Пт, 22.11.2024, 00:37
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Персоналії

Герої вікторини. Олена Семенівна Алексеєва


Сьогодні героєм нашої публікації буде видатний вчений-селекціонер, доктор сільськогосподарських наук, Почесний професор ПДАТУ, заслужений діяч науки і техніки України, засновник Проблемної науково-дослідної лабораторії гречки, перетвореної в Науково-дослідний інститут круп’яних культур О.С.  Алексєєва. 
Для знайомства з її життям і науковою діяльністю, скористаємось фрагментами публікації 
в журналі “Генетичні ресурси рослин” (В.А.Рарок, В.М.Бурдига  2016. № 19 )

АЛЕКСЕЄВА ОЛЕНА СЕМЕНІВНА

 

Народилась Олена Семенівна 25 квітня 1926 р. в містечку ім. Шварця Широківського району Дніпропетровської області в сім'ї службовця. Ще під час навчання в школі, в Олени Семенівни проявився  потяг до науки. Відвідуючи школу юних натуралістів, вона детально вивчала морфологію та біологію сільськогосподарських культур, виступала на шкільних конференціях. Вже тоді з‘явились перші публікації в обласній газеті "Червоне Запоріжжя". Любов до землі  привела її на агрономічний факультет Київського сільськогосподарського інституту (нині Національний університет біоресурсів і природокористування України), який вона закінчила 1950 року. Навчаючись на  четвертому курсі, під час виробничої практику на Носівській державній сортодільниці,  познайомилась з селекціонером Галиною Тимофіївною Гордієнко, яка  надихнула її зайнятися гречкою.

Після закінчення інституту Олена Семенівна була направлена на роботу в Тернопільську селекційну дослідну станцію, де пройшла трудовий шлях від молодшого наукового співробітника і до заступника директора станції. 
На початку 1956 року вона переїжджає на роботу в Науково-дослідний інститут землеробства і тваринництва західних областей України (м. Львів, Оброшено), де  продовжує селекційну роботу з гречкою. За цей період Олена Семенівна захищає кандидатську (1956 р.), а в 1971 р.–докторську дисертацію. 
У листопаді 1971р. О.С. Алексєєва,  отримавши наукову ступінь доктора с.-г. наук,  разом з чоловіком, Володимиром Петровичем Ступаковим, переїздить до Кам‘янця-Подільського. Тут у сільськогосподарському інституті її було обрано на посаду професора, а з 1973 по 2005 р. – завідувача кафедри рослинництва і селекції.

У Кам'янці-Подільському Олена Семенівна поряд з викладацькою роботою плідно займається науково-дослідною і організаційною роботою: у 1972 році при кафедрі створює науково-дослідну лабораторію гречки, яка в 1979 р. переросла в Проблемну науково-дослідну лабораторію гречки, а в 1997 р.– в Науково-дослідний інститут круп'яних культур, який за рішенням Вченої ради університету (протокол №11 від 26 червня 2014 року) носить назву НДІКК імені О. Алесєєвої.

О.С.Алексєєва є засновником Тернопільської науково-виробничої системи “Гречка”, яка охоплювала гречкосіючі господарства України та Російської Федерації. Вона активно розвиває  міжнародне співробітництво у цій галузі. Під керівництвом О.С.Алексєєвої виконуються і публікуються теоретичні і методичні розробки в селекції гречки, пропонуються нові методи  створення вихідного матеріалу,  практичні рекомендації для сільськогосподарського виробництва. Нею удосконалена методика добору за типом розвитку кореневої системи гречки, завдяки чому виведено сорт гречки Вікторія подільська.

