Вт, 03.12.2024, 21:15
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Легенди

Липи Хоцимірського

Липи Хоцимірського

В середньовіччі не прийнято було озеленяти міста. Фрукти, екзотичні квіти, паростки дерев зустрічалися лише в орнаментах, що прикрашали білокам'яні портали, карнизи і лиштви вікон будинків. 

Єдине дерево, яке так і називалось «міське дерево» висаджувалось біля головної водойми в центрі міста.

Зеленою оазою Старого міста був дворик (садиба) вірменського шляхтича Хоцимірського. Він власноруч посадив в садибі смереку – символ довголіття, акацію – символ безсмертя. Найкраще в скелястому грунті прижилася липа –благодатне дерево, яке, за народним повір'ям, нейтралізує жіночі прокляття на адресу чоловіків. 

Будинок Хоцимірського стояв на південно-західному боці Старого міста, звідки відкривався чудний вид на могутню фортецю та безкраї поля на горизонті. Житло вінцем оточували липи. Під їх тінню відпочивали поважні городяни, обговорюючи нагальні кам'янецькі справи, висміючи наміри Туреччини захопити Поділля.

Церковні дзвони відбивали час на молитву «Ангел Господень». В сутінках, дивно пахли липи, шелест яких нагадував молитву. Закінчувалося останнє мирне літо 17 ст. в Кам'янець-Подільському.

___________________________________________________________________

Далі у виданні подається оповідка "Переможці та переможені" про захоплення турками міста, "Турки в Кам'янці-Подільському", про перебування турків у місті, ""Чудеса" ордену св.Домініка" - про вихід з міста монахів-домінікан (прим. С. Єрмаков) 

___________________________________________________________________

Хоцимірський у Львові

Разом з першою хвилею біженців покинув Кам’янець-Подільський і шляхтич Хоцимірський. У Львові під час пологів померла його дружина, залишивши народжену доньку Маргариту. 

У львівській кам’яниці Хоцимірського знаходили притулок кам’янчани та ченці Тринітарського ордену, створеного для викупу християн з неволі. Про що б не розмовляли гості, всі розмови закінчувалися молитвами до Бога про найскорше повернення до Кам’янця-Подільського. (1688 року) вірмени зібрали тринітарам гроші на подорож у Кам’янець-Подільський для викупу з ясиру 8 християн, ціна яких складала 300-1800 злотих, в залежності від суспільного стану.

У Львові Хоцимірський помер, відписавши дім і землю в Кам’янці-Подільському ченцям – тринітарам для побудови костелу і монастиря з умовою збереження на садибі лип.

1717 року незабаром тринітари заснували в Кам’янці-Подільському монастир і звели дерев’яний костел.

У 1750-1765 рр. на пагорбі при в’їзді в місто постав тринітарський кам’яний храм, декоративне убранство якого вирішено в стилі пізнього барокко. До костелу підходять двомаршеві сходи, огороджені парапетом і з скульптурою Діви Марії, яка оберігає і захищає місто.

***

Липам Хоцимірського було понад 300 років, коли 1908 року їх з корінням вирвало ураганним вітром.

______________________________________________________________________

Схожа легенда з іншого джерела:

Липи біля Трінітарського костьолу



Дивіться також:

Категорія: Легенди | Додав: KamPod (18.03.2012)
Переглядів: 1395 | Коментарі: 2 | Теги: Тринітарський костел, Вінюкова-Волкова В., липа, Легенда, Хоцимірський | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
1 novvm   (25.03.2012 14:09) [Материал]
То шо камяний костел побудований зверху по деревяному?

2 KamPod   (25.03.2012 16:08) [Материал]
Тут написано що Хоцимірський заповів трінітарам свої дім та землю для побудови монастиря. Ділянка там досить велика щоб помістити навіть дві будівлі, а липи написано що були навколо садиби. Судячи з приведених ілюстрацій тут і у фотоальбомах липи росли перед теперішнім костьолом, тому можу зробити наступне припущення:
- теперішній кам'яний костьол був побудований на місці будинку Хоцимірського, напевно на його фундаменті.
- деревяний костьол був скоріше в іншому місці, так як на момент будівництва кам'яного храму потрібно ж було монахам десь кентуватись і проводити свої богослужіння. Думаю було щось по аналогії з будівництвом Олександро-Нєвської церкви, коли спочатку було споруджено тимчасовий храм з червоним дашком а вже потім приступили до основної будівлі

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проекти активного дозвілля [196]
Туризм [142]
Знахідки О.Будзея [600]
Творчість [31]
Історія [36]
Персоналії [33]
Легенди [32]
Культура і Мистецтво [66]
Суспільство [103]
Релігія [11]
Спорт [51]
Природа і екологія [14]
Бібліотека [51]
Анонс [14]
Про свята, змагання, урочистості та інші події у місті
Цікаво знати [26]
Різне [10]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz