Кам’янці-Подільському працював Михайло Панасович?
 

Звернемося до найсвіжішої монографії кандидата медичних наук, історика медицини Юрія Віленського «Доктор Булгаков», виданої 2010 року російською мовою у Вінниці. Юрій Григорович теж перейнявся порушеним вище питанням: «Одним из медицинских подразделений, поставленных на колеса, оказались хирургические отделения трехсводного госпиталя в Киеве. Накануне прорыва они были переведены в Каменец-Подольский и вошли в состав размещенного здесь крупного госпиталя Красного Креста.

Камни Каменца... О том, что Михаил Афанасьевич Булгаков в юности служил в этом городе, говорится в исследованиях Л. М. Яновской и М. О. Чудаковой. Но где находился госпиталь, куда было переброшено подкрепление?»
.

На поставлене запитання Юрій Віленський негайно дає і відповідь:
 
«Мосты над глубоким каньоном, двенадцать башен крепости, костелы и минареты, крутые гористые улочки, соседствующие с довольно широкими зелеными проспектами. И вот череда зданий на возвышенности. Сводчатые коридоры, атмосфера прошлого века. Это корпуса городской больницы — бывшей губернской земской больницы. Построенная более ста лет назад, она и сегодня впечатляет рациональностью архитектуры, удачными функциональными решениями. Отделения протянулись почти на квартал. Чуть поодаль, на взгорье, двухэтажные дома больничного общежития, входящие в единый ансамбль.

В 1915 году здесь был развернут эвакуационный госпиталь Красного Креста, о его посещении упоминает в своих трудах профессор В. А. Оппель, инспектировавший медицинские учреждения Юго-Западного фронта. Сохранилась групповая фотография 1915 года, на которой запечатлены раненые, врачи, сестры милосердия в одном из огромных больничных залов. Именно в состав этого госпиталя весной 1916 года влилось врачебное пополнение из Киева»
.

Далі учений звертається до записів розмов із першою дружиною письменника Тетяною Миколаївною (дівоче прізвище — Лаппа). Ці записи зробив Анатолій Кончаковський, дослідник життя і творчості Булгакова, один із засновників і перший директор музею письменника в Києві. Ось що через багато років після перебування в місті над Смотричем повідала Тетяна Миколаївна:

«Я приехала в Каменец-Подольский в начале мая. Жили мы в казенных врачебных квартирах при большой губернской земской больнице, где размещался госпиталь. У нас была небольшая комната. Миша много оперировал и очень уставал, иногда стоял у операционного стола сутками напролет, но все же мы несколько раз совершали прогулки по городу, останавливались у его достопримечательностей, любовались пейзажами в вечерней дымке, открывавшимися за башнями крепости, возле старинных брам, лестниц и домов. Мне думается, что неповторимая эта панорама каким-то образом отразилась и в описании Ершалаима в «Мастере и Маргарите».

Здавалося би, крапку над «і» в питанні конкретного місця, де працював лікар Булгаков у Кам’янці-Подільському, поставлено. Але виявляється, що спогади — річ не завжди надійна. Тож старший науковий співробітник Літературно-мемуарного музею Михайла Булгакова в Києві Світлана Ноженко звернулася до архівних документів. На жаль, у серпні 2012 року Світлана Петрівна несподівано, на 61-му році, пішла з життя, але знайдені документи встигла оприлюднити.

Отже, в рапорті в. о. начальника шпиталю В. Ненюкова від 7 червня 1916 року, адресованому завідувачеві медичної частини при управлінні головноуповноваженого армій Південно-Західного фронту, читаємо:

«Настоящим имею честь сообщить, что вверенный мне госпиталь развернулся в г. Каменец-Подольске в доме гимназии Славутинской ввиду ограниченности помещений пока на 180 кроватей для нижних чинов».

На кутовому штампі документа читаємо: «Российское общество Красного Креста, состоящее под Высочайшим покровительством Государыни Императрицы Марии Фёдоровны. Сформированный Самарской Ольгинской общиной Красного Креста госпиталь военного времени».

Із ще одного червневого рапорту Ненюкова, який теж зберігається в Центральному державному історичному архіві України в Києві, довідуємося таке:

«Настоящим имею честь сообщить, что вчера 6-го сего месяца в отряд прибыл командированный вами для несения службы врача Михаил Афанасьевич Булгаков».

Отже, архівні документи переконливо засвідчують, що лікар Михайло Булгаков прибув до Кам’янця-Подільського 6 червня 1916 року для роботи в шпиталі, який розмістився в будинку гімназії Славутинської. Оскільки Кам’янець був прифронтовим містом, то навчальні заклади та низку інших установ звідси евакуювали в безпечніші міста.
Михайло Булгаков у молодості

Матеріали, які документально висвітлюють факти діяльності хірурга Російського товариства Червоного Хреста в рік Брусиловського прориву (1916 рік), Світлана Ноженко під рубрикою «Ексклюзив» опублікувала 2008 року в січневому та лютневому номерах військового журналу «Камуфляж». Оскільки журнал не надто відомий, то на ці статті, на жаль, не звернув уваги Юрій Віленський у виданій через два роки монографії «Доктор Булгаков».

На щастя, на виявлені Світланою Ноженко документи та опубліковані нею статті звернули увагу в школі-інтернаті №2 (цей навчальний заклад працює в колишньому будинку гімназії Славутинської), адже Світлана Петрівна побувала в Кам’янці-Подільському, відвідала школу-інтернат, надала необхідні документи. Копії цих документів і статей Світлани Ноженко люб’язно передала авторові цієї публікації бібліотекар школи-інтернату Тетяна Гумінська.
 
1 квітня 2013 року комісія з розгляду питань встановлення меморіальних дощок і знаків у місті, вивчивши надані документи, дала згоду на встановлення на фасаді школи-інтернату № 2 меморіальної дошки з профілем Михайла Булгакова та написом: «В цьому будинку в 1916 році був розташований Самарський військовий шпиталь Червоного Хреста, де працював хірургом всесвітньо відомий письменник Михайло Булгаков». Тепер слово за депутатами Кам’янець-Подільської міської ради.
 
Автор: Олег Будзей


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Історія | Додав: OlegB (21.04.2013) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 2024 | Коментарі: 12 | Теги: славутинська гімназія, Славутинка, Булгаков | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 12
1 KamPod   (21.04.2013 22:31) [Материал]
Що цікаво, що про будинок Славутинської у мене завжди асоціація з навчальним закладом, а те що там був прифронтовий шпиталь для мене стало відкриттям. Виходить для цивільних була лікарня на новому плані там де зараз, а для військових шпиталь розкинувся в іншому місці.

2 rabbit   (21.04.2013 23:51) [Материал]
Дякую, цікавий матеріал! Спогади дружини траплялися й раніше, а от документи - вперше.

9 KamPod   (23.04.2013 00:27) [Материал]
Ці самі спогади дружини Булгакова є в одному з оповідань книжечки "Романтичне Поділля", можливо там ви бачили

3 novvm   (22.04.2013 22:44) [Материал]
Цікаво. Дівоча фамілія 1-ї дружини Булгакова Лаппа і наша Лаппа -  це випадковість?

4 lapa   (22.04.2013 22:56) [Материал]
всі співпадіння випадкові)

7 KamPod   (22.04.2013 23:05) [Материал]
Я теж на це звернув увагу, а ще у тої Лаппи чоловік лікар shock

8 lapa   (22.04.2013 23:12) [Материал]
grin і я працювала в цьому інтернаті...та це таке) але прізвище прикольненьке)

5 lapa   (22.04.2013 23:01) [Материал]
Те що його дружина написала, що панорама надихнула - теж підтверджує, що госпіталь міг бути розвернутий до Старого міста, а гімназія Славутинської якраз на височині і краєвид, коли ще не було такої рослинності, був гарним.

11 KamPod   (23.04.2013 00:32) [Материал]
Я так зрозумів що дружина письменника помилилась коли писала: "большой губернской земской больнице, где размещался госпиталь". Якось дивно що в спогадах помилилась не просто довільними будівлями, а лікарнями.

А про панораму гарно підмічено cool Справді який там міг бути вигляд від земської лікарні.

6 lapa   (22.04.2013 23:03) [Материал]
Табличка - було би чудово, щоб камянчани знали такі цікаві моменти історії міста.
І ремонт там потрібен, та це те що наболівше у наших стареньких будівлях.

10 Dimboy   (23.04.2013 00:30) [Материал]
А я думав що він працював там по Пушкінській, чи десь таке читав; і щось типу такого що там де був Бульвар поблизу Вірм. бастіону щось також повязано із Булгаковим, а згадав щось таке чув краєм вуха від екскурсовода під час приватної екскурсії на декілька осіб.... Цікаво, то виходить і в книжці "ММ" є і частинка Камянця!!!!!

12 KamPod   (23.04.2013 09:27) [Материал]
Значить є поле для досліджень ) Усе це цікаво було б розкопати.
Але як на мене документальні свідчення, які навів Олег Васильович є переконливими.
Цікаво, що думають автори статей, які декларували Пушкінський варіант працевлаштування?

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz