Пт, 26.04.2024, 01:30
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Персоналії

Молочні моря Марії

76 років тому, 27 грудня 1938 року, в СРСР встановили звання Героя Соціалістичної Праці. Відкрив список Героїв 20 грудня 1939 року сам Сталін. Другим це звання 2 січня 1940 року надали конструкторові зброї Василеві Дегтярьову.

Героями Соціалістичної Праці стали понад 20 тисяч радянських трудівників. Серед них уродженці Кам’янця-Подільського: письменник Микола Бажан, біохімік Борис Збарський, геолог Василь Яворський, а також письменник Юрій Смолич — уродженець Умані, який свого часу навчався в гімназії у місті над Смотричем. Уродженець Красилова Йосип Сівйолов досяг слави, працюючи на Кам’янець-Подільському цукровому заводі.

Високого звання удостоєні п’ять уродженців Кам’янець-Подільського району: Володимир Козярський (Шутнівці), Марія Латюк (Цвіклівці), Мусій Підгородецький (Нігин), Леонід Скринчук (Подоляни), Сергій Яцимирський (Стара Ушиця). Ганна Прокопенко, відзначена за самовіддану працю на чайних плантаціях Грузії, від 1993 року мешкала в Ластівцях.

Доярка Марія Латюк, яка народилася 1 січня 1924 року в Цвіклівцях, стала Героєм у 34 роки — 28 лютого 1958 року. Марія Андріївна ще встигла пожити декілька років у незалежній Україні, а 10 вересня 1995 року відійшла у вічність на 72-му році життя. Про свої досягнення знаменита доярка розповіла в автобіографії:

«1954 року я перейшла працювати на тваринницьку ферму. Це була моя давня мрія. Я багато читала в газетах і журналах про кращих доярок. Мені також хотілося позмагатися з ними. Почала старанно доглядати худобу, а вечорами бралася за книги. І ось уже 1955 року я надоїла по 4900 літрів молока від кожної закріпленої за мною корови. Не зупинилась на досягнутому, ще краще стала доглядати худобу, і 1956 року надоїла по 5675 літрів молока.

Наш колгосп змагається з тваринниками Тамбовщини. На нараді з тамбовцями я зобов’язалася надоїти 1957 року від кожної корови по 7000 літрів молока. Багато міркувала над тим, як організувати роботу, щоб досягти такого високого надою, адже зобов’язання було дуже серйозним. Працювала багато, застосовувала найновіші методи догляду за худобою. Коли в кінці року зробили підрахунки, то виявилось, що взяте зобов’язання перевиконала — надоїла по 7040 літрів молока. Думаю, що і це не межа».

Проте взяте на 1958 рік зобов’язання надоїти по 7500 літрів молока від корови доярці не вдалося виконати. Не підкорилася ця вершина і в наступні два роки. Тож 1961 року Марія Андріївна різко (на 3000 літрів) знизила соціалістичне зобов’язання. Можливо, далася взнаки громадська робота, адже в 1958—1962 роках доярка була депутатом Верховної Ради СРСР.

Про Марію Латюк співали пісні учасники художньої самодіяльності. Наприклад:

За Марію всі ми горді,
Кожне серце розцвіло, —
В подолян таких рекордів
Ще ніколи не було.

А ось що про цвікловецьку доярку писав наприкінці 1957 року московський журнал «Крокодил»: «На обложке нашего журнала показано, как с помощью вертолетов сливают молоко в высотный бидон. Эта фантазия художника Евгения Ведерникова недалека от действительности. Вот факт: знатная доярка Мария Латюк из колхоза имени Калинина, Каменец-Подольского района, Хмельницкой области, уже в прошлом году надоила столько молока, что его хватило бы на год шестидесяти семействам. А в этом году молоком, надоенным Марией Андреевной Латюк, могут питаться уже семьдесят семейств.

Разве в обычную тару обычным способом перельешь все это молоко? Едва ли! Тем более, что сама Мария Андреевна говорит, что если каждая советская доярка надоит пусть наполовину меньше, чем я, то польются молочные реки, образуются молочные моря».


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Персоналії | Додав: OlegB (27.12.2014) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 591 | Коментарі: 1 | Теги: доярка, Цвіклівці, Герой Соціалістичної Праці | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
0
1 KamPod   (27.12.2014 17:25) [Материал]
Ну нічого собі... У далекому 1957 році середній надій понад 7000кг за рік це космос, можу стверджувати з повною впевненністю. Навіть зараз 7000кг надоюють лише у кращих господарствах.

От, наприклад, в коли я був в показовому "Агро-Союзі" (с.Майське, Дніпропетровська обл), там говорили що надоюють щось біля 7800кг, схожі цифри в дослідному господарстві с.Терезіно (Київська обл.). Це при тому що тут доїння у сучасних доїльних залах типу "Ялинка" і корови високопродуктивних голандських порід (частіше це Голштинські).

А тут, понад 65 років назад... Не впевнений, що частим явищем були доїльні установки для доїння у бідони (у Марії Андріївни судячи по фото в господарстві схоже така була), а мабуть більше доїли вручну. Тай навіть якщо й так, то доїння у бідони порівняно з сучасними технологіями не надефективне.

У той час (60-ті) надої понад 2000кг уже вважались досягненням і не всі досягали цієї цифри, а тут... дійсно казкові показники у Героя Соціалістичної Праці.

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz