Вс, 11.04.2021, 12:27
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Релігія

Домініканці


Худ. Клаудіо Коельо,Іспанія.

Св. Домінік.

Католицький орден домініканців (Орден Проповідників; чорні брати) одним з перших з'явився на Поділлі. Засновано його 1215 р. в Тулузі (Франція) іспанським ченцем св. Домініком (1170-1221). Цей орден належав до так званих жебручих -  релігійний орден, який цілком залежить від милостині людей на засоби існування. Такі ордени не мають будь-якої власності, ні приватної, ні суспільної, та приймають обітницю бідності з метою присвятити всі свої енергію та час релігійній роботі.


Одяг у якому зображений св.Домінік і є традиційним вбранням монахів цього ордену - біла туніка; шкіряний пояс з чотками; білий скапулір   (scapulae - лат. лопатки) - довгий платок з двух частин, що покриває груди і спину, з отвором для голови; чорний плащ з чорною пелериною з капюшоном

Традиційним символом домініканського ордену був чорний із білими плямами собака, що тримав у зубах палаючий смолоскип - вогонь істини. Цей образ виник завдяки грі латинських слів: монахів часто називали домініканцями (лат. Dominicanes), що означало послідовники св. Домініка; однак їх назву можна перекласти і як «пси Господа». Такого пса зображено і на відомій картині Клаудіо Коельо - св.Домінік. На ній у лівому нижньому кутку біля ніг св.Домініка зображено такого звіра з смолоскипом що горить.

Девіз ордену - «Восхваляти, благословляти, проповідувати» (лат. Laudare, Benedicere, Praedicare). Цей девіз розміщено на сучасному гербі ордену

Для довідки

Поширення домінікан


Герб домінікан

З XIII ст. домініканці розгорнули широку місіонерську діяльність у багатьох країнах світу, зокрема і на теренах України. 

Домініканські монастирі існували в Україні у XIII— XVII ст., а на західноукраїнських землях - до 1939 р. У наш час домініканці володіють монастирями в 50 країнах світу. На чолі чину стоїть генерал, який підпорядковується Папі Римському. Домініканці займають важливі державні пости у Ватикані. Сьогодні домініканці - один із найвпливовіших католицьких чернечих чинів.

Католицизм на Поділлі почав поширюватись ще за часів князів Коріатовичів. Хоча ще з шкільного курсу історії відомо, що однією з переваг литовського панування на українських землях була близькість віри (православ'я) проте відомо, що два з чотирьох братів (Олександр і Юрій) були навернуті у християнську віру західного обряду. Так деякі історики вважають що саме домініканці навернули до католицизму православного князя Юрія, який близько 1370-го року збудував домініканські кляштори в Червонограді, Кам'янці і Смотричі. Саме з до цих подій відносять появу костьолу св. Миколая в складі сучасного комплексу Домініканського кляштору. Заснування кляштору у Кам'янці пов'язують також з місіонерською організацією Societas Fratrum Peregrinatinum proper Christum inter Gentes, приналежною до ордену домініканців.  Ця організація в 1370-ті роки у своїй діяльності досягла західних кордонів України-Русі (Львів, Кам'янець та Смотрич)


Кляштор домінікан у Кам'янці-Подільському

На кам'янецькому домініканському костелі, точніше на дзвіниці при ньому і зараз можна побачити символи ордену. Одна з трьох скульптур що прикрашають передній фасад дзвіниці і є скульптурою святого Домініка (нижня зліва), а над входом розміщено собаку з смолоскипом, символ домінікан про який писалось вище.

скульптура св.Домініка                             собака з смолоскипом              

Підготував Сергій Єрмаков

У публікації використано матеріали: О.Пламеницька "Сакральна архітектура Кам'янця на Поділлі", 2005 і Путівник Хмельницька область, 2010.
Дивіться також:

Категорія: Релігія | Додав: KamPod (23.03.2013)
Переглядів: 2846 | Коментарі: 3 | Теги: Монах, Домініканський монастир, домініканський кляштор, домінікани | Рейтинг: 5.0/4
Всього коментарів: 2
1 KamPod   (24.03.2013 15:15) [Материал]
І все ж таки як я зрозумів в першу чергу "св.Домінік" а не "пси Господні"

2 leonc   (27.03.2013 11:03) [Материал]
Офіційна назва латиною - "Ordo Fratrum Praedicatorum" перекладається українською як "Орден братів-проповідників". Назвою "Домініканці" цей орден завдячує напевне всетаки засновнику - іспанському католицькому священнику Домініку де Гусману Гарсесу. Що ж до "Псів Господніх", то з одного боку, як про це пишеться в статті, так можна читати транскрипцію назви латиною "Domini canes", а з іншого боку за переказами образ пса із горящим факелом в зубах бачила мати Домініка - Іоанна. 
Домініканцем, кажуть, колись був і Джордано Бруно.

Имя *:
Email:
Все смайлы
Код *:
Категорії розділу
Проекти активного дозвілля [196]
Туризм [142]
Знахідки О.Будзея [600]
Творчість [31]
Історія [36]
Персоналії [33]
Легенди [32]
Культура і Мистецтво [66]
Суспільство [102]
Релігія [11]
Спорт [48]
Природа і екологія [14]
Бібліотека [51]
Анонс [14]
Про свята, змагання, урочистості та інші події у місті
Цікаво знати [26]
Різне [9]
Пошук
Свіжина
да... мне бы такая штуенция не помешала


Паради 1 травня - 

Користувач на фейсбуці KamKam поділився

Перезвоните пожалуйста по телефону 8 (49

це все ......., але дуже смешно

Просто все гарно поєднано: головний корп


Більше коментарів
Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2021Створити безкоштовний сайт на uCoz