Міські кладовища, мимоволі чи заплановано, з часом стають носіями пам'яті і історії місцевості де вони знаходяться. В Кам'янці можна виділити два кладовища, на яких поховання уже не здійснюються більш як 30 років, але серед своїх поховань, вони несуть цілі історії, історії як людського життя так і життя людства. Далі мова піде про одне з цих двох кладовищ, те яке знаходиться у південній частині міста біля проспекту Грушевського і яке прийнято зараз називати Руськофільварецьким кладовищем.
Закладено Руськофільварецьке кладовище у 1930-ті рр. У книзі О.Будзея "Вулицями Кам'янця-Подільського" цьому об'єкту присвячено два абзаци: "Лежить на схід від проспекту Грушевського. Нині (після відкриття міського кладовища на Нігинськогму шосе) закрите для поховань. Тут поховано видатного дослідника Поділля Євтима Сіцінського, який помер 7 грудня 1937р." - так починається розповідь про кладовище. Справді, могила Юхима Сіцінського привернула інтерес до кладовища, особливо після того, як її оформили у вигляді писанки. Про цю подію знаходимо таку інформацію: "У 1994 році на могилі історика встановлено пам’ятник у вигляді мармурової писанки. Розпис на писанці своєрідний: фрагменти архітектури Старого міста, народних промислів, природи Поділля. Пам’ятник символізує давній звичай нашого народу у Великдень на могилу померлих класти писанки. Автори проекту пам’ятника кам’янецькі художники Б. Негода, В. Лашко, скульптор О. Янішевський".
Могила Юхима Сіцінського (1859-1937) у вигляді Писанки
Проте, якщо говорити про видатних людей міста, чиї тіла знайшли вічний притулок на кладовищі, то цей список можна значно розширити. Більше того - тут є своя "алея слави". Хто ж потрапив у цю алею розглянемо далі. Коли говорити про алею, то, де вона знаходиться, досить зручно пояснювати відштовхуючись від могили ще одного відомого кам'янчанина Микити Годованця. Ще здаля йдучи головною алеєю кладовища впадає в вічі плита з чорного граніту зі словами самого письменника і малюнком якогось "козака-змієборця", та ще й поряд з калиною. Це і є могила М.Годованця
Могила українського байкаря Микити Павловича Годованця (1893-1974)
Могила М.Годованця є складовою алеї слави руськофільварецького кладовища. Сама алея містить два ряди поховань, між якими зелений простір. Пройдемось похованнями відомих людей на алеї.
Західний ряд алеї слави (з півдня на північ):
Трач Антон Данилович (1912-1970)
Карпинський Лаврентій Ілліч (1922-1968)
Белецький Полікарп Тимофійович (1890-1969)
Розкі Олександр Антонович (1915-1970)
Повитницький Іван Йосипович (1915-1970)
професор Горєв Леонід Миколайович (1904-1970)
Вигляд на західний ряд з півдня
Східний ряд алеї слави (з півночі на південь)
фото не сфокусоване, а дублів не зроблено на жаль, але схоже на Москвичев Корнєй Єфимович (років не видно)
Платонов Григорій Володимирович (23.11.1909-23.10.1970)
Елісєєв Петро Іванович (1909-1972)
Цвіркун Дмитро Якович (1921-19972)
Ну і завершає східний ряд алеї слави згадана вже вище могила Микити Годованця.
Східний ряд з півдня
Поза алеєю слави
Звісно ж не лише на алеї поховані люди, що залишили слід в історії міста. Є вони і в інших місцях кладовища і підтвердженням тому є могила Юхима Сіцінського, про яку писалось на початку. Знаходиться вона приблизно посередині довжини центральної алеї кладовища, причому навіть не скраю, а схована від стороннього ока дещо в глибині - здається п'ята могила від доріжки тому не знаючи, що вона там є, дуже легко її пропустити. Але якщо могилу Сіцінського не так легко знайти, що вже казати про інших діячів чиї імена можливо не такі гучні, а оформлення могил не таке виразне.
Проте кілька імен таки впали в вічі. Перше з них видніється ще з алеї слави. Проходячи вздовж західного ряду трішки далі легко помітити могилу з портретом-барельєфом, на якому читається "Ректор". Підходимо і от вона:
Ректор К.-П. педагогічного інституту Зеленюк І.С. (1909-1966)
Могила ще одного видатного кам'янецького діяча знайшлась при русі по північній алеї кладовища. Вона при дорозі, тому її важко пропустити.
Ганицький Тадей Деонисович (1844-1937)
А ще на кладовищі багато могил військовим, Мабуть є відомі імена і у числі списків, які записані у плитах двох меморіалів на території кладовища, але і окремі могили теж впадають у вічі. От наприклад поховання гвардії-підполковника
Гвардії підполковник Юхим Іванович Вербицький (1905-1947)
Але більш відомою є могила сержанта Тароєва, що загинув "За Родину" у 1944р і його могила знаходиться на території одного з меморіалів і внесена в списки пам'ятників міста
Сержант Тароєв (1925-1944)
Загалом могил у вигляді червоної пірамідки з зіркою зверху на кладовищі досить багато. Хоча і датовані вони в основному 60-70-ми роками, проте, мабуть, ті кому їх встановлювали теж воювали "за Родину" як і згаданий вище сержант.
Могили Гришкова Дмитра Дмитровича (1922-1974) і Киценко Андрія Яковича (1922-1964)
Багато могил залишають місце для роздумів, щодо того чим же займалась та чи інша людина за життя. От можливо могила якогось математика, банкіра чи економіста
Войтулевич Валентин Йосипович (1898-1962)
А тут на думки про спортивні досягнення наштовхує кубок
Могили Фролова Віктора Петровича (1905-1975) і Терехової Марії Василівни (1909-1954)
Звертають на себе увагу могили з барельєфами і горельєфами, або ж з цілими бюстами, яких також вдосталь.
Післямова
Критерія визначення відомості людини на могилі віднайти важко, тому важко не знаючи знаходити людей, що залишили слід в історії з поміж тих, хто провів пересічне життя. Матеріал можна звісно доповнювати і далі, проте основну мету публікації - показати могили відомих людей на руськофільварецькому кладовищі ми виконали на скільки це було в наших силах і пізнаннях.
Планувалось ще описати тут і про два меморіали, пам'ятник жертвам репресій і могилу визволителям міста??? про яку ми вперше дізнались натрапивши під час цього дослідження. Але зважаючи на розширений виклад попереднього матеріалу, це вже мабуть буде чекати висвітлення в наступних публікаціях. А поки що завершимо на тому що є, але поставимо не крапку, а три крапки...
Нехай кожен береже пам'ять про своїх близьких - це наше родинне зобов'язання, а ми намагатимемось додатково ще й систематизувати і зберігати пам'ять і про відомих кам'янчан. Тим більше це так актуально зараз - напередодні свята Ісусового Воскресіння.
Текст і фото: Сергій Єрмаков
Усі фото зроблено 7 квітня 2015р
© Сергій Єрмаков
Дивіться також: |