Чт, 28.03.2024, 14:07
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Культура і Мистецтво

Мирослав Мошак: кожне село має мати свою написану історію

Останнім часом, у період зростання української національної самосвідомості, на полицях книгарень все частіше можна побачити наукових і популярних розвідок про наш край, раз по раз з'являються книжки про те чи інше село. Головне в цьому, на мій погляд, те, що є люди, які бажають зберегти і передати історію свого краю нащадкам, а сам факт появи і популярності таких книжок свідчить і про загальний інтерес суспільства до свого коріння.

Одним з перших і мабуть наймаштабнішим популяризатором справи подільських сіл стало видавництво "Медобори-2006" в особі її керівника і справжнього патріота рідної землі Мирослава Івановича Мошака. Багато книг про села, які побачили світ останнім часом вийшли саме за його підтримки, а часто і авторства. 

Мирославе Івановичу, з чого почалась ваша серія книжок присвячена подільським селам?

Перша книжка - «Сатанівська здоровниця». Одного разу коли я прихворів і відпочивав в Сатанові в санаторії, то як людина активна, як людина яка любить спостерігати, одразу почав підмічати особливості тієї місцевості. Здавалось би Сатанів близько і все начебто відомо, але там я відкрив для себе дуже багато речей, про які я раніше не знав. Так виникла ідея створити таку книжку, щоб показати будь якому туристу чи відвідувачу Сатанів зсередини, щоб він знав, як можна провести свій час чи просто культурно відпочити, куди йому піти, що подивитись, що його може зацікавити. Адже там є такі вражаючі речі як кам'яна синагога, яка збереглась з середньовіччя, монастир який зберігся досить добре, печера монаха, міська брама... Взагалі там багато цікавих місць і навіть в лісі є птахи, які водяться лише там.

Тобто ідея написання книги виникла з бажання розповісти тим людям, які приїжджають сюди відпочивати розказати більше про Сатанів.

То ця книжечка про Сатанів - це путівник, збірка нарисів чи, можливо, колекція матеріалів одної тематики?

Це задумувалось як путівник. Я орієнтувався на тих людей, які приїжджають, лікуються, але в вільний час не дуже мають чим зайнятись. Взявши цю книжку вони можуть глибше познайомитись з місцевістю де вони перебували.

Як сприйнялась ця книга читачами? Чи мала вона успіх?

Так, ця книжка мала успіх і гарно розходилась. Причому її високо оцінили і люди, які згодом допомагали у її видавництві. Так, наприклад, коли я звернувся до президента АТ Оболонь О.В.Слободяна (його батько був там головою колгоспу свого часу і допомагав будувати санаторій), то прочитавши книжку йому вона дуже сподобалась і він виділив 10 тис. коштів на її видання та прислав подяку за пророблену роботу.

Скажіть будь ласка, які були подальші книжки і яких Ви авторів залучали до їх написання?

Ця тема взагалі мені надзвичайно цікава. Я постійно над цим працюю останніми роками, тому що вважаю, що кожне село має мати свою написану історію. І я завжди людей до цього спонукаю.

Я кого тільки бачу: кожного краєзнавця, або просто вчителів, або людей, які трошечки причетні до історії, то намагаюсь долучити до цієї роботи,  бо я вважаю, що якщо і була писана історія в Радянському Союзі, але писали її партійні діячі і вона не відображала реалій повністю. Наприклад у той час не висвітлювався голодомор, розкуркулювання, не завжди навіть відмічали про тих людей, які творили історію, замовчувались деякі легенди, наприклад пов’язані з церковною діяльністю або які говорили про українську народність.

Тому дуже важливо щоб кожне село над цим попрацювало і я завжди готовий у  цьому допомагати.

Щодо авторів, то наприклад, одна з перших книжок серії, "Маківська здравниця" була написана разом з лікарем Юрієм Лисюком і ми разом написали цю книжку: він написав більше, що стосується лікувальної частини, я писав історичну частину. Такий симбіоз дав гарний продукт, який досить добре знаходив своїх читачів. Далі, коли видавали книжку про Оринін ми теж сприяли авторам. Видали книжки про Смотрич, про Нестерівці, про Купин, про Бакоту…Зараз готуються нові книжки.

Щоб мати такий матеріал необхідно володіти гарною джерельною базою, працювати в архівах, тощо.

Я намагаюсь використовувати різні матеріали. Таке як історичну довідку можна завжди взяти в Сіцінського в «Приходах і церквах Подольской епархии». Дуже цікаві матеріали є в працях Гульдмана.

Крім того сам здійснив 25 експедицій по селах Кам’янець-Подільського і Новоушицького району. Там зібрано багато цікавих легенд, описи обрядових свят. Навіть почав звіти по цим подорожам, матеріали як і в більшості своїй ще не використані і чекають свого часу

(Мирослав Іванович дістав для прикладу один з таких звітів. На сторінках роботи рукописи занотовані під час експедиції, тут і записи розповідей жителів села, і місцеві пісні, і фотографії - дуже широкий спектр досліджень, які ще ніде не були опубліковані)

Велику роботу по збору матеріалів провело і "Подільське братство", бібліотека якого зараз накопичує більше 1 000 томів мистецтвознавчої, історичної, краєзнавчої, фольклорно-етнографічної літератури (М.Мошак був і залишається головою "Подільського братства" - прим. С.Є.).

Тобто матеріалів в мене є дуже багато і багато з них ще не опрацьовано.

А звідки взялась ідея назвати цю серію «Поділля туристичне»?

Назва з’явилась спонтанно, по-моєму вона просто і точно відповідає цьому напрямку

То які села найближчим часом мають шанс набути висвітлення?

Із нового, зараз готуються книжки по селах Дерев'яни і Сокілець.

Але по деяким напрямкам робота ще продовжується. От, наприклад, ми з О.Горбняком видали кілька книг про Бакоту.  Але робота по цьому не завершена. Зараз збирається матеріал з фольклору і етнографії. По Бакоті продовжується робота

Хто купує книжки про села? Простежується рівень реалізації книжок про села від кількості населення у них?

Звісно, чим більше людей живе в селі тим більше людей, які бажають мати таку книгу. Багато купують для себе або дарують.

А де відшуковуєте кошти?

Це як вдасться. Буває так, що випадкове знайомство відкриє зацікавленість і фінансування того чи іншого видання. От зараз наприклад є зацікавленість виданням легенд про Кармалюка. А був випадок в одному з сіл, коли ми порахували, що книжка буде коштувати 8000грн за 500примірників то люди самі скидались і відшуковували кошти, адже виходить вона не так дорого, а книжку про своє село мабуть кожен хоче мати.

Ось така ця одвічна справа популяризаторів краєзнавців. З одного боку їх працю мало помічають, але історія усе розставить на свої місця і, можливо,  з часом на видання Мирослава Івановича будуть посилатись як на найфундаментальніші праці свого часу про ту чи іншу місцевість. Щиро бажаємо йому широкого і безперешкодного шляху у цьому напрямі і побільше однодумців.

 

Бесіду провів: Сергій Єрмаков



Дивіться також:

Категорія: Культура і Мистецтво | Додав: KamPod (02.08.2014)
Переглядів: 1265 | Коментарі: 12 | Теги: Поділля туристичне, мошак, Медобори-2006, видавництво, інтерв'ю, подільське село | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 12
0
1 RD   (03.08.2014 00:49) [Материал]
Не все вимірюється прибутком і заробітком. Тому хочеться побажати видавцю успіхів і удачі в видавничій сфері!

0
2 KamPod   (03.08.2014 01:25) [Материал]
Я в таких випадках завжди згадую Г.Сковороду, який наче б то і міг себе забезпечити, але ходив босим ведучи аскетичний спосіб життя у противагу світу. І його слова „плоть нічтоже. Дух животворить!”
Дійсно така "просвітительська" робота рідко коли приносила високі доходи, але плоди таки залишає чималі

0
3 Dimboy   (03.08.2014 18:11) [Материал]
О цікаво, не знав, що він таким займається, в мене були схожі плани, цього літа попрацювати в такому напрямку навіть проект подавав до міської ради (створити інформаційний довідник нашого району), але час приділяв іншому, і поки відклав це ... 

І ще одне буде цікаво апробувати вікторину ХЗД по найбільшому району!!!! Таким чином можуть грати як камянчани так і місцеві жителі, чим ми привернемо увагу їх до нашого сайту і збільшимо аудиторію...

0
4 Andruha   (04.08.2014 20:27) [Материал]
Да ладно.. не думаю что ты узнаешь верстовой столб между Рудой и Соколом))))))) не)))

0
7 Dimboy   (05.08.2014 02:17) [Материал]
если он ни чем не отличается то может и не узнаю, но если есть что-то интересное, пусть даже и трудно отыскать, но кто-то более местный сможет отгадать, тогда он нам откроет адрес какой-то уникальности, самобытности, изюминки..., от чего мы и другие будут знать что вот такое и такое где-то есть...

0
9 KamPod   (05.08.2014 02:21) [Материал]
Так, згоден з Дімбоєм, цікавість була б навіть в тому, щоб просто дізнатись де розташоване щось цікавеньке.
От наприклад цей "верстовый столб" уже неабияк зацікавив. Цікаво глянути found

0
5 KamPod   (04.08.2014 22:30) [Материал]
Цікаву ідею з приводу пізнавальної гри по району підкидувала свого часу Тетяна Недря з СЮТуру. Вона поділилась такою ідеєю, що можна фото- чи просто завданнями з різних сіл формувати маршрут. Тобто такий собі віртуальний тур, де ти розгадавши відвідуєш якесь село і попутно дізнаєшся про нього щось, далі від цього села мандруєш до іншого і т.д.

0
10 Dimboy   (06.08.2014 14:56) [Материал]
а зрозумів, бо я спочатку подумав ходити на місці, а не сидіти і віртуалити, що також пізнавально в будь-якому випадку!

0
6 Dimboy   (05.08.2014 02:12) [Материал]
так цікаво, я про такі квести обмірковую на великах, або геокешинги у цікавих місцях позакладати

0
8 KamPod   (05.08.2014 02:19) [Материал]
Тут мова йде не про квести, а про домашню гру, тільки поетапну

Щодо квестів для велосипедистів в такому вигляді як я думаю, думаю це теж можна втілити, але треба обміркувати деталі, бо динаміку тут важко буде забезпечити. Хоча я можу помилятись

0
11 надія   (21.01.2017 20:08) [Материал]
а ле можна придбати ці книги?

0
12 KamPod   (21.01.2017 22:05) [Материал]
Можна пошукати по книгарнях в Кам'янці, зокрема точно бачив деякі з цих книг у "Знахідці" що біля нового Фуршету ("Ювілейний). Також бачив ці книжки продавали на першому поверсі ПДАТУ, там як іти до бухгалтерії куточок з продажу канцелярії і я купував там деякі книжки і листівки цього видавництва.

А найнадійніше буде підійти у саме видавництво. Знаходиться воно неопдалік картинної галереї в Старому місті, адреса Іоанно-Предтечинська, 2а - така велика сіра будівля, але вхід в саме видавництов з вул.Довгої. Там заходите і одразу направо (щось типу відділу продаж) - завітайте і думаю ваші питання вирішать. Повірте вам будуть раді. Сам часом туди заходжу щось купую і звісно ж я не оптовий купець ))

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проекти активного дозвілля [196]
Туризм [142]
Знахідки О.Будзея [600]
Творчість [31]
Історія [36]
Персоналії [33]
Легенди [32]
Культура і Мистецтво [66]
Суспільство [103]
Релігія [11]
Спорт [51]
Природа і екологія [14]
Бібліотека [51]
Анонс [14]
Про свята, змагання, урочистості та інші події у місті
Цікаво знати [26]
Різне [10]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz