До 125-річчя Кам'янець-Подільського державного історичного музею заповідника, представниками самого музею разом з Кам'янець-Подільською міською організацією Національної спілки краєзнавуів України, Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка 15 травня було організовано Всеукраїнську науково-практичну конференцію "Музейна справа на Поділлі: Історія та сучасність". В рамках конференції виступили доповідачі, що представляли наукові кола не лише нашого міста, а й з усієї України. Одним з таких гостей був Кривоший Олександр Петрович, кандидат історичних наук, президент Української асоціації дослідників жіночої повсякденності і психології воєнної епохи. Олександр Петрович приїхав з м.Запоріжжя, тож не дивно, що його тема певною мірою стосувалась життя запорізького козацтва, а точніше тема була наступна: "Воєнна повсякденність елітних жінок козацького Запорожжя у науково-творчому доробку подільського історика Йосипа Роллє". Промова доповідача була надзвичайно активна і емоційна, а вступне слово взагалі примусило задуматись над тим, про що йдеться в заголовку публікації.
Олександр Петрович поділився думками, що якщо в якомусь місці за кордоном народився якийсь визначний діяч то з цього роблять туристичну принаду і заробляють на цьому величезні гроші. А ми, подоляни, з таким підходом могли б взагалі заробляти мільйони, "адже всі українські Президенти народжуються на Поділлі. Їх народжує українська земля. Не вірите?.. " Інтригуюче питання одразу знайшло пояснення. Далі цитати з промови:
Саме на Поділлі народилась найвизначніша книга українства це Пересопницьке євангеліє.
А хто народив цю книгу? Це українська княгиня Анастасія Гольшанська-Заславська.
А як вона її народила? А вона народила своїм бажанням, своєю впертістю, довести всім, що українська мова повина панувати не лише в селянських родинах, а й в родинах найвизначніших шляхтичів того часу. Щоб як написано в передмові «кожен громадянин, кожна людина, кожен посполитий спілкувався з Богом рідною мовою»
І за участю двох монахів було перекладено українською мовою «Пересопницьке євангеліє», на яке кладуть руку українські Президенти. Так от подоляни повинні знати, що Президент народжується після того, як піднімає ту руку.
Президенти скоріш за все не знають, хто народив і куди вони повинні дякувати за цю святиню.
Бо Президент народжується тоді , коли він піднімає руку. Так говорять в Сполучених Штатах, так говорять у всій Європі, бо в усьому світі лише піднімаючи руку від Біблії народжується Президент.
Подоляни мають честь бути першими, бо коли Президент піднімає руку над Пересопницьким євангелієм, в них йокає. На їхній землі почалось оце сходження. Тут народилась ця книга, тому я низько кланяюсь подолянам і Подільській землі.
Уривок з доповіді можна послухати ТУТ
От таке було вступне слово від запоріжанина. Можна по різному ставитись до "народження Президентів", але сам озвучений факт уже викликає цікавість і інтерес до цієї книги, її написання і її місії в появі Президента.
Дивіться також: |