Мабуть у людей, що цікавляться подільським краєзнавством, підсвідомо виникали запитання, а скільки ж тих дослідників всього було і чи не можна було б їх якось зібрати і систематизувати їх праці. І робота по такому упорядкуванні була проведена, щоправда уже понад 20 років тому. Провів її Лев Васильович Баженов - відомий кам'янецький науковець в галузі історії.
Баженов Л.В. Поділля в працях дослідників і краєзнавців XIX-XXст.: Історіографія. Бібліографія. Матеріали. - Кам'янець-Подільский, 1993. - 480с.
Представлена монографія - перша в списку опублікованих ним. Тоді він ще не був доктором історичних наук і схоже ця робота стала однією із сходинок до цієї дисертації, яку він захистив 27 вересня 1996 року в Інституті історії України НАН України на тему «Становлення і розвиток історичного краєзнавства Правобережної України (кінець XVIII — перші десятиріччя ХХ століття)»
Що стосується безпосередньо видання, то в анотації говориться:
Вперше в історіографії Поділля в книзі систематизовано аналіз творчості біографічні відомості, матеріали та праці дослідників і краєзнавців XIX—XX ст по вивченню ними історії, географії, фольклору, етнографії, літературознавства, природознавства, бібліографії та інших напрямків краєзнавства в регіоні Вінницької, Хмельницької, Тернопільської та суміжних областей України. Розрахована на широкий загал науковців, учителів гуманітарного і природничого профілю, краєзнавців, працівників музеїв, бібліотек, студентську і учнівську молодь, усіх, хто любить і цікавиться минулим та сьогоденням Поділля.
Справді більшу частину грубенької книги складає бібліографія дослідників поділля. Про те скільки їх говориться у передмові:
У книзі подано 692 біобібліографічні довідки. Серед включених у довідник є 47 академіків, 28 членів-кореспондентів, 152 докторів наук, 146 професорів, 167 кандидатів наук.
За напрямками вивчення Поділля дослідники розподіляються: 67 археологи, 234 історики, 51 географи, 76 етнографи, 52 фольклористи, 27 мистецтвознавці, 34 літературознавці, 25 мовознавці, 66 природознавці, 26 музеєзнавці, 14 бібліографи, 33 архівісти і археографи й 240 інші фахівці краєзнавства. Найбільше дослідників краю сьогодні зосереджено в Інституті історії України АН України, в Інституті археології АН України, в Інституті мистецтвознавства, фольклору та етнології ім. М. Т. Рильського АН України, в Інституті суспільних наук АН України, у містах Кам'янці-Подільському, Вінниці, Хмельницькому, Тернополі.
В цілому ж книга виконана без всяких наворотів. Строга картонна обкладинка хоча і гарно тримає книгу при купі, проте без захисного покриття і аж проситься в обгортку. Аркуші у моєму примірнику за 20 років уже пожовкли, хоча інформативну функцію свою несуть справно. А ще вкінці книги є кілька листів з рекламою. Цікаво порівняти її з сучасними зразками реклами - просто нерівняєме )
У самій книзі написано вкінці, що ціна договірна, воно і не дивно, адже 90-ті роки інфляція не давала змогу спрогнозувати вартість навіть на місяць, не те що на весь період реалізації цих книг виданих накладом у 5000 примірників. На моєму екземплярі написано ручкою ззаду 80 тис. (карбованців), а от я купував її уже коли були гривні (десь 1996-97рік) і заплатив у "Знахідці" 80 копійок. Пам'ятаю, що на той час це було не дорого інакше наврядчи б я, студент-першокурсник технікуму, який тільки-тільки зацікавився містом купив би такий на перший погляд для мене тоді малокорисний довідник.
Дивіться також: |