Сб, 13.04.2024, 19:14
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Туризм » Проект "Мандруємо вулицями"

Татарська, твір трьох століть історії

Найбагатша своєю історією і справжня скарбниця Татарська. Ця вулиця є своєрідною галереєю творів архітектури майже трьох останніх століть. На ній вдало поєднуються житлові будинки, громадські та культові споруди, побудовані в різний час.

 

Почнемо з назви. "Починається вулиця Татарська від кафедрального костелу", - йдеться в описі Кам'янця-Подільського, який складений 1700р. Як тільки потім не називали цю вулицю - Стефана Баторія, Кармелітська, Новособорна, Соборна, Фарська, Петропавлівська. З 1923р. вулиці присвоєно ім'я німецького філософа і економіста, діяча і теоретика комуністичного руху Карла Маркса. 11 вересня 1990р. президія міськради повернула вулиці найдавнішу назву - Татарська. Назва Татарська - це, як писав у 1982р. краєзнавець Андрій Терлецький, "згадка про перебування в місті монголо-татар у XIII столітті".


На початку Татарській вулиці знаходиться Тріумфальна арка, якої прикрашений вхід на територію Кафедрального костелу. Ворота побудовані в 1781 році на честь відвідин костелу Св. Апостолів Петра і Павла польським королем Станіславом Августом. Ворота будувалися на замовлення Кам'янецького єпископа Красинского, який був освіченою людиною, цікавився архітектурою і будівництвом. Метою як замовника, так і архітектора (ймовірно, це був Ян де Вітте), було об'єднання в єдиний ансамбль двох різностильових споруд будинку католицької семінарії і воріт костелу. Парадний вигляд і красу воротам надає скульптурна композиція. У завершеннях по кутах на невисоких п'єдесталах встановлені статуї янголят. У центрі височіє статуя Св. Яна Непомука - за традицією покровителя мостів, доброї слави і справжньої сповіді, яка символізує міст між світом і костелом.


Татарська, 23 

Під час реставраційних робіт на ділянці будинку 23 архітектурно-археологічними дослідженнями виявлено, що в стародавній частині будинку знаходяться залишки давньоруських жителів кінця 12 - початку 13 століть, а також кам'яних середньовічних споруд 13 - початку 14 століть. в 19 столітті тут був заїжджий двір.

В кінці 19 століття старий одноповерховий заїжджий будинок, який фасадом виходив на ринок, був придбаний купцем Журавльовим. Після перебудови на першому поверсі відкрився магазин, який і дав назву цій стороні ринку - Журавльовка.

В межах садиби в 1700 році стояв покинутий і зруйнований будинок, що належав кам'янецькому раднику Кіпріану Томашевич, автору відомої гравюри Кам'янця. В Описі 1700 про будинок говорилося, що стояв він "впоперек" Татарській вулиці. Кипріян Томашевич відомий як автор гравюри Кам'янця "з льоту птаха", датованій 1672-1679 роками. Після захоплення Кам'янця військами Османської імперії в Європі виросла зацікавленість до столиці Поділля. Гравюра Томашевича користувалася надзвичайною популярністю, відомо близько десяти варіантів, зроблених з неї і пізніше. Малювальник так ретельно намалював місто, деякі дослідники використовують її як джерело виняткового документального значення. Про автора відомо, що в 1671 році він був війтом польської громади і виконував обов'язки судді. З ім'ям Томашевича пов'язують будівництво одного з найдосконаліших міських шанців (земляних укріплень), що зіграв значну роль у захисті міста під час турецької облоги. Помер Томашевич в 1684 році в Кракові.


Татарська, 19-21

Житловий будинок, XIX в. Татарська, 19. Побудований на місці спорудження середини XVII ст. Архітектурний вигляд будинку визначають елементи стилю модерн.

