Сб, 20.04.2024, 02:53
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Історія

Будзей О. Спартак і Ракоші
Є на мапі Кам’янця-Подільського велетні, як, скажімо, проспект Грушевського, що простягся через усеньке місто — від мосту «Стрімка лань» на півдні до Хмельницького шосе на півночі. Є карлики, як, наприклад, провулок Спартака на Польських фільварках — такий собі невеличкий відросток вулиці Суворова, що має всього шість номерів (два непарні та чотири парних).

Правда, на плані міста, виданому 2001 року «Поділлягеодезкартографією», чи згодом в «Атласі Кам’янця-Подільського» провулок Спартака піднесено до статусу вулиці. Але це, очевидно, помилка. Якщо глянути на речі неупереджено, то, насправді, провулок Спартака — це тупик. Просто за радянських часів в авторів ідеї назви не повернувся язик вимовити: «Тупик Спартака». За таку ідеологічну помилку і загриміти можна було: вождь найбільшого повстання рабів у Римській імперії (74—71 роки до н. е.) — і раптом тупик.
Провулок Спартака на Польських фільварках («Яндекс-карти»)

Але що про Спартака розповідати? Підручники з історії стародавнього світу, роман Раффаелло Джованьйолі «Спартак» та однойменні фільм Стенлі Кубрика (1960 рік) і балет Арама Хачатуряна (1954 рік) це вже давно зробили — Спартак особливих рекомендацій не потребує. Але як і коли ім’я найвідомішого давньоримського гладіатора стало елементом кам’янецької топографії, цікаво було би прояснити. Адже Кам’янець і Спартак надто віддалені одне від одного як у просторі, так і в часі. Навіть найсміливіші гіпотези Євгенії та Ольги Пламеницьких відносять заснування Кам’янця-Подільського до ІІ століття н. е., скажімо, до 107 року (за версією Тараса Дишканта) — тобто, майже через два століття після загибелі Спартака.

Мешканцям самого провулка здається, що їхній провулок завжди був провулком Спартака, як і його сусідка — вулиця Суворова завжди була вулицею Суворова. І тут на допомогу прийшов міський державний архів. Виявляється, 27 грудня 1961 року Кам’янець-Подільський міськвиконком ухвалив перейменувати вулицю Ворошилова на вулицю Суворова, а провулок Ракоші — на провулок Спартака.

Ось де собаку зарито. З кам’янецької мапи «вишкрібали» опальних Ворошилова та Ракоші. А щоб знову не помилитися, дали вулиці та провулку імена перевірених часом «бійців» — Суворова та Спартака. Щодо Климента Ворошилова (1881—1969), то особливих коментарів не потрібно — ім’я колишнього наркома оборони СРСР ще достатньо свіже в пам’яті. А ось хто такий Ракоші?

Так, нині ім’я угорського політичного діяча Матяша Ракоші (1892—1971) зовсім призабуто. А колись воно гриміло як ім’я генерального секретаря ЦК Компартії Угорщини (у 1945—1948 роках).

Матяш Ракоші, 1919 рік 

Справжнє його прізвище Розенфельд, він був шостою дитиною в бідній єврейській сім’ї. За режиму Міклоша Хорті довгий час (у 1926—1940 роках) сидів у в’язниці. 9 квітня 1936 року президія Кам’янець-Подільської ради, зачищаючи міську мапу від «темної» спадщини царизму, постановила 2-й Георгіївський провулок на Польських фільварках на честь довголітнього угорського в’язня назвати провулком Ракоші.

У жовтні 1940 року уряд Радянського Союзу обміняв Ракоші на трофейні прапори, захоплені Росією при придушенні угорської революції 1848—1849 років. У лютому 1945 року він разом із радянськими військами повернувся на батьківщину й очолив Компартію Угорщини.

Матяш Ракоші, 1948 рік

Матяша Ракоші називали малим угорським Сталіним. І неспроста. Адже він сам вважав себе «найкращим угорським учнем Сталіна». Ракоші копіював сталінський режим у найдрібніших деталях, аж до того, що в останні роки його правління угорська військова форма була ідентична до радянської, а в крамницях стали продавати житній хліб, який раніше в Угорщині не їли.

У червні 1948 року внаслідок об’єднання (насправді — насильницького злиття) комуністичної та соціал-демократичної партій виникла Угорська партія праці (УПП). Ракоші очолив її ЦК, також був (у 1952—1953 роках) головою Ради міністрів Угорщини.

Так виглядала зовнішня кайма подій. А фактично за підтримки радянських військ, які залишалися в Угорщині, було встановлено комуністичну диктатуру на чолі з Ракоші. Упродовж 1947—1949 років націоналізовано банки, середні та дрібні підприємства. Одночасно розпочалася насильницька колективізація сільського господарства. У країні запанував політичний терор.

Невдоволення народу ставало все гучнішим: запахло революцію. У липні 1956 року ЦК УПП «за допущені помилки» звільнив Ракоші з посади першого секретаря ЦК УПП, вивів зі складу Політбюро ЦК УПП. Але вже було пізно. У жовтні на всю силу вибухнуло угорське антикомуністичне повстання — і 4 грудня радянські війська жорстоко його придушили. Але ще п’ять років один із непримітних кам’янецьких провулків жив з іменем опального угорського диктатора (1956 року його вивезли до СРСР, де після Москви він жив у киргизькому Токмаку, потім в Арзамасі, нарешті в Горькому, де й помер).

 Іменем нового угорського лідера Яноша Кадара вулиць чи провулків у Кам’янці-Подільському вже не називали...

Автор: Олег Будзей



Дивіться також:

Категорія: Історія | Додав: OlegB (11.08.2013)
Переглядів: 1175 | Коментарі: 1 | Теги: вулиця, Ракоші, СПАРТАК, Будзей | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 1
1 KamPod   (11.08.2013 13:14) [Материал]
Комуністична ідеологія була дуже навязливою. От до чого у Кам'янці того угорського комуніста було ліпити я так і не зрозумів. Ніякої ролі для кам'янця ця людина не відіграла, та й для СРСР якось не сильно відкрито ту роль видно, хіба що як своя людина в чужій країні.

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz