10-11 листопада у Кам'янці-Подільському було відбувся VII Міжнародний інвестиційний форум, головною метою якого було налагодження контакту між місцевим та міжнародним бізнесом, що в подальшому могло б стати запорукою успішної реалізації інвестиційних проектів, створення нових робочих місць, розвиток економіки міста та країни. Тож запрошеним гостям було запропоновано презентації ряду проектів, які пропонувалось реалізувати у місті над Смотричем. По завершенню форуму на сайті міської ради з'явилось оптимістичне повідомлення: "одеська фірма «Sadko Consulting» зацікавилася інвестиційним проектом «Реконструкція Казарм Старої фортеці», що передбачає збереження їх фасадів в автентичному вигляді та створення тут комплексу з оздоровлення населення. При більш тісному спілкуванні зазначена компанія попросила надіслати додаткові інформаційні матеріали стосовно інших проектів туристично-рекреаційного спрямування" (новина за 16.11.2016, 15:48).
Про пошук інвесторів до відновлення казарм уже давно говорилось, тож проект їх реконструкції досить легко можна знайти в інтернеті. Хоча він розміщений в мережі ще в 2011р., очевидно це і є той проект, який зацікавив одеситів
Інвестиційний проект розміщений у мережі у 2011р.
Казарми фортеці зараз більше нагадують руїну і ситуація з року в рік тільки погіршується, тож отримати сучасний рекреаційно-оздоровчий комплекс із туристичною інфраструктурою виглядає оптимістично. Особливістю проекту реконструкції казарм передбачає збереження фасадів у автентичному вигляді, а поєднання туристичної складової з рекреаційними об'єктами тільки підвищує його інвестиційну привабливість та рентабельність. Крім того інвестор, на час реконструкції об’єкту, звільненяється від сплати орендної плати за землю, з умовою облаштування під’їзних шляхів до комплексу, що вирішує ще й проблему доріг вірменських кварталів Старого міста.
Зведена інформація про проект 2011р.
Усе скидається на чудовий подарунок місту і кам'янчанам, проте можливо і даремно, але мене насторожив одна річ у проекті...
Пам'ятка архітектури чи приватна власність?
Казарми фортеці, які ще називають Віттовими казармами є пам'яткою архітектури XVIIст. національного значення (охоронний №751) то ж місто, яке пишається тим, що є третім в Україні по кількості пам'яток архітектури, має радіти і охороняти кожен такий об'єкт, що не заперечує можливого відновлення об'єкту. Більше того, якщо в пошуковику ввести запит "казарми фортеці", то навіть без прив'язки до назви міста, першими ж результатами будуть кам'янецькі казарми, що свідчить про те, що казарми стали не просто рядовою пам'яткою архітектури, а й однією з візитівок міста.
А тепер знову повернемось до проекту і звернемо увагу на етапи реалізації проекту. Першою справою такої інвестиції буде "виведення об’єкту із реєстру державних пам’яток України; проведення аукціону по передачі (продажу) комплексу будівель казарми Старої фортеці у приватну власність".
Першочергові заходи, відповідно до проекту 2011р.
Що ж виходить, з одного боку в проекті чітко написано, що передбачено збереження фасадів в автентичному вигляді, а з іншого боку, це "збереження" має бути після того, як об'єкт перестане бути пам'яткою архітектури і буде передано в приватну власність. Буду радий, якщо я не розумію усіх тонкощів збереження пам'ятки в приватній власності, або якщо виявиться, що запропонований проект продуманіший ніж доступний в мережі проект п'ятирічної давнини, але виділена червоним фраза змусила задуматись. А чи потрібна місту така інфраструктура в серці Старого міста? Приклади господарювання приватників в заповіднику маємо.
© Єрмаков Сергій
Дивіться також: |