Олена Семенівна вперше розробила і застосувала в селекції гречки метод експериментального мутагенезу (ним створені сорти Аеліта, Лада, Галея, Степова), методом сумісної дії радіації та хімічних мутагенів створено крупноплідні форми і сорти гречки (Подолянка, Кара-Даг, Яна). Шляхом використання добору за господарським коефіцієнтом та радіорезистентністю виведено сорти Омега, Рада та Єлена. Встановлена специфічність дії різних мутагенних факторів на мутаційний процес у гречки, а також особливості стабілізації мутантів старших поколінь за тривалого гамма-опромінення насіння (до 38 поколінь). Під впливом різних мутагенів одержано широкий спектр мінливості і сформовано унікальну колекцію світового генофонду гречки. Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2004 року №1241 цю колекцію внесено до державного реєстру наукових об‘єктів, що становлять Національне надбання. Дана колекція нараховує біля 1000 зразків 13 видів і різновидностей гречки із різних країн і континентів світу. До складу колекції входять місцеві і селекційні сорти, мутантні форми, гібридні популяції, дикі види, поліплоїди, генетичні маркери, зразки татарської гречки. Оленою Семенівною розроблено шляхи підвищення крупноплідності гречки шляхом багаторазових насичуючих та складних схрещувань; проведено широку технологічну, біохімічну та фітопатологічну оцінку селекційного матеріалу. Нею виявлено зеленоквіткову форму гречки, яка характеризується підвищеною стійкістю плодів до осипання. На цій основі створено сорти гречки -Зеленоквіткова 90, Зеленоквіткова 93, Маліковська, Роксолана. В останні роки переглянуто можливості використання гречки в різних галузях народного господарства при безвідходній технології її використання. Проводяться дослідження з підбору сортів для медоносного конвеєра (для бджільництва). Вивчається (разом з Інститутом мікробіології Української Академії аграрних наук) азотфіксуюча здатність кореневої системи гречки різних сортів, форм та мутантів. Встановлено сортові відміни в здатності фіксувати азот і збагачувати ним ґрунт. Сформовано перспективний сорт гречки Рубра, який характеризується високим вмістом антоціанів у стеблах (харчовий барвник).

За великі заслуги перед державою академік О.С. Алексєєва нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора та медалями. Вона неодноразово була учасником всесоюзних та республіканських виставок та відмічалась Золотими і Срібними медалями. За плідну педагогічну, наукову та громадську роботи О.С. Алексєєва нагороджена Дипломом Лауреата нагороди Ярослава Мудрого та медаллю імені М.В. Ломоносова. Доктор сільськогосподарських наук О.С. Алексєєва є Заслуженим діячем науки і техніки України, академіком Міжнародної Академії аграрної освіти Російської Федерації, Міжнародної академії інформатизації, Міжнародної академії екології та безпеки життєдіяльності і Академії екологічних наук Республіки Молдова та Академії наук Вищої школи України.

Вчена є автором 34 сортів гречки, опублікувала понад 350 наукових праць, 24 монографії та навчальні посібники. Підготувала близько 40 кандидатів і докторів сільськогосподарських наук, сформувала наукову школу "Fаgоруrum".

НАГОРОДИ ТА ВІДЗНАКИ О.С.АЛЕКСЕЄВОЇ

1970

Медаль "За доблесный труд" на честь 100-річчя з дня народження В.І.Леніна

1977

Орден Трудового Червоного Прапора

1981

Медаль "Ветеран труда", Срібна медаль ВДНГ

1984

Золота медаль ВДНГ

1994

Диплом Лауреата нагороди Ярослава Мудрого,
Почесна грамота Мінсільгосппроду України

1996

Почесна грамота Мінсільгосппроду України, 
Почесна грамота УААН, 
Почесна грамота Хмельницької обласної держадміністрації

1997

Почесна грамота Міністерства агропромислового комплексу України, Почесна грамота ВАК України

1998

Медаль ім. М.Ломоносова, 
Почесна грамота Державної комісії України по випробуванню та охороні сортів рослин

2001

Почесна грамота Міністерства аграрної політики України, 
Почесна грамота УААН, 
Почесна грамота Чернівецької обласної держадміністрації.

Інформацію підготував 
ведучий вікторини В.Кроль



Дивіться також:

Категорія: Персоналії | Додав: KamPod (09.05.2019)
Переглядів: 696 | Теги: ПДАТУ, сільськогосподарський інститут, гречка, Алексеєва, інститут круп'яних культур, герої вікторини | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проекти активного дозвілля [196]
Туризм [142]
Знахідки О.Будзея [600]
Творчість [31]
Історія [36]
Персоналії [33]
Легенди [32]
Культура і Мистецтво [66]
Суспільство [103]
Релігія [11]
Спорт [51]
Природа і екологія [14]
Бібліотека [51]
Анонс [14]
Про свята, змагання, урочистості та інші події у місті
Цікаво знати [26]
Різне [10]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz