Ще 10 квітня на сайті міської ради м.Кам'янця-Подільського з'явилась новина з красномовною назвою "2014 - рік озеленення міста". У ній було повідомлено, що про це було проголошено розпорядженням міського голови Михайла Сімашкевича. Щодо заходів, то серед найближчих було оголошено, що "12 квітня Кам’янець-Подільський прикрасять 250 молодих беріз, які висадять на Хмельницькому шосе. Участь у висадці дерев візьмуть міський голова Михайло Сімашкевич, депутати, працівники виконавчого комітету, ветерани, представники громадських організацій міста".
І дійсно, зараз ділянку узбіччя вул.Хмельницьке шосе від входу до колишньої артбази до вул.Чехова прикрашає частокол з обтесаних дощок - це кожну берізку дбайливо посаджено між двома дошками, для того щоб молоде дерево не було витоптаним доки не зміцниться.
БЕРІЗКИ ВКРАЛИ? ЧИ НІ?
Усе б нічого, але от наступного дня з'явилась інформація, що "не всі саджанці дожили до ранку, бо десять з них поцупили крадії, чи то для подальшого продажу, чи для висаджування біля власних будівель. Даний факт зареєстровано в органах міліції, і наразі правоохоронці встановлюють осіб, що вчинили злочин, які в подальшому будуть притягнені до відповідальності. Горе-крадії відшкодують усі понесені затрати".
Сьогодні (16.04) випала нагода перевірити берізки і пройшовшись вздовж усієї смуги не помітив жодного зниклого дерева. Найбільшим поміченим дефектом була одна вийнята планка від однієї з берізок
Звісно були ділянки, де висаджене дерево настільки маленьке, що його можна сплутати і з травинкою, але от щоб було порожнє місце... то такого не було.
ВКРАЛИ... НОРМИ ПОСАДКИ
Однак у цій смузі викликало інтерес і ще дещо. Якось вже аж занадто густо посаджені ці берізки. За приблизними замірами відстань між деревцятами в рядку складає близько 1,5-2 м. Між рядами також не рідко - в основному біля 1,5м, але місцями і до 1м доходить.
Дивно, адже, наприклад, навіть кукурудза садиться з міжряддям зазвичай 70см, а це ж дерева як не як.
Відповідає ландшафтний дизайнер Вікторія Рой: ... раджу до посадки беріз на ділянці підійти виважено і обдумати кожну деталь заздалегідь, з розрахунком на довгі роки. Висаджуємо ми їх, як правило, тонкими беззахисними прутиками, такими витонченими і нешкідливими. Для швидкого ефекту люди намагаються висадити їх побільше і погустіше, забуваючи, що через кілька років вони перетворяться на величезні потужні дерева висотою від 15 до 30м і з діаметром крони - до 8м і більше, особливо якщо рослина розташоване на сонячному відкритому місці. Це не означає, що потрібно зовсім відмовитися від беріз на своїй ділянці, але щоб уникнути проблем у майбутньому, раджу дотримуватися деяких простих правил. По-перше, за нормативами, необхідно дотримуватися мінімальні відстані :
- Від стін будівлі до стовбура дерева - не менше 5 метрів
- Від підпірних стінок - 3метра
- Від підземних комунікацій (газопровід, каналізація, тепломережі, трубопровід, кабелі, водопровід, дренаж) - 3 метри
- Від межі ділянки до стовбурів високорослих дерев - 3 - 4метра.
Хоч тут і не "власна ділянка", а смуга вздовж дороги, однак все одно є великі сумніви щодо витримання норм для посадки і нормального росту беріз. А можливо тут розраховано, що половина не доростуть до великих розмірів і відстань між ними збільшиться за рахунок штучного чи природного відбору.
БЕРЕЗОВА ПОЛІТИКА
З берізками пов'язані ще деякі думки. Серед містян почали поширюватись розмови, що начебто берези - це дерево, що є символом Росії - теперішнього агрессора до України і навіть почали вбачати в такому виборі дерев деякий підтекст. Але і на це є офіційна відповідь:
Як повідомили в Департаменті житлово-комунального господарства міста, замовлення саджанців беріз було зроблено задовго до того, як погіршилася суспільно-політична ситуація в країні, і тоді ще ніхто й не підозрював, що «братній» російський народ розпочне своєрідну війну проти України.
Окрім того, перед тим як висаджувати на території міста берези, до уваги було взято їхні властивості та вплив на здоров’я мешканців. Насамперед, враховувався той факт, щоб в подальшому молоді садженці не приносили шкоди, а були окрасою та "легенями ” міста. Наразі, кожен може долучитися до акції озеленення міста та посадити те дерево, яке йому найбільше до вподоби.
І справді - тополі які в радянські часи робили живі шпалери вздовж шосе, викликали ряд нарікань від мешканців прилеглих будинків, через що, зокрема, багато тополь вирізали. Крім того багато з них уже набули такої солідності від віку, що вже не витримували своє гілля, що теж спричинило вирізку цих дерев. Таким чином, зараз по вул.Хмельницьке шосе залишилось зовсім мало тополь і мабуть берізки непогано заповнили б їх місце.
Сергій Єрмаков
Дивіться також: |