Ср, 19.06.2024, 09:09
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Історія

Будзей О. Скільки в Кам’янці було ідіотів?
Князь Володимир Мещерський, який у вересні 1869 року відвідав Кам’янець-Подільський, дивлячись на риштування біля міського довгобуду — майбутнього будинку окружного суду, який нині облюбували швейники, іронічно зауважив від імені випадкового перехожого: «А що якщо, на мою біду, риштування ці підгнили, і в недобрий час звалиться декілька балок на мою голову. Потраплю я в роздавленому вигляді в табель про незвичайні пригоди, який щорічно з дивовижною сумлінністю складають наші статистичні комітети, але не думаю, що таке безсмертя мене сильно втішить». Говорячи про дивовижну сумлінність статистичних комітетів, Володимир Петрович не помилявся. Це, зокрема, підтверджує і невеличка замітка «Статистика фізичних вад у населення Кам’янця-Подільського», опублікована в №27 газети «Киевлянин» за 1870 рік:

«Згідно з підрахунками місцевого статистичного комітету, в Кам’янці-Подільському: кривих — 50, калік — 55, кульгавих — 9, горбатих — 9, глухонімих — 22, ідіотів — 11, глухих — 28, без пальців — 40, божевільних — 7, сліпих — 36, покалічених — 4, розбитих паралічем — 1, із шістьма пальцями на нозі — 1, з двома зрослими пальцями на руці — 1, заїк — 1. Всього з природженими або набутими фізичними вадами — 275 осіб, що становить 1,5% населення. Можна безумовно стверджувати, що число євреїв, які понівечили самих себе, аби уникнути рекрутської повинності, відтинанням великого пальця на руці, набагато більше, ніж показано: варто тільки пройтися базаром або по крамницях і придивитися, щоб переконатися в цьому».

Цю замітку не забарилися передрукувати «Подольские епархиальные ведомости». Щоправда, дата їхнього виходу — 1 квітня — може наштовхнути на думку, що це першоквітневий жарт, але навряд чи така солідна інституція як Подільська православна єпархія в своєму офіційному органі могла зважитися на те, щоб розіграти священиків і парафіян.
Кам'янець-Подільський. Губернаторська площа на початку XX століття. Зліва - будинок окружного суду

Мало це чи багато — 11 ідіотів на місто? Наведені дані, що 275 осіб становлять півтора відсотка від населення, дають нам орієнтовну кількість мешканців тодішнього Кам’янця — 18,3 тисячі. Ця цифра цілком збігається з даними, почерпнутими з інших джерел (18,9 тисячі на 1862 рік), тож їй можна довіряти. Отже, маємо, що 1870 року один ідіот припадав десь так на 1660 мешканців міста.

Расул Гамзатов у книзі «Мій Дагестан» писав: «Відомо, що в кожному аулі живе по одному дурневі. Це і добре. Коли багато дурнів — погано, коли немає жодного — теж чогось бракує». Якщо вважати, що тодішній Кам’янець за розмірами був сумірний з одинадцятьма аулами, то зазначену Гамзатовим пропорцію витримано. Хоча, звісно, між поняттями «дурень» у Гамзатова та «ідіот» у кам’янецьких статистиків є різниця. Останні, напевно, під ідіотом розуміли людину, хвору на ідіотизм. А ідіотизм, як зазначає словник, це психічна хвороба, що характеризується порушенням нормальної розумової діяльності. Щодо дурня, то словник трактує його як розумово обмежену, тупу людину.

Хто ж порахував, скільки в Кам’янці було ідіотів та інших людей з різними вадами? Губернський статистичний комітет був надзвичайно солідною установою. Його очолював сам губернатор, серед його членів були губернський предводитель дворянства, віце-губернатор, голова казенної палати, інспектор медичної управи, губернський поштмейстер, директор училищ губернії, представник духовної консисторії та інші поважні люди. Наведені ж вище дані, очевидно, надав інспектор медичної управи. Ним тоді був 44-річний доктор медицини Карл Карлович Діберг. Німці ж, як відомо, славляться педантичністю.


Автор: Олег БудзейДивіться також:

Категорія: Історія | Додав: OlegB (27.05.2013)
Переглядів: 555 | Коментарі: 5 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 5
1 KamPod   (27.05.2013 13:56) [Материал]
Оце да, навіть вичислили одного з шістьма пальцями

2 lapa   (28.05.2013 19:59) [Материал]
Ідіотиз - це найважча форма розумової відсталості, але дурень може бути  з інтелектом в межах норми)) хоча інколи ці поняття тотожні.

4 KamPod   (28.05.2013 23:27) [Материал]
А в яких випадках дурень має інтелект в межах норми?

3 lapa   (28.05.2013 20:01) [Материал]
Паралізованих і заїк явно було менше ніж зараз :?

5 KamPod   (28.05.2013 23:28) [Материал]
Раніше може, паралізовані швидше вмирали, а зараз "медецина творить чудеса"

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz