Чт, 25.04.2024, 22:58
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Історія

Про що розповість садиба на Польському ринку (Археологічні розкопки)
На Польському ринку в Старому місті, на південний схід від ратуші тривають розкопки, інформація про які уже не раз спливала у засобах масової інформації. Цього разу нашій увазі з'явився відеорепоратж від "Громадського ТВ". У ньому археологом Павлом Нечитайлом і істориком Ігорем Стареньким озвучені цікаві факти з минулого даної ділянки і міста вцілому. 
 
Павло Нечитайло: Перед нами місце злочину: будинок спалений за нашими оцінками приблизно в 60-х рр. 18ст. Фіксуються на даний момент гарматні ядра, тож наша група сходиться на думці, що цей будинок було зруйновано у 1761 або 1764році – різні історики по різному дають інформацію про підхід під стіни фортеці російського генерала Дашкова*, який направлявся на Хотин і за два дні завдав місту значних руйнувань. Його батарея стояла на Руських фільварках і звідти він обстрілював місто. І от якраз ця садиба, яку ми розкопуємо, є своєрідним місцем злочину того періоду. Звертаємо увагу, що ця садиба була власністю кам’янчан, які тільки повернули собі місто після турецької окупації (1672-1699рр. - прим. С.Є.). Садиба ще повністю не досліджена і зараз ведуться роботи по виявленню її південного краю, а інші три ми вже впіймали. Цікаво, що ця садиба є однією з ринкових споруд, які фіксують плани 17 століття і відомий план 70-х. рр. теж її фіксує.
* Дашков Михайло Іванович (03.03.1736 - 17.08.1764рр.) - віце-полковник и генерал-майор, князь, російський дипломат. У 1763 в чині віце-полковника лейб-гвардії кірасирського полку був посланий із загоном до Польщі для підтримки коронування Станіслава Понятовського, діяв проти конфедератів. У цей час він з двохтисячним загоном російських військ підступив до Кам'янця і, іменем Імператриці Катерини II, вимагав відкрити браму. Але комендантом в місті тоді був Михайло Кучинський, який був надзвичайно виконавчим служакою і, проявивши характер, відповів відмовою і приготувався до оборони. Дашков, побачивши, що взяти місто не вдасться, помстився, пограбувавши околиці і відійшов  від міста.
Ігор Старенький: Ділянка виявилась дуже насиченою на археологічні знахідки. Зокрема протягом археологічних досліджень було знайдено просто унікальну для території України кількість люльок. Якщо для порівняння брати Хотин (де в музеї замку експонується велика кількість знайдених там турецьких і козацьких люльок - прим. С.Є.), то цього року на території лише одного розкопу на Польському ринку знайдено більше люльок, ніж за весь період археологічних досліджень на території Хотинської фортеці. На одній з люльок було знайдено керамічний штамп, який свідчить, що вона була сюди привезена з території Османської імперії.
Окрім того були виявлені чашечки, які використовувались для пиття кави, що свідчить про широке поширення кавової культури у місті після 27 річного панування тут Османської імперії. Відомий факт, що у 1683році у місті було близько десяток кав’ярень, що стало наслідком турецької присутності тут, а речовим свідченням поширення кавової культури у місті і є ці чашечки. Вони білого кольору і покриті синім орнаментом. На багатьох з них є штампи, які свідчать про власне виробництво. 
Серед знахідок монет зустрічаються гроші османської імперії кінця 17ст, західноєвропейські привозні монети, але все ж таки превалюють монети Речі Посполитої, Російської імперії і радянського періоду. Цікавим археологічним матеріалом є численні знахідки керамічних тігелів і величезна кількість відливів бронзового шлаку, та шлаку чорного металу, що дозволило зробити висновки що саме в цьому місті відбувалось відливання з металу.
Павло Нечитайло: Результатом археологічних досліджень, які профінансувались міською владою, є також розкриття трьох рівнів бруківки мощення площі. Це рівень 19 ст., на 80см. Нижче – рівень мощення площі 1760-х рр. і ще нижче на 40-50см. рівень мощення який можна датувати 16-17ст.  
Крім того виявлені залишки першої планувальної забудови, яка датується часом 6 тис. років до н.е.  вона залягає значно нижче, приблизно на 1,2м від рівня бруківки 17ст.
Археологи мріють встановити на місці розкопок довготривале музейне накриття і усі знайдено тут можна було б експонувати прямо на площі. Це б сприяло популяризації міста, оскільки мабуть жодне місто України не може похвалитись такими відкритими археологічними розкопками з трьома рівнями площі і чудовою торгово-ремісничою садибою шириною 5 м з кам’яною підлогою торгово-житлової частини і трьома виробничими майданчиками на яких камянчани на поч. 18ст. різали кістку, плавили чорний і кольоровий метал.


© Єрмаков Сергій


Дивіться також:

Категорія: Історія | Додав: KamPod (13.11.2016) | Автор: Єрмаков Сергій
Переглядів: 886 | Коментарі: 6 | Теги: Дашков, Польський ринок, Старенький, розкопки, Нечитайло, археологія | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 6
0
1 RD   (14.11.2016 18:00) [Материал]
Подивився відео, цікаво було послухати про три рівні бруківки, також добре , що місце розкопки було усі ці роки нетронуте, чорні археологи немогли з різних причин тут попрацювати, тому дані дослідження повинні у повній формі відображати історію саме цієї місцевості Старого Міста .

0
2 KamPod   (14.11.2016 20:48) [Материал]
Мене найбільше вразили такі слова: "виявлені залишки першої планувальної забудови, яка датується часом 6 тис. років до н.е." (на відео з 5:34). Це ж ще до трипільців виходить. Щось неймовірне shock

0
3 RD   (14.11.2016 21:52) [Материал]
Дата - 6 тис. років до н. е., думаю таки потребує більш грунтовного дослідження, але сам по собі факт цікавий безперечно. Сам особисто вважаю, що поселення були на території міста набагато раніше. ніж вважається за історичними джерелами, можливо і 6 чи 7 тис років до н. е., все може бути.

0
4 KamPod   (15.11.2016 00:48) [Материал]
Трохи пошукав інформацію, так от 8000 років тому це була епоха мезоліту-неоліту і на території України та загалом Східної Європи були племена землеробів. Ось так вони виглядали приблизно.

В наших краях виділяють Буго-дністровську культуру.

А за деякими гіпотезами у 6 тис. до н.е. навіть Чорне море було не таким, а Азовського взагалі не було

Що вже казати про можливі геологічні зміни і на інших територіях.

А ще є інфа що 8000 років тому більшість європейців були темношкірими, правда це мабуть не стосувалось наших землеробів, які прийшли зі сходу.

0
5 KamPod   (20.11.2016 15:12) [Материал]
Місце розкопок з дрона

0
6 KamPod   (21.11.2016 18:24) [Материал]
Другого грудня о 14.00 в конференц-залі НІАЗ "Кам'янець" відбудеться відкритий круглий стіл, присвячений підсумкам археологічного сезону 2016 року.У рамках заходу плануються доповіді та виставка найцікавіших знахідок за темами:
- гончарний горн XV ст. на вул. Татарській;
- вежа Сільницького, Турецька башта, людвисарня Гловера;
- перші жителі, бруківки та дім I пол. XVIII cт. на Польському ринку;
- роботи на башті Водній, будинку Фаренгольца.Організатори - НІАЗ "Кам'янець", Кам'янець-Подільський державний історичний музей-заповідник, Кам'янець-Подільська архітектурно-археологічна експедиція ДП НДЦ ОАСУ ІА НАНУ.

Джерело: http://kam-pod.gov.ua/novini....ozkopok

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проекти активного дозвілля [196]
Туризм [142]
Знахідки О.Будзея [600]
Творчість [31]
Історія [36]
Персоналії [33]
Легенди [32]
Культура і Мистецтво [66]
Суспільство [103]
Релігія [11]
Спорт [51]
Природа і екологія [14]
Бібліотека [51]
Анонс [14]
Про свята, змагання, урочистості та інші події у місті
Цікаво знати [26]
Різне [10]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz