Яким повітрям дихають кам’янчани, воду якої якості вони п’ють? Відповідь на це запитання можна було отримати 3 квітня у сесійній залі міської ради під час представлення результатів екологічного моніторингу, проведеного в місті. "Як для громадянина міста, батька, дідуся, для мене важливо знати, яку воду ми споживаємо, чим дихаємо, який рівень шумів в місті. Адже всі ці чинники впливають на наше здоров’я. Я за екологічну безпеку та комфортне життя у Кам’янці-Подільському”, – зазначив міський голова Михайло Сімашкевич.
|
Про особливості підготовки до проведення моніторингу присутнім розповів заступник міського голови Сергій Бабій. Він зазначив, що принциповим це питання стало й тому, що упродовж 70 років в місті не проводились систематичні дослідження за екологічним станом. Окремі дослідження проводились державною санепідемстанцією, лабораторією ТВЄ, держстандарт, державною екологічною інспекцією області, однак вони не давали змоги відтворити цілісної картини. Саме тому за ініціативи міського голови було прийнято рішення про те, що 2012 рік повинен стати роком з якого розпочинається щорічний моніторинг екологічних стандартів міста. Однак постало питання про те, хто здійснюватиме ці дослідження, щоби в населення не було нарікань на те, що результати експериментів недостовірні. Спочатку міська влада провела переговори із спеціалістами з Чернівців та Хмельницького. Однак, сума, яку вони назвали, виявилась не підйомною, оскільки з міського фонду охорони природи було виділено кошти у розмірі 30 тис. грн. Тому, було прийнято рішення про те, що дослідження проводитиме ліцензована лабораторія контролю «К-ПЕМЗ» на чолі із начальником лабораторії – Душановою Тетяною Віленівною. Також до співучасті була запрошена голова громадської організації «Товариство подільських природолюбів та природодослідників» – Людмила Любінська. Від міської ради координували роботу Сергій Бабій та Наталія Татаріна. Звернув увагу присутніх Сергій Бабій на те, які результати хотілось отримати під час моніторингу. Він зазначив, що пріоритетним завданням було з’ясувати відповіді на такі запитання: чим ми дихаємо, який рівень шумів у місті, стан води у річці Смотрич та її притоки річки Дібрухи, яку воду ми п’ємо, коли користуємося природними джерелами та якими є природні умови зони відпочинку:«Гунські криниці» і «Лебедине озеро». Зазначивши на завданнях, озвучив Сергій Віталійович і такі очікувані результати екологічного моніторингу.
_______________________
МОНІТОРИНГ ПОВІТРЯ Якщо аналізувати стан атмосферного повітря, то за результатами 34 досліджень виявлено значні перевищення допустимих норм 4 базових складових повітря: азоту діоксиду, вуглецю оксид, діоксиду сірки та пилу у таких частинах міста:
Значні перевищення NO2,
CO, SO2 та пилу
- Район автовокзалу по Привокзальній; - Район Залізничного вокзалу; Привокзальна -
Північна
(район ЗОШ №16); - Біля залізничного мосту, військового містечка; Привокзальна - поблизу поліклініки ФРАНКО; Руські фільварки – загадка - Біля мосту «Лань, що біжить», на перетині проспект Грушевського/Франка;
- Проспект Грушевського (підйом від мосту "Лань, що біжить”);- Князів Коріатовичів (підйом від мосту до парку танкістів); - Селище Цукрового заводу (центр).
|
Під час дослідження також було з’ясовано рівень забрудненості пилом. Територіями, де в місті є значні перевищення гранично допустимих концентрацій пилу стали: Значні перевищення гранично допустимих концентрацій пилу
- Район заправки Бастіон; - Район з-ду Петровського по Грушевського;
- Нігинське шоссе район Рембаза;
- Перетин вулиць Огієнка/Пушкінської; - Стадіон педуніверситету/лікарня;
- Данила Галицького/Гагаріна (біля Фуршету);
- ПТУ №6;
- Привокзальна (біля залізничного мосту, військового містечка);
- Жовтневе перехрестя на автопарк - роддом;
- Район Тютюнової фабрики. |
Найкраща ситуація якості атмосферного повітря у лісопарковій зони по вул. Шевченка (вздовж каньйону), у Старому місті, на Руських фільварках (окрім району поліклініки) та на Польських фільварках.
МОНІТОРИНГ ШУМІВ Щодо шумів, то у результаті проведення 91 дослідження з’ясовано, що найбільше страждають від шумового забруднення такі території:
Найбільше шумове забруднення
- вул. Червоноармійська (в районі стомат поліклініки); - проспект Грушевського (від мосту «Лань, що біжить»); - мкр-он Привокзальний (Черьомушки); - центральна частина міста (Новий План). |
Цікавими для кам’янчан стануть, мабуть, і результати досліджень зон відпочинку: «Гунські криниці» та «Лебедине озеро». Щодо скверу «Гунські криниці», де полюбляють відпочивати кам’янчани, то шум має незначне відхилення від норми в сторону збільшення і має за шкалою шкідливості показник на початку шкідливого. Для запобігання такої ситуації, міський голова прийняв рішення про те, щоб закрити рух по вул. Уральській. А ось територія «Лебединого озеро» має допустимі показники шумового забруднення.
МОНІТОРИНГ ДЖЕРЕЛ "Важливим завданням для нас стало вивчення якості води у р. Смотрич в місцях масового відпочинку жителів міста”, – зазначив Сергій Бабій. Дослідження експертів дали змогу з’ясувати, що на вході до міста вода р. Смотрича є посередньою, тобто помірно забрудненою, а ось на виході з міста – є сильно забрудненою. Найбільшу кількість забруднюючих речовин до річки Смотрич вносять води р. Дібрухи. Щодо якості води у природних джерелах, то експерти склали рейтинг якості цих джерел.
Рейтинг якості природних джерел
Місце в рейтингу
|
Місце розташування джерела / назва джерела
| 1
|
вул. Гуменіська (поблизу перехрестя вулиць Розвадовського /Жукова)
| 2
|
поблизу Слобідки Кульчиївецької
| 3
|
кар’єр, в районі Цибулівки
| 4
|
вул.Пушкінський узвіз (перед входом в парк з вул. Пушкінської)
| 5
|
Маріїнське джерело (біля фортеці)
| 6
|
На перехресті вулиць Нігинське шосе/Північна, біля СТО
| 7
|
Джерело (криниця) за історичним факультетом (Старе місто)
| 8 |
Джерело «Під орлом»
|
_______________________ Як зазначив Сергій Бабій, мета екологічного моніторингу полягала не лише в тому, щоби з’ясувати, якими є показники в місті, а в тому, щоб покращувати ситуацію. Тому, міський голова Михайло Сімашкевич прийняв рішення про те, щоб 16 квітня на сесії міської ради прийняти Програму Охорони навколишнього природного середовища міста на 2013-2020 роки. Це дасть змогу спланувати комплекс заходів для покращення екологічної ситуації в місті. Як зазначила начальник лабораторії контролю «К-ПЕМЗ» "Я маю надію, що завдяки міській владі ми матимемо не лише привабливе візуально наше місто, а й матимемо гідні умови для проживання в ньому, оскільки відтепер екологічний моніторинг проводитиметься систематично". На разі у планах експертів – дослідження якості грунтів, рівня радіоактивних відходів та рівня забруднення сміттєвих майданчиків
Дивіться також: |