Туристський Маршрут 2
Хмельницький — Ярмолинці — Дунаївці — Кам’янець-Подільський — Чемерівці — Сатанів — Городок — Хмельницький.
Загальна довжина маршруту 247 км.
___________________
___________________
Частина третя:
... - Чемерівці - Сатанів - Городок - Хмельницький
Продовжуємо нашу подорож. Маршрут веде в комплексний заказник республіканського значення Совиноярська лісова дача (Совиний яр), що тягнеться від села Вихватинці до річки Студениці. Це неповторне чудо природи — буйні зарості ліщини, бузини, калини, високі запашні трави. Совиний яр — колекція усіх дерев і трав Поділля. Та найбільше славиться заказник бархатом амурським.
Недалеко від Совиного яру, над річкою Тернова, є ще одна чудова лісова дача — Княжпільський міжобласний мисливський заказник.
Поблизу, у селі Рункошів, народився активний учасник боротьби за владу Рад на Україні М.Є.Врублевський (1897—1918). У березні 1918 р. на II Всеукраїнському з’їзді Рад обирається секретарем народної освіти в уряді Радянської України. 18 квітня на нараді в Таганрозі увійшов до складу Бюро для керівництва повстанською боротьбою в тилу австро-німецьких окупантів. 28 жовтня 1918 р. у Києві М.Є.Врублевський був заарештований гетьманським урядом, а в грудні — закатований реакційним режимом Директорії.
Сусіднє село Бакота у XIII ст. було стольним градом Пониззя (півдня сучасної Хмельниччини), його оборонні укріплення у 1259 р. знищили монголо-татари. На Білій горі, за селом, серед лісової гущавини, видніється прямовисна кам’яна скеля. У ній розташувалося ціле містечко з келіями та трьома печерами протяжністю до десяти і висотою близько двох з половиною метрів. Більша з них правила за церкву. Навколо гробниці — ніші із захоронениями. Скельний монастир — пам’ятка історії, що охороняється законом.
Другою історичною пам’яткою літописної Бакоти є урочище Двор. Тут виявлені рештки дворового комплексу XVI—XVII ст., який зараз досліджується.
Документи свідчать про те, що жителі Бакоти і волості в 1431 р. повстали проти литовських, польських і українських феодалів і оголосили себе вільними людьми.
На туристському маршруті — село Лука-Врублівецька. Біля нього виявлені пам’ятки матеріальної культури різних історичних епох. У заплаві лівого берега Дністра знайдено ручні рубила і різні кам’яні відщепи — знаряддя праці людей раннього палеоліту, які жили тут 300 тисяч років тому. Досліджено тут також залишки поселень трипільської культури (IV тис. до н. е.), а також ранньо- слов’янські поселення черняхівської культури та давньоруських часів (X—XII ст.).
Завітаємо до Жванця — центру сільської Ради. Археологічні розкопки свідчать про те, що село належить до стародавніх поселень Поділля, хоча в історичних документах воно вперше згадується лише під 1431 р. Зручне географічне положення Жванця, розташованого на переправі через Дністер, сприяло його зростанню. У XVI ст. він став одним з торговельних і ремісничих центрів Поділля. Наприкінці цього ж століття в Жванці споруджено фортецю, залишки якої збереглися до наших днів.
У 1621 р. до Жванця вступило сорокатисячне козацьке військо на чолі з П.К.Сагайдачним, яке відіграло вирішальну роль у розгромі турецької армії під Хотином. У кінці 1653 р. біля Жванця під керівництвом Богдана Хмельницького відбулася битва селянсько-козацьких військ з польсько-шляхетською армією. Козацькі загони оточили табір під Жванцем і поставили вороже військо в скрутне становище. Рятуючись від неминучого розгрому, король підкупив татарського хана Іслам-Гірея III, який виступив на боці козаків, і уклав з ним угоду про перемир’я. Про Жванецьку битву складено пісню «Ой з города з Немирова».
Недалеко від села 3авалля розташована виняткової краси карстова печера «Атлантида». Відкрита вона у 1970 р., загальна довжина її лабіринтів — близько трьох кілометрів. На кожному кроці печера вражає дивовижним сплетінням кристалів, небаченими візерунками. Деякі стіни начеб викладені кришталевою мозаїкою, спалахують білосніжним бісером. Скульптор — вода — витворила численні гроти з іскристого гіпсу. Тут і червоні паруси, і маки, і кристали у вигляді риб, і замок сніжної королеви. Атлантида зачаровує своєю тишею, в ній легко дихається при цілорічній одинадцятиградусній температурі. Поки що це царство спелеологів, але з часом печера буде відкрита для туристів.
Карстова печера "Атлантида" поблиу села Завалля (фото з путівника)
Завітаємо до старовинного села Оринина, яке згадується в документах під 1474 р. Протягом XVI—XVII ст. Оринин зазнавав частих нападів турецьких і татарських завойовників, про що свідчать залишки земельних укріплень і кургани-могильники, які збереглися на північ від села.
В 1618 р. біля села сталася кровопролитна битва між військами польського гетьмана Жолкевського і турецько-татарською армією. Жолкевський зазнав поразки і відступив, а переможці вщент пограбували і спалили Оринин. Під час Визвольної війни українського народу 1648—1654 рр. на орининському полі двічі стояло табором селянсько-козацьке військо Богдана Хмельницького.
У грудні 1905 р. в селі спалахнуло повстання. Селяни розгромили економію і почали ділити поміщицьку землю. На придушення повстання за наказом губернатора було кинуто ескадрон козаків. Події в Оринині сколихнули жителів навколишніх сіл. Поліцейський справник з тривогою повідомляв у вищі інстанції, що «навкруги лунають дзвони, горять маєтки».
Дізнавшись про перемогу Жовтневого збройного повстання у Петрограді, жителі Оринина і революційні солдати 43-го Охтирського піхотного полку розігнали місцеві органи Тимчасового уряду і 2 листопада 1917 р. обрали Раду робітничих, селянських і солдатських депутатів, проголосивши в селі Радянську владу.
Назавжди залишиться в пам’яті орининців 12 березня 1921 р., коли до них на збори приїхали соратники В. І. Леніна — М.І. Калінін і Г.І. Петровський. Слухаючи їх розповіді про рішення X з’їзду РКП(б), про мету і завдання нової економічної політики, заміну продрозверстки прод- податком, селяни одностайно схвалили політику партії та Радянського уряду. В тому ж році в Оринині було організовано кооперативні товариства та сільськогосподарську артіль, у 1930-му завершено колективізацію. На колгоспних ланах з’явилися трактори Орининської МТС, яка у 1938 р. за високі показники в роботі першою на Поділлі була нагороджена орденом Леніна.
Навесні 1938 р. трудівники села урочисто зустрічали Героя Радянського Союзу, керівника дрейфуючої станції «Північний полюс» І.Д. Папаніна.
Під час Великої Вітчизняної війни у 1943 р. в селі створюється підпільна патріотична група, яка започаткувала партизанський загін імені героя громадянської війни В. Н. Боженка. Загін діяв у південно-західній частині області.
У кінці березня — на початку квітня 1944 р. в Оринині перебував штаб 4-ї танкової армії, якою командував генерал армії Д. Д. Лелюшенко, нині двічі Герой Радянського Союзу. На дільниці Оринин — Жердя намагалися прорватися з оточення частини 1-ї гітлерівської танкової армії. Хоч ворог мав тут десятикратну чисельну перевагу в техніці, йому не вдалося оволодіти брукованим шляхом, що вів на захід. Тричі намагалися вдертися фашисти в Оринин, але кожного разу зазнавали поразки. У квітні залишки ворожого угруповання були остаточно розгромлені.
Наша дорога пролягає через село 3алуччя. Недалеко від нього в Товтрах є печера, довжина ходів якої становить 50 метрів. Наприкінці минулого століття тут були виявлені сотні людських черепів, скелетів. їх винесли і похо- вали на березі Смотрнча. Про печеру складено багато легенд, що збереглися в народі до наших днів. Ось одна з них, яку записав В. І. Даль, перебуваючи на Поділлі: «Заховалися люди від татар у печеру. Минув день, другий. Не стало води.. Пішла одна жінка з відром до річки. Аж тут татари. Жінка втекла, та за нею ув’язався пес. Схованка була відкрита. Запропонували вороги людям у полон здатися. Ті знали татарську ласку і свою майбутню долю — відмовилися. Тоді накидали татари при вході гречаної соломи, підпалили. І всі, хто крився в підземеллі, не вийшли більше на світ, задушені ядучим димом».
На маршруті — Летава, центр сільської Ради. Багато років лине слава про Летавський ордена Леніна колгосп імені Леніна. В Москві, у Третьяковській галереї, привертає увагу картина народного художника Т.Н.Яблонської «Хліб», на якій зображені щасливі, закохані у працю люди. Це летавчани. В листі, який зберігається в колгоспі, Яблонська писала: «Я хотіла розповісти в своїй картині про перемогу колгоспного ладу, про перемогу соціалізму на селі. Мені хотілося показати, як добре, весело, дружно ви працюєте…»
Заможно й культурно живуть летавчани. У центрі села — триповерхове приміщення середньої школи, Будинок культури, підприємства побуту, магазини; працює колгоспна лікарня. До послуг молоді — стадіон і спортивні майданчики. В Будинку культури — народний музей, експозиція якого розповідає про історію села.
Поруч - село Андріївка Чемеровецького району, де народився Герой Радянського Союзу А.П.Бринський. У роки Великої Вітчизняної війни він виконував спеціальні завдання в тилу німецько-фашистських загарбників. Про подвиг народних месників розповів у своїх книгах "По той бік фронту", "Партизанський кур'єр", "Бойові супутники мої", "Хлопчик в строкатій кепці".
За маршрутом відвідаємо селище Чемерівці, центр району. Вперше воно згадується у письмових джерелах 1565 р. У квітні 1905 р. в Чемерівцях відбувся виступ селян поміщицьких економій, які вимагали підвищення заробітної плати. Наступного року спалахнуло нове заворушення. Наляканий поміщик утік, а селяни спалили панський будинок і господарські будівлі. Каральний загін, який прибув до села за розпорядженням губернських властей, жорстоко розправився з його жителями.
Після перемоги Великого Жовтня сільська біднота створила земельний комітет і відібрала у місцевого поміщика 1328 десятин землі. Радянська влада в Чемерівцях була встановлена в січні 1918 р.
На початку вересня 1941 р. в Чемерівцях відбулася нарада членів підпільної патріотичної групи, на якій було визначено основні завдання у боротьбі проти німецько-фашистських загарбників. У жовтні цього ж року було створено в селищі підпільну друкарню, де було видрукувано антифашистські листівки загальним тиражем 39 тис. примірників. Згодом на базі підпільної групи виник партизанський загін ім. Чапаєва, який діяв на території Городоцького, Кам’янець-Подільського, Смотрицького і Чемеровецького районів. У березні 1944 р. партизани разом з частинами 4-ї танкової армії брали участь у визволенні району від гітлерівських загарбників.
За післявоєнні роки Чемерівці докорінно змінили свій вигляд. Селище перебудовано, прокладено нові вулиці з житловими, адміністративними, побутовими і культурно-освітніми будівлями. З 1959 р. його віднесено до категорії селищ міського типу.
У сусідньому селі - Теремківцях - народився видатний радянський полководець, генерал армії І.Г.Павловський - заступник міністра оборони СРСР, головнокомандуючий сухопутними військами, Герой Радянського Союзу
Перед нами — Сатанів — центр селищної Ради. Перша літописна згадка про нього припадає на 1385 р. Недалеко від Сатанова збереглися залишки так званого Троянового валу, що проходить між Кремінною і Лісоводами, далі біля Карабчієва, Боришковець, Кульчієвець і аж до Дністра.
Його назву інколи пов’язують з іменем римського імператора Марка Трояна (98—117 рр. н. е.), який підкорив Дакію і поширив свої володіння аж до Дністра, а в народі цей вал називають Змійовим. Легенда розповідає, що руські богатирі, перемігшії змія, впрягли його в плуг і зробили великі борозни. Але історичні документи свідчать, що вал спорудило місцеве слов’янське населення для захисту своїх земель від вторгнення ворогів.
У XV ст. у Сатанові будується фортеця, яка, захищаючи населення містечка від ворога, одночасно обороняла південно-західну частину Поділля. Фортеця розташовувалася на високій горі, що омивалася річкою Збруч. Вона мала форму неправильного п’ятикутника. На кожному її розі стояли високі башти. Стрімка гора з боку Збруча сама по собі неприступна, тому мури з західного боку були одинарними, з інших боків — подвійними. Башти мали форму чотирикутника і далеко виходили за лінію мурів.
Збереглися східна і рештки інших башт, що розташовані над Збручем, а також частина кріпосних стін. В окремих місцях їх висота сягає 10,5 м. На південно-східному розі, на лінії внутрішніх стін, помітна кругла башта з маленькими амбразурами. Сатанів оточували міцні мури, високі вали і глибокі рови, що сходилися біля замку. Однак міські оборонні споруди не збереглися. Залишилася тільки в’їзна брама в башті на південній околиці містечка недалеко від Збруча, яка була капітально відремонтована у XVIII ст. У плані башта майже квадратна, подібні їй, мабуть, були на кожному розі міських укріплень і при виїзді з міста.
Сатанівська фортеця була свідком кровопролитних боїв селянсько-козацьких полків під керівництвом Богдана Хмельницького проти польської шляхти. Під її стінами не раз схрещувалися мечі подолян з розбійницькими ватагами кримських татар і турків.
У 1711 р. Петро І, повертаючись з Прутського походу, кілька днів був у Сатанові і оглядав його оборонні укріплення.
Біля Сатанова відкрито джерело мінеральної води типу трускавецької «Нафтусі», яку назвали «Збручанська «Нафтуся». Підраховано, що тут може одночасно лікуватися близько сімдесяти тисяч чоловік. Крім того, розвідано мінеральну воду хлористо-натрієвого складу, цінну вмістом брому і йоду.
Санаторій «Берізка» започаткував майбутнє місто-курорт над Збручем.
Далеко за межами Хмельниччини славиться своїми трудовими здобутками ордена Леніна колгосп «Україна» (село Лісоводи Городоцького району), що став для хліборобів області своєрідною академією передового досвіду. У господарстві діють молочнотоварний та свиновідгодівельний комплекси із замкнутим циклом, більше двох десятків допоміжних підприємств.
Нині в господарстві працює 76 спеціалістів з вищою і середньою освітою, серед них 11 агрономів, 20 зоотехніків. Шести передовикам виробництва присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці, 20 чоловік удостоєно ордена Леніна, понад 500 колгоспників відзначено іншими урядовими нагородами. Очолює колгосп двічі Герой Соціалістичної Праці, депутат Верховної Ради СРСР Г. І. Ткачук.
Останній пункт туристської подорожі — Городок — місто районного підпорядкування, центр району. Територія сучасного міста була заселена з давніх часів, про що свідчать виявлені тут рештки поселення трипільської культури (III тисячоліття до н. е.), кілька поховань доби бронзи (II тисячоліття до н. е.) та 27 житлових і господарських споруд ранньослов’янського поселення VI—VII ст. н. е. Перша письмова згадка про Городок належить до 1392 р.
У 1550 р. татарські орди вторглися на Поділля, зруйнували поселення. Жителі, які уникли полону, з часом відбудували його. Завдяки вигідному географічному розташуванню на важливому торговельному шляху з Брацлавщи- ни в Коломию Городок поступово зростав.
У роки Визвольної війни українського народу 1648 — 1654 рр. біля містечка неодноразово відбувалися запеклі бої селянсько-козацьких загонів з шляхетськими військами. Влітку 1653 р. Богдан Хмельницький з головним військом стояв табором під Городком і звідси вислав кілька полків для переслідування ворога, що спішно відступав на захід після поразки під Монастирищем.
Під час селянсько-гайдамацького повстання 1734 р. в районі Городка діяли повстанці під керівництвом Медведя.
У кінці XIX — на початку XX ст. у містечку відбуваються виступи селян за поліпшення свого становища. Так, у квітні 1905 р. селяни прогнали з економій усіх найманих робітників і не допустили їх до польових робіт, відмовилися вести переговори щодо врегулювання плати на запропонованих їм умовах і висунули свої вимоги. Крім того, вони зажадали переділу землі. Виступ селян був придушений.
Боротьба трудящих Городка проти експлуататорів ставала дедалі організованішою. У 1905 р. тут почала діяти соціал-демократична група, яка керувала страйковим рухом робітників на цукровому заводі і кустарних підприємствах.
У серпні 1907 р. були випущені і розповсюджені прокламації із закликом організувати загальний страйк.
Важким тягарем на плечі трудящих лягла перша світова війна. Городок був свідком першого на Поділлі бою між австрійськими і російськими військами. 2 серпня 1914 р. частини 8-ї російської армії під командуванням генерала О. О. Брусилова біля залізничної станції вщент розгромили австрійську кавалерійську дивізію.
Після повалення самодержавства наприкінці березня 1917 р. в Городку виникла Рада робітничих і солдатських депутатів, яка провела першотравневу антивоєнну демонстрацію і взяла активну участь у ліквідації корніловського контрреволюційного заколоту в гарнізоні. У січні 1918 р. в Городку встановлюється Радянська влада.
Нині Городок — сучасне впорядковане місто. Продукція його верстатобудівного заводу, цукрового і молочно-консервного комбінатів відома за межами області і республіки. В місцевому музеї зібрані цікаві історичні матеріали.
Серед експонатів — документи і портрети визначних людей району — учасника штурму Зимового палацу Д. Ф. Гуменного та Я. А. Сельського, жителя с. Радковиці, комісара прославленої бригади, якою командував герой громадянської війни Г. І. Котовський.
Експонати музею яскраво відображають розвиток рідного краю, величні зміни, які сталися за роки Радянської влади.
Наша подорож за цим маршрутом закінчилася.
Повертаємося до Хмельницького.
_________________________
Дивіться також: |