Вивчаючи фото і матеріали часів Великої Вітчизняної війни, мимоволі задумуєшся на тим, що з тих пір багато води втекло і вже все менше і менше живих свідків, які можуть передати свої безпосередні спогади того часу. А запитань виникає досить багато. То там то там спливають відлуння війни у вигляді небезпечних знахідок. А інколи деякі речі які проходячи сприймаєш як належне можуть таїти у собі багато таємниць, які ось тут, перед носом, але ніхто не здогадується, що воно таке. Одне з цікавих відкриттів нещодавно також привідкрило завісу таємничості. Коли уважно розглядати аерофотознімок 1944 року, то у північній частині тодішнього міста, за теперішньою вул.Північна, простежується цікава лінія, що нагадує пізньосередньовічні укріплення бастіонного типу. Для наочності на аніміації знизу, якщо її запустити в повному режимі, знизу в деякий момент ці лінії виділено червоним кольором, хоча і на основному знімку ці "бастіони" чітко видно.
Фрагмент аерофотознімку Кам'янця і навколишніх сіл 1944 р. На аерофотознімку більшого маштабу, який охоплює лише місто, без околиць, також видно фрагменти цього укріплення і тут чітко видно, що це якісь траншеї з додатковими комунікаціями і розширеннями для пересування під час ведення оборонного бою.
Саме це цікаве утворення зацікавило мене в першу чергу. Особливо зважаючи на його розташування, адже ще влітку цього року у мене була розмова з кам'янчанином Базіцьким Сергієм Валентиновичем, який розповів і любязно погодився показати мені колишні протитанкові вали, які ще збереглись на Польськофільварецькому кладовищі. Тоді ж ми їздили на місце і перед нами постало справді якесь заглиблення, яке діагоналлю прорізало кладовище.
Сергій Валентинович говорив, що років 30-40 назад через цей рів неможливо було перейти і він хлопчаком ледве долав цю перешкоду. Саме тоді він почув, що це протитанковий рів часів Великої вітчизняної війни. За його словами тоді цей рів почали засипати сміттям і з часом він почав міліти і зникати. Проте і зараз добре видно його напрямок і навіть засипана ділянка вирізняється, особливо рослинним покровом. Якщо навколо росте переважно звичайна лугова трава, то на місці рова більше листкових бур'янів і через це він зеленіший
Однак і зараз є ділянка, яка виділяється в глибину і є безпосереднім свідченням колишнього рову Ще тоді, досліджуючи ту ділянку можна було прикинути куди ж цей рів міг йти і з якого боку чекали напад супротивників. Проте даних тоді було дуже мало і видно було лише шматочок прямої ділянки. Зараз же по знімкам приведеним вище чітко видно, що той рів не просто так і він дійсно мав місце у воєнний час. Видно і куди він проходив далі і де повертав. Таким чином цей рів являвся оборонною лінію з північного боку міста. Хто його споруджував?.. Ну напевно що німці так як захоплювали місто вони без боїв, а визволення було з Проскурівського напрямку, тобто саме з півночі.
Ось такі відкриття виявились, коли деякі факти зв'язались до купи.
Підготував Сергій Єрмаков Фото Сергій Єрмаков
Висловлюю щиру подяку Базіцькому Сергію за цікаву інформацію і розповідь на місці, та подяка Сіднюку Віталію за знайдені аерофотознімки
Дивіться також: |