З 17 по 21 квітня представники Подільського державного аграрно-технічного університету перебували з візитом у Сільськогосподарському університеті ім.Хугона Коллатая в Кракові (Польща).
Конференція на відділі інженерії продукції і енергетики
Головною метою делегації у складі Єрмакова Сергія, Шелеги Олега, Теренова Дмитра і Лижника Вадима була участь у науковій конференції для студентів і аспірантів, яку організовував місцевий факультет інженерії продукції і енергетики.
(1) Шелега Олег доповідає про узгодження конфігурацій інтегрованих проектів аграрного виробництва
(2) Доповідь Лижника Вадима про транспортер для відокремлення каліфорнійських червяків від біогумусу викликала жваве обговорення у польських колег.
Крім власне наших виступів цікаво було простежити і за організацією конференції, яка дещо відрізнялась від того як це звично проводиться у нас. На відміну від наших звиклих доповідей, польські студенти презентували свої проекти в основному групами по 2-3 чоловіки, а інколи і більше. Ще однією особливістю є те, що після кожної доповіді немає паузи на запитання до доповідача, а натомість влаштовуються дискусійні паузи після кожних 3-4 доповідей, де кожен може задати питання по будь-якій з прозвучавших тем. Уважно слухали, оцінювали по кількох критеріях і слідкували за запитаннями жюрі конференції
(1) Одна з доповідей польських колег виголошена трьома доповідачами
(2) Члени жюрі
Загалом було виголошено не так багато доповідей, але те, що над однією тематикою іноді працювало багато людей, учасників назбиралось біля трьох десятків
Учасники конференції у конференц-залі
Знайомство з факультетом
Крім участі у конференції, польські колеги дали нам можливість ознайомитись з лабораторіями і практичними підрозділами інженерного факультету цього університету і навіть побували на занятті з інженерної механіки, яке проводив доктор інженерії Артур Вуйчік. На занятті впало ввічі практичний і комплексний підхід до задач технічної механіки. Не знаю, можливо на попередніх уроках вони проходили прості деформації і їх розрахунки, але, коли ми були, просто розв'язати підставивши вивчену формулу було замало, а необхідно було також задіювати знання з попередніх тем, геометрії, фізики, алгебри.
Далі нас водили по лабораторіях, де проводять практичні заняття студенти і свої дослідження докторанти (аспіранти)
У лабораторії автоматики (зліва докт. хаб. інж. Веслав Томчик)
Трішки тренінгу і ми уже програмуємо автомат-маніпулятор (див. фото маніпулятора вище). Програма яку ми назвали «UKRAINE» за допомогою механічного маніпулятора з пневматичними присосками визначає положення однієї коробки і переміщає її всередину іншої, більшої, яка знаходиться на іншому кінці стола, і робить це за лічені секунди.
(1) Войчех Ліс розповідає як запрограмувати маніпулятор
(2) Ось так виглядає програма на пульті керування
На конференції було кілька змістовних доповідей про виробництво біогазу і це не тому, що у сільськогосподарському університеті в Кракові є одна з найкращих серед вузів цього профілю відповідна лабораторія. Просто біоенергетика і інші відновлювальні джерела енергії є надзвичайно актуальними в Польщі
В лабораторії, де виділяють і аналізують біогаз та досліджують можливість переробки промислових відходів та стоків (справа докт.інж.Матеуш Маліновський)
Є на факультеті і власна дослідна теплиця з акумулюванням сонячного тепла на нічний період доби і свої фотоенергетичні установки (сонячні батареї). Про усе це розповідав докт.хаб.інж. Хуберт Латала. Найбільше впадають в вічі мабуть сонячні батареї, які одразу видно зайшовши на територію. Виготовлені вони за різними методиками (монокристалічні, полікристалічні, тощо) розраховані на максимальну потужність 4 кВт, проте в той не надто сонячний день добре було видно ефективність тієї чи іншої структури і якщо одна батарея досягала потужності в межах 1,4кВт, то інша могла не дотягувати і до 1кВт.
Біля сонячних батарей
Ще одна лабораторія, де ми побували, теж присвячена актуальній зараз темі - виготовленню палетів, їх випробуванню і спалюванню у котлах різних конструкцій
Кшиштоф Дзедзіц розповідає про обладнання для випробування палетів і котли для їх спалювання. Деякі конструкції обладнання виготовлялись прямо тут, на відділі.
Екскурсії Краковом
Побувати в Краківському університеті і не побачити це чудове місто було б злочином. Ну і звичайно ж запам’яталась екскурсія по місту, яку організувала для наших представників польська сторона, а втілили в життя два докторанта Кшиштофи: Дзедзіц і Пікуль і студенти відділу Ася та Мачей.
Краків’яни пишаються своїм історичним містом і по праву вважають його культурною столицею Польщі, тож показати і розказати тут було що. Спершу нас чекав справжній туристичний похід по лісам і горам з усіма позначками на деревах і атрибутами маршруту (так-так, у Кракові таке можливо). Прямували ми до кургану (вони кажуть "копєц" з наголосом на другий склад) Пілсудського з якого видно усе місто.
(1) Під курганом Пілсудського, (2) В бінокль можна розгледіти і історичні пам'ятки і аеропорт і, взагалі усе місто.
Таких курганів в Кракові є 4 і усі в високих точках. Для того, щоб зробити їх ще вищими штучно насипались додаткові конуси (на фото вище). Ніхто не знає чи є поховання під курганом Кракуса і Ванди, але інші два (Костюшко і Пілсудського) більш молоді і точно призначені лише для сигналізування. Цей, де ми були наймолодший і насипаний на поч.XXст.
Іншого дня ми ходили Старим містом і не тільки ним. Багато чого нам показали і розказали Кшиштоф, Ася і Мачей. Звісно ж ми не могли оминути Вавельський замок (про цей замок є окрема публікація - Краківські мандрівки KamPodа - 1. Вавель)
(1) У квіту магнолій і на фоні кафедрального костелу Кракова – традиційного місця коронації ледве не усіх королів Польщі, і місця їх поховання.
(2) Автор цього тексту з польськими провідниками: Кшиштоф Пікуль, Сергій Єрмаков, Янна Хамерська (Ася), Мачей.Калінський
А чого варте Старе місто, з його головним ринком і малим ринком, з його ратушею і сукеницею, з шматком оборонних мурів з баштами і плантами (парками) у місцях де стіни вже розібрали, з величними костелами і маштабними корпусами навчальних закладів, з чудовими пам'ятниками (зокрема пам'ятник Грюнвальдській битві) і макетами частин міста. Можна забити не одну публікацію фотографіями, тож обмежимось лише кількома
(1) Пам’ятник Адаму Міцкевичу, який хоча й був запрошений на кафедру історії в Ягелонський університет і прийняв запрошення, проте за життя так і не побував у Кракові. Зараз цей пам’ятник є звичним місцем зустрічі для місцевих жителів «під Адашем».
(2) У цій копілці збираються гроші зі всього світу. Після нашого візиту тут побільшало українських гривень. На задньому плані Сукениці
Марафон Краковія 2015
Під час нашої екскурсії містом, там проходив відкритий марафон вулицями міста, в якому прийняло участь понад 6 тисяч осіб в тому числі з різних країн світу. Примітно, що переміг у ньому українець - львів'янин Тарас Сало, який продемонстрував час 2:17:03. Ще один українець прибіг третім. Мабуть відчули нашу присутність )
(1) Трансляція марафону вулицями міста. (2) Переможець з України Тарас Сало
Марафон у той день (19.04.2015), ще тривав і тривав і люди різного віку добігали кілометри на протязі дня.
______________________
Ось такою цікавою була наша подорож до Кракова і його сільськогосподарського університету ім.Хугона Коллатая, що, між іншим, бере свій початок від відомого Ягеллонського університету. Щиро вдячний усім тим, хто зробив для нас перебування в Кракові комфортним і цікавим. Особлива подяка моєму другу з Кракова Кшиштофу Дзедзіц за організацію практично всього там.
Текст: Сергій Єрмаков
Фото: Сергій Єрмаков і Вадим Лижник
Дивіться також: |