Чт, 28.03.2024, 16:09
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Персоналії

Тетяна Недря: "кожне село - то окрема історія"

Наша багата своїми природними і рукотворними принадами земля у різні часи приваблювала увагу своїх мешканців. Найбільш допитливі захоплювались пошуком нерозкритих таємниць краю і робили цю справу своїм хобі. Так народжувались справжні краєзнавці – науковці, що свою розумову діяльність спрямовували на осмислення природних і рукотворних скарбів краю і оформлення своїх знахідок у нетлінних працях, завдяки яким ми зараз володіємо досить багатим багажем знань про нашу землю. І до цих пір знаходяться люди, для яких краєзнавство є кредо життя і однією з таких людей безумовно є Тетяна Володимирівна Недря, яку і Вікіпедія означає так – український краєзнавець.

Зараз Тетяна Володимирівна працює співробітником