У 1859 році для власника будинку по вул. Татарській, 21 Міською управою був затверджений типовий проект житлового будинку. У той час це був флігель садиби, що простягалася від Польського ринку до гімназійського провулка. Власник вніс деякі зміни в проект: зовнішні лиштви вікон з боку провулка прикрасив ліпниною, а на західному фасаді (з боку вул.Татарська) вмонтував дві плити з тесаного каменю. На одній з них вирізана в камені дата початку та прізвище господаря: "1860. Регульський", а на другий - поширене серед кам'янецьких домовласників зображення "ока всеприсутності Божої".

  

В даний час готель "Клеопатра" займає ділянки зруйнованих старих будинків № № 19 і 21

 


Татарська, 16 и 18

Ці будинки були об'єднані в одну споруду під час перебудови в першій половині 19 століття. Мабуть замовник більше думав про прибуток від здачі квартир в центрі міста, ніж про архітектурний витонченості будівель. Мешканцями будинків в основному були викладачі гімназії.

 

У 1854 році в будинку № 16, в сім'ї вчителя малювання Г. М. Підрамцева народилася майбутня зірка російської театральної сцени Марія Гаврилівна Савіна (померла в 1915 році).

 

У цьому ж будинку в 1872-1911 роках знаходилася перша в місті фотосалон, який відкрив Михайло Йосипович Грейм (1828 -1911 рр.). Приїхавши в Кам'янець 1852 року, М. Грейм працював складачем у губернській друкарні, а в 1856 році став наглядачем (керуючим). Звільнившись з друкарні, відкрив власний фотосалон і повністю присвятив себе улюбленій справі. Досконалий майстер художньої фотографії, М. Грейм багато уваги приділяв популяризації пам'яток архітектури та видів Кам'янець-Подільського. Він брав участь у фотографічних виставках: у Львові - в 1894 році, Києві - 1897, у Варшаві - 1900 року. На кожній з них роботи фотографа з Кам'янця були відзначені срібними медалями. Його фотографіями проілюстровані книги Ю. Сіцінського і А. Прусевича. За період з 1889 року по 1914 рік вийшло 23 збірних видання видів і пам'яток Кам'янця-Подільського. М. Грейм був одним з найпалкіших і освічених збирачів етнографічних матеріалів та старовини, відомим нумізматом. Його колекція налічувала 4000 монет і медалей. За збір і показ цих матеріалів він отримав в 1884 році срібну медаль від імператорського географічного товариства, а в 1885 році - другу срібну медаль на виставці мистецтв і промислів в Нюрнберзі (Німеччина). У 1886 році Михайло Грейм влаштував у своєму будинку картинну галерею з робіт сина Яна Грейма, молодого талановитого художника, рано пішов з життя. Навчаючись в академіях мистецтв Петербурга і Мюнхена, Ян Грейм ще студентом отримав визнання. У 1879 році він отримав срібну медаль за серію малюнків, присвячених рідному Кам'янці, а конкурсна картина "Дедал та Ікар" була відзначена золотою медаллю. Велика колекція робіт Яна Грейма (картини, багато портретів, акварелі, малюнки олівцем) зберігається в Національному музеї в Кракові.


Татарська, 14

У 1841 році на потужних фундаментах, що залишилися від костелу єзуїтів, було розпочато будівництво Першої чоловічої гімназії. Закладка фундаментів гімназії була обставлена ​​надзвичайно урочисто і відбулася у присутності губернатора, представників різних конфесій, численних глядачів. Будівництво велося за часів розквіту російського класицизму, хоча автори проекту відмовилися від повного використання принципів цього архітектурного стіля. Головний фасад розчленований горизонтально за допомогою карнизів, поясів, сандриків. Ознаки монументальності фасадам надають високі напівциркульні вікна другого поверху, під кожним з яких втоплені в товщину стіни чотири балясини. По центру головного фасаду, над входом, влаштований балкон з залізними гратами, що спирається на чотири декоративні металеві колони-опори, утворюючи ганок.

Площа перед головним фасадом гімназії в другій половині 19 століття носила назву Гімназійної площі і широким проходом, з обох сторін якого знаходилися будинки, зруйновані в 1941-45 роках, з'єднувалася з Троїцької вулицею.

У 1921 році колишня гімназія була реорганізована в першу трудову школу фабрично-заводської і селянської молоді. У 1928-1932 роках у складі трудової школи були український, російський і єврейський класи. У роки Другої світової війни будівля була зруйнована. Після відновлення в 1948 році воно було передано педагогічному інституту. З 1968 року і до наших днів тут знаходиться історичний факультет університету.

 


Татарська, 14-А

Від споруд єзуїтського колегіуму зберігся лише будинок, який знаходиться в західній частині садиби гімназії. Історія будинку бере початок з 1611 року, коли єпископ Е.А. Прухніцкій подарував будинок під школу для шляхетської молоді. Відомо, що після виходу турків з міста в 1699 році в садибі єзуїтів збереглися будівлі школи і коллегіума.В 1755 колегіум був перебудований. Подальші перебудови в 19 і 20 століттях значно спростили архітектуру будинку: гонтовий дах замінили на шиферний, знищили декор. Про давню історію будинку нагадують фрагменти ренесансного декору, що збереглися на бічному фасаді, і міцні контрфорси - на західному. У підвалах будинку зберігся колодязь, один із трьох, що в давнину існували в центрі міста

 


Татарська, 13

Цей будинок на перехресті з Петропавлівської вулицею побудований в 1900 році під "Товариство взаємного кредиту", засновниками якого були кустарі і ремісники, будинок має спрощену архітектуру, лише невеликий фронтон над входом прикрашає фасад з боку вулиці Татарській.

Під північним фасадом будинку № 13 проходить Петропавлівська вулиця. Свою назву вулиця отримала від церкви Святих Апостолів Петра і Павла, садиба якої знаходиться навпроти. Трохи зміщеним на південь продовженням Петропавлівської вулиці є вулиця Зантуська, яка скоріше нагадує спуск. У 1922 році назви цих вулиць були змінені: Петропавлівська перейменована в Пугачова, а Зантуська (у той час вона називалася гімназійних спуском) - на Луначарського.

Житловий будинок по вулиці Петропавлівській, 1 знаходиться на розі вулиць Петропавлівської і Татарській. З історичних джерел відомо, що будинок з 1591 входив в садибу церкви. Саме в цей рік кам'янецький міщанин Іван Селецький подарував церкві Св. Апостолів Петра і Павла свій будинок. Протягом чотирьох століть будинок не раз перебудовувався, міняв свою конфігурацію і завжди вважався "церковним" до його націоналізації в 1925 році.
Церква Св. Апостолів Петра і Павла є однією з збережених триконховий церков Кам'янця.


Татарська, 10

У цій будівлі колись розміщувалася Школа кармелітів. Будинок побудований в 18 столітті на місці більш давнього, в 19 століття перебудовувався. Побудований на високому цоколі, Г-подібний в плані і є зразком цивільної архітектури 18-19 століть.


Татарська, 6

Як і більшість будівель в цій частині міста, будинок побудований на високому цоколі і входив до складу типової садиби 18-19 століть. Зліва від входу колись був флігель, що не зберігся до наших днів. У 1885 році в цьому флігелі оселився Віктор Карлович Гульдман. 7 вересня 1885 молодий чиновник був прийнятий на роботу в канцелярію Подільського губернатора. З 1886 по 1903 рік він працював у Подільському губернському статистичному комітеті. В. Гульдман - автор статистичних збірників: "Рух населення Подільської губернії" (1872-1886), "Довідкова книжка Подільської губернії", "Подільський адрес-календар (1895 і 1900)", "Алфавітний перелік населених пунктів Подільської губернії із зазначенням деяких довідкових відомостей про них "(1893 г.). Результатом багаторічних досліджень історії краю стала його робота "Пам'ятки старовини в Подолії" (1901 г.). Помер В. Гульдман в 1907 році.


Татарська, 4

Цей старовинний будинок досить простий за своєю архітектурою. Проїзд через широкі ворота веде у двір садиби, вимощений кам'яними плитами. Зображення будинку, розташованого на цій садибі, можна побачити ще на плані Кам'янця кінця 17 ст. Пізніше він не раз перебудовувся. У 1818 році, коли тут оселився доктор медицини Франц Димер, будинок був одноповерховим, схожим з архітектури на сусідні, але вигідно відрізнявся від них тим, що з його двору відкривався гарний вид на замок. Ф. Димер був головою масонської "ложі Осіріса під полум'яною зіркою". В обстановці секретності збиралися в цьому будинку кам'янецькі масони на свої збори, поки в 1822 році, за розпорядженням влади, ложа була закрита.

З 1875 по 1894 роки в будинку жив з родиною відомий лікар та історик Юзеф Аполлінарій Ролле. Уродженець Східного Поділля Ю. Ролле оселився в Кам'янці-Подільському в 1861 році. Його переїзду в губернське місто передувало навчання на медичному факультеті Київського університету Св. Володимира, стажування і робота в медичних установах Німеччини, Франції, Польщі. У Кам'янець Ролле приїхав уже відомим лікарем, автором докторської дисертації "Психічні захворювання". На той час він мав звання члена-кореспондента Польської академії наук у Кракові. У своїй багатогранній діяльності Ю. Ролле насамперед був практикуючим лікарем. Він був ініціатором створення в Кам'янці Подільського товариства лікарів. Лікар Ю. Ролле займався бідної шкільною молоддю, з його ініціативи було введено стипендію для найбіднішого вихованця гімназії. Працюючи лікарем на одному з цукрових заводів Поділля, Ю. Ролле у своїх публікаціях не раз звертав увагу громадськості на важкі умови праці робітників. Людина конкретних справ, він заснував у місті лікарню для бідних, віспопріщеплювальній пункт, курси повитух. Лікар-психіатр за професією написав близько 20 робіт з медицини, в яких висвітлював найбільш актуальні питання медицини та соціальної гігієни, мав праці та з історії медицини.

Другий головною справою життя Ю. Ролле була історія, якою захопився, ще навчаючись в університеті. Практикуючи, завжди цікавився сімейними архівами, музейними книгосховищами. Результатами цих досліджень стали близько 80 монографій, підписаних псевдонімом "Д-р Антоній Ю.". Найбільш відомий його історичний твір "Замки подільські на кордонах молдавських" у трьох томах, друкувався тричі: 1869 в Кракові, і 1880 і 1893 - у Варшаві. Великою популярністю користувалася і серія історичних оповідань, що публікувалися в "Киевской старине" з 1883 по 1894 роки.

9 (22) січня 1894 року похорон знаменитого лікаря та історика прийшло все місто. У Кафедральному костелі біля входу встановлена ​​мармурова плита з епітафією: "Син цієї землі, минуле її любив, шукав і передавав, а скарби її поважати вчив".


Татарська №1

На розі вулиць Татарської та Зарванській, там де зараз вар будинок №1, знаходилася церква Успіння Пресвятої Богородиці, в експлікації до гравюри Томашевича вона названа "церква руська Пресвятої Діви Марії", а в Описі міста 1700 - "церква Успіння Пресвятої Діви". Церква була дерев'яною і під час турецької окупації розібрана турками на дрова. Біля церкви знаходився кам'яний будинок госпіталю, який був у користуванні російського населення. Госпіталь проіснував до середини 18 століття.

Через дорогу, в нинішньому палісаднику з дитячим майданчиком і гаражами, примикаючи північною стіною до Турецького бастіону, в кінці 19-початку 20 століття стояв міський театр, який згорів у 1918 році. 

А до театру на цьому місці був палац Потоцьких, потім монастир домініканок і склади.


© Левчук Денис


Дивіться також:

Категорія: Проект "Мандруємо вулицями" | Додав: resident (08.08.2015) | Автор: Левчук Денис
Переглядів: 2370 | Коментарі: 10 | Теги: Ролле, Мандруэмо вулицями, Грейм, Татарська, Гульдман | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 10
0
1 KamPod   (08.08.2015 16:25) [Материал]
Суперська публікація вийшла. Важко підібрати слова щоб усе описати. Особливо яскраво усе сприймається з огляду на вчорашню прогулянку цією вулицею і все що вчора обговорювалось усе висвітлено, все що викликало якісь спірні моменти, Денис розповів так, що знайдено усі відповіді, та ще й проілюстровано як. Той знак Регульського я якось раніше не помічав, хоча з огляду на одну з фоток то він був і під час початку будівництва Какопатри, значить мав би бачити. Можливо був неуважний. 
В общем дуже сподобалось. Денису величезна подяка.

0
2 Старий друг   (09.08.2015 17:50) [Материал]
У абзаці Татарська 14 на архівному зображенні не гімназія, а духовна семінарія, сучасний корпус ПДАТУ.

0
5 KamPod   (10.08.2015 22:55) [Материал]
так справді, фото поч.ХХ століття - це духовна семінарія в якій зараз знаходиться корпус №1 ПДАТУ, але у захист автора хочу сказати що є фотографія з схожим ракурсом таки чоловічої гімназії, та й це неправильне фото фігурує у вікіпедійній статті про чоловічу гімназію https://uk.wikipedia.org/wiki/Кам%27янець-Подільська_чоловіча_гімназія
Помилка закралась схоже глибоко.
А ось власне і фото яке мало б бути 

0
3 Blacky   (10.08.2015 13:19) [Материал]
Вж й у вас на сайті миовна шизофренія? Російська переможе, укрмові час купувати домовину

0
4 KamPod   (10.08.2015 22:49) [Материал]
Прикро чути таку оцінку. 
Я не маю що сказати щоб не вдатись у виправдання, а виправдовуватись в цій ситуації вважаю якось нелогічно.
В будь якому разі дякую, Ірино, що завітали до нас і залишили комент. Ваша думка вагома для мене

0
6 Blacky   (13.08.2015 01:13) [Материал]
Так не треба виправдовуватись. :) Просіть автора писати українською :о)

0
7 resident   (13.08.2015 10:19) [Материал]
Что ж если язык это главное то....так Вам лучше?
Так же советую развивать свои знания и в других языках  ;)

0
9 KamPod   (13.08.2015 11:48) [Материал]
Отакої... Все ж таки вирішив виділити кілька годин і все це перекласти. Що ж дякую, Денисе.

Було на скільки я пам'ятаю "Троицкой по трем векам истории"... Прикольно зараз звучить заголовок у контексті вулиці як "твору історії" cool .

0
10 KamPod   (13.08.2015 12:29) [Материал]
До речі,  щоб ти мав уявлення з ким ми розмовляємо, рекомендую почитати "Хто знає де? - зачатки ідеї у конкурсі Blacky
Як бачиш ця дівчина залишила слід в житті адміна  evrika

0
8 KamPod   (13.08.2015 11:41) [Материал]
Скажу одразу я сам запропонував Денису писати близькою йому російською мовою!

Справа у тому, що Денис лише недавно живе в місті, а до цього велику частину свого життя жив у Криму (здається з 6 років у м.Євпаторія), тож зрозуміло, що російською йому спілкуватись легше. 
Зараз він активно цікавиться містом, про що свідчить і його перемога в останньому 10-му сезоні "Хто знає де?" (див. Денис Левчук: 'Идите с девизом 'победа только за мной'') і активна участь у "Мандрівках вулицями", під час яких Денис постійно готує матеріали у вигляді історичних довідок, що і врешті решт почало виливатись у ось такі збірні публікації.

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проект "Мандруємо вулицями" [21]
Пішохідні маршрути [31]
Водний туризм [6]
Велотуризм [5]
Туристичні поїздки [19]
Спелеотуризм [9]
Маршрути Тетяни Недрі [6]
Визначні місця краю [20]
На мапі Кам'янця [25]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz