Пт, 19.04.2024, 17:10
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Історія

Кам'янець у листі царя Московії до Папи Римського

Дослідники історії, щораз відркивають якісь нові документи, з яких виринают факти, що дозволяють вписувати нові барви, а іноді і заповнювати цілі прогалини в історії. Одним з таких багатющих місць, що ще не в повній мірі розкрило свої інформаційні джерела є Ватиканський секретний архів Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum) - це місце, де зберігаються документи, пов'язані з діяльністю Пап Римських від середньовіччя і до наших днів. У XXI сторіччі ця бібліотека стає все більше і більше доступною для громадськості.

Так у 2012р до 400-річчя архіву було організовано цілу виставку Lux in arcana (з лат. "світло в таємниці"), де були представлені матеріали з різних епох. У матеріалах цієї виставки виплив і факт пов'язаний з Кам'янцем-Подільським. Цікаво те, що відкрили його кореспонденти "Комсомольської правди", які готуючи матеріал про виставку згадали у ньому лист російського царя Олексія Михайловича Папі Римському Клименту X. Далі цитата:

История России тоже "высвечена" в весьма драматические моменты. На тисненной золотыми узорами бумаге - письмо царя Алексея Михайловича Папе Клименту X. В нем рассказ о том, что турки взяли Каменец-Подольский и угрожают не только Киеву, но и всей Европе. Далее - просьба использовать "авторитет духовный" и создать "святую лигу" европейских государей против турецкого султана.


Згідно з підписом до цієї ілюстрації це і є лист царя Олексія з скаргою Папі на турків, які захопили Кам'янець

З того часу (22 березня 2012 року) матеріали цієї публікації багато разів передруковувались інколи дослівно, інколи з невеличкими інтерпретаціями. Більше деталей цього листа так і не стало відомо. 

Олексій I Михайлович Романов (*19 (29) березня 1629 — †29 січня (8 лютого) 1676) — другий московський цар (1645—76) з династії Романових. - Вікіпедія(укр.)

В 1654—1656 і 1660—1667 вів війну з Польщею - Вікіпедія(укр.)

Богдан Хмельницький мав справу саме з ним коли готував і підписував Переяславську угоду1654р.

Протягом 1670-х рр. велися війни з Кримом та Туреччиною - Вікіпедія(укр.)

Постійні воєнні дії та погіршення становища населення викликали бунти та повстання (зокрема і повстання Степана Разіна у 1670—1671), які були жорстоко придушені

Батько Петра І Великого. 

Климент X (лат. Clemens PP. X), Еміліо Бонавентура Альтієрі, (італ. Emilio Bonaventura Altieri); (*13 липня 1590 — †22 липня 1676) — 239 папа римський з 29 квітня 1670 по 22 липня 1676. - Вікіпедія(укр.)

Став папою у віці 80 років.

Розглядався як перехідний кандидат, зважаючи на його вік, однак керував справами 6 років - Вікіпедія(укр.).

Він підтримав поляків в їх нелегкій боротьбі з турецькими загарбниками - Католицька енциклопедія

 

Як відомо, навесні 1672 року розпочалась війна між Туреччиною і Польщею, а вже восени 1672р турецька армія султана Мехмеда IV, спільно з козацькими військами П.Дорошенка захопили Кам'янець-Подільський, що стало справжнім ударом для Польщі.

Папа Климент X підтримував боротьбу проти Туреччини і був зацікавлений у зміцненні ролі Польщі як «форпосту християнства на Сході»

За свідченням французького Фуа де ла Невілля (фр. Foy de la Neufville), що в 1689р. відвідав Росію і в 1698р. опублікував відомості про Московію, Олексій Михайлович в 1672 році посилав до Риму Павла Менезія, "щоб запропонувати Папі Клименту Х об'єднання Російської церкви з Римською на певних умовах".

З статті з російської Вікіпедії дізнаємось, що у 1673 році в Рим прибули посли від великого князя Московського Олексія Михайловича. Він запросив у Папи титул царя, який, однак, він уже собі присвоїв до того. Проте підттвердження титулу посол Павло Гаврилович Менез так і не отримав, хоча і був прийнятий "з великою привітністю".  Російський цар не сповідував католицьку віру, тому Папа не зважився дозволити йому носити царський титул, щоб не сваритися з королем Польщі.

Хоча і візит представника російського правителя до Папи не мав повного успіху, проте те що він був  і зафіксований історією, може привести до припущення, що саме тоді міг бути доставлений у Рим згаданий документ. Цікаво, що Поділля, яке тоді навіть не належало Московії, було предметом пильної уваги її правителя і взяття Кам'янця, було небайдужим не лише для Польщі, в складі якої місто і було до захоплення, а й іншої великої і впливової країни того часу.



Дивіться також:

Категорія: Історія | Додав: KamPod (11.02.2015)
Переглядів: 593 | Коментарі: 1 | Теги: Климент X, 1672, турки, Московія, Олексій Михайлович, лист | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 1
0
1 KamPod   (11.02.2015 15:48) [Материал]
Писалось у пресі що ватиканський архів будуть оцифровувати. Заходив на офіційний сайт ватиканського архіву і навіть зареєструвався там, але документу так і не знайшов. Хоча враховуючи що там все на іноземній мові, то це не дуже дивно що я не знайшов.

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проекти активного дозвілля [196]
Туризм [142]
Знахідки О.Будзея [600]
Творчість [31]
Історія [36]
Персоналії [33]
Легенди [32]
Культура і Мистецтво [66]
Суспільство [103]
Релігія [11]
Спорт [51]
Природа і екологія [14]
Бібліотека [51]
Анонс [14]
Про свята, змагання, урочистості та інші події у місті
Цікаво знати [26]
Різне [10]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz