Чт, 25.04.2024, 07:57
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Персоналії

Герої вікторини. Василь Григорович Мизин

Василь Григорович Мизин був учасником Гідрографічної експедиції Північного Льодовитого океану. Йому пощастило в складі екіпажів експедиційних суден «Таймир» і «Вайгач» зробити останнє, найбільше в історії географічних досліджень відкриття невідомої суші в північній півкулі - архіпелагу, що носить нині назву Північна Земля, завершивши таким чином епоху великих відкриттів. Учасники цієї експедиції вперше в історії пройшли шлях уздовж всіх північних берегів Росії зі сходу на захід.

Мизин Василь Григорович

Василь Григорович Мизин народився 11 січня 1893 року на Україні в селі Глодоси нині Кіровоградської області, в бідній селянській родині. Рання смерть батька, який залишив на руках матері дев'ятеро дітей, змусила задуматися над самостійним вибором шляху. Взимку хлопчик навчався, влітку пас худобу. Закінчивши з похвальним листом двокласне училище, В. Г. Мизин вступив до морського військово-фельдшерського училища в місті Миколаєві, хоча до військової служби і не мав пристрасті. Він прагнув швидше забезпечити себе матеріально, а ще хоч трохи допомогти численній сім'ї. Крім того, в училищі його одягали і годували.

У 1912 році, після закінчення училища, В. Г. Мизин отримав призначення на Далекий Схід. Тут він і був зарахований лікпомом, тобто помічником лікаря (фельдшером), до складу Гідрографічної експедиції в Північний Льодовитий океан на криголамний пароплав «Вайгач». З літа 1913 року він вже ходив у плавання. У жовтні 1915 року в зв'язку з війною експедиція була розформована.


Криголам "Вайгач" біля острова Врангеля. 1913 р

У 1924 році Василь Григорович закінчив Кам'янець-Подільський сільськогосподарський інститут і багато років працював агрономом в різних організаціях України.
У віці сімдесяти років В. Г. Мизин вийшов на пенсію і доживав свій вік в Харкові.

За свою довгу плідну діяльність Василь Григорович не раз був учасником виставки досягнень народного господарства, має багато нагород і заохочень. Але лише наприкінці 60-х років він дізнався, що ще в грудні 1915 року за участь в арктичному плаванні 1913-1915 років був нагороджений срібною медаллю з написом «За усердие» на Аннинскій стрічці і пам'ятним нагрудним знаком «В ознаменование плавания и трудов Гидрографической экспедиции Северного Ледовитого океана по исследованию Великого северного пути 1913— 1915 гг. ».

Нагородні документи були виявлені в архівах Всесоюзного географічного товариства лише у 1955 р. Очевидно в буремні роки Першої світової війни,  революцій і громадянської війни, сліди учасників полярної експедиції були втрачені і не всі з них отримали заслужені відзнаки.

Не знав Василь Григорович і того, що зібрані ним на берегах Північного Льодовитого океану гербарії послужили основою для написання ряду наукових робіт, і їх автори Л.М.Савич і Б.А.Тихомиров з вдячністю відзивалися про збирача колекції.

Чому ж про подвиг моряків, які приймали участь в Гідрографічній експедиції у Північний Льодовитий океан забули? Можливо причиною була Перша світова війна?

Після жовтневого перевороту і спровокованої ним Громадянської війни більшість  учасників експедиції (офіцерів) виявилося в еміграції і про них вважали за краще забути. Крім того, радянська влада не могла пробачити і те, що в організації експедиції приймав участь адмірал О.В.Колчак, який увійшов в історію як керівник Білого руху.  Пізніше Руаль Амундсен з жалем скаже: «У мирний час ця експедиція збудила б весь цивілізований світ!».

Всіх, хто бажає докладніше ознайомитись з мандрівкою нашого земляка в Північних широтах, запрошуємо прочитати його записки, опубліковані Харківським видавництвом "Прапор" у 1971 році.

Мизин В.Г., В северных широтах. Записки участника гидрографической экспедиции, проложившей Северный морской путь. Издательство «Прапор», Харьков, 1971 г.
Обкладинка книги
В.Г.Мизин після завершення експедиції в 1915 р.

Крім того, у 2015 році, в ознаменування 100-річчя з дня завершення льодового походу,  режисер Володимир Непевний зняв фільм "ГЭСЛО. "Исчезнувшая" экспедиция", в якому згадані організатори і учасники експедиції, зображені труднощі зимівлі, побут екіпажів, збір наукової інформації тощо.Електронний варіант книги доступний за адресою: geolmarshrut.ru

З відгуками про фільм можна ознайомитись тут: https://oksa-sun.livejournal.com/550123.html

Інформацію підготував
ведучий вікторини В.Кроль



Дивіться також:

Категорія: Персоналії | Додав: KamPod (17.05.2019)
Переглядів: 490 | Теги: експедиція, ПДАТУ, архіпелаг, гідрографія, герої вікторини, сільськогосподарський інститут, Мизин | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проекти активного дозвілля [196]
Туризм [142]
Знахідки О.Будзея [600]
Творчість [31]
Історія [36]
Персоналії [33]
Легенди [32]
Культура і Мистецтво [66]
Суспільство [103]
Релігія [11]
Спорт [51]
Природа і екологія [14]
Бібліотека [51]
Анонс [14]
Про свята, змагання, урочистості та інші події у місті
Цікаво знати [26]
Різне [10]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz