Вт, 23.04.2024, 17:07
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Історія

Синхроністична таблиця історії Поділля Юхима Сіцінського
У 1927році у Вінниці вийшла друком чергова праця відомого кам'янецького дослідника Юхима Сіцнського "Нариси з історії Поділля". В початковій сттатті книги зустрічаємо цікаве узагальнення історії нашого краю в розрізі історії всієї України. Ю.Сіцінський пише (тут і далі пунктиром подаються цитати з книги, з збереженням правопису оригіналу): 

Поділля це частина України. Треба-б гадати, що історія України є разом і історія Поділля, але в дійсності історія Поділля має багато своєрідних особливостей супроти історії инших українських земель. Подільська земля почасти жила не таким життям як инші навіть суміжні українські землі. Вона була ніби форпостом України й українського народу: лежала вона на пограниччю різних держав, на межах земель різних народів, і кожна суміжна держава, кожен сусідній народ закидали око на цю багату родючу країну. Тут на Поділлю і коло нього різного часу сходилися межі Київського, Волинського й Галицького князівств, татарських улусів, Литовського князівства, Польщі, Молдавії й Туреччини, Росії та Австрії. Поділля не було якоюсь окремою самостійною державною одиницею чи князівством (за вийнятком другої половини 14. ст.) і підпадало підо вплив і владу різних сусідніх держав і народів, і з деякими з них поділяло свою історичну долю.

Ось ці особливості Поділля привели видатного подолянина до наукових пошуків, для унаочнення результатів яких було складено т.з. "синхроністичну таблицю". Автор зазначає, що подібна таблиця була вже пропрацьована у праці "Подолье - историческое описание" (1891), але для огляду історії краю в взаємозв'язку з іншими регіонами, ним було перероблено таблицю у такий вид.

"Синхроністична таблиця історичних подій на Поділлі й суміжних землях"

От як про цю таблицю пише сам автор:

На цій таблиці поземі риси показують століття, починаючи зверху з 12 століття й кінчаючи внизу 20. Прямовісні риси показують хід історії чотирьох суміжних земель: Галичини, Поділля, Київщини и Волини. Штихівки, що покривають цю таблицю, показують влади чи держави, під якими були ті землі. От по тій таблиці й можна простежити, якими шляхами неподібними до історії суміжних земель, ішла історія Поділля.

Розберемось з датами на таблиці. Першою датою що стосується Поділля є 1250рік, який характеризує прихід влади татар на Поділля. У подальших поясненнях знаходимо інформацію, що в цьому році "південні татари" (відокремились від головної орди і отаборились недалеко від Поділля в чорноморських степах та в гирлах Дунаю і Дністра) "під проводом своїх ханів з'явились на Поділлю й підгорнули під свою владу цю землю... Подоляни примушені були давати татарам данину пшеницею й просом."

1362рік - великий князь Литовський Ольгерд вигнав татар з Поділля і звоював усю цю землю - і Пониззя і Побожжя. Відтоді вся ця земля почала зватися Поділлям.

1434рік - закінчилась "нещаслива для Поділля" війна  між поляками та україно-литовцями. За згодою "Західне Поділля відійшло до Польщі, а східня половина Поділля залишилася при Литовськім князівстві". Далі бачимо у історії Поділля йде територіальний поділ: "Західня частина Поділля, що відійшла до Польщі, почала відтоді зватися Подільським воєводством, бо вся Польща поділялася на воєводства... Східня половина Поділля, що залишалася при Литві, почала називатися Брацлавським воєводством

1569рік -  Люблінська унія - "Польща й Литва з'єдналися в одну державу під назвою Річ Посполита, в якій Подільське і Брацлавське воєводства почали жити в однакових умовах державного устрою"

1654рік - Визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького завершилась прийняттям зверхності Московського царя. "На деякий час трохи легше стало тоді східній Україні... Брацлавщина увійшла була до складу української держави, але західне Поділля, себ-то Подільське воєводство, залишалося проте й надалі під Польщею"

1667рік - Андрусівська угода між Річчю Посполитою і Московським царством - "ворожі сторони поділили Україну, і Правобережжя разом з цілою Брацлавщиною знову відійшло до Польщі"

1672рік - "турецький султан Магомет IV з великим військом пішов на Польщу, захопив Поділля, здобув Кам'янецьку твердиню й дійшов до Львова. У наслідок цієї війни Туреччина окупувала ціле Поділля".

1699рік - Карловицька угода - "турки вийшли з Поділля, і ця земля знов одійшла до Польщі, і знов було утворено два воєводства: Подільське й Брацлавське"

1793рік - другий поділ Польщі - "в кінці 18 ст. Польща перестала існувати як держава й землі її частинами забрали сусідні держави. Од першого розбору Польщі року 1772 відійшла від неї до Австрії Галичина. Від другого розділу Поділля, Київщина та Волинь відійшли до Росії."

1918р. - повалення царрату - "революція 1917 року, розваливши нарешті Російську Імперію - цю одвічну "тюрму народів" і розвязавши питання про українську державність, стала переломною добою також і в історії української культури на Поділлі"

Це були аргументи Ю.Сіцінського, з часу написання яких пройшло майже сто років і історія зробила ще один кульбід. Але спочатку чому в книзі взято 1918рік. Відомо, що  початком існування так званої радянської влади на українських землях вважається 12 (25) грудня 1917 року, коли російськими більшовиками (РСДРП(б)), тому, мабуть, те, що Ю.Сіцінський зарахував період від 1918року до періоду соціалістичної республіки (УСРР), має підстави. Як відомо до складу СРСР Україна ввійшла 30 грудня 1922 року. 
Що ж мабуть залишимо запропоновану Ю.Сіцінським періодизацію подій на Поділлі і додамо лише наступну дату:

1991рік - Україна вийшла зі складу Радянського Союзу як незалежна держава і відповідно статус Подільских земель відтоді і до сьогоднішнього дня є таким.

Якщо ж узагальнити викладену вище інформацію, то можна простежити, яка країна більше чи менше панувала на території Поділля і, відповідно, змогла залишити більший слід. Аналіз зроблено за період від 1100 до 2015року.

У приведеній таблиці показано цифри окремо для західної частини Поділля з центорм у Кам'янці-Подільському та для східної частини (Брацлавщини), відповідно до поділу синхроністичної таблиці. Відповідно і вікові рамки різних країн різні - якщо на західному, кам'янецькому Поділлі переважаючий час правління належало Польщі (в т.ч. період Речі Посполитої), тоді як на східному Поділлі поляки вже немають такої гегемонії і навіть поступаються часовими рамками владі литовців і князів (галицькі, київські?).
Для наочності приведемо і таку діаграму


циліндри - західне Поділля, призми - східне Поділля

 



Дивіться також:

Категорія: Історія | Додав: KamPod (19.08.2015)
Переглядів: 2387 | Теги: Османська імперія, Московське царство, монголо-татари, Річ Посполита, Польща, Російська імперія, литва, Сіцінський | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проекти активного дозвілля [196]
Туризм [142]
Знахідки О.Будзея [600]
Творчість [31]
Історія [36]
Персоналії [33]
Легенди [32]
Культура і Мистецтво [66]
Суспільство [103]
Релігія [11]
Спорт [51]
Природа і екологія [14]
Бібліотека [51]
Анонс [14]
Про свята, змагання, урочистості та інші події у місті
Цікаво знати [26]
Різне [10]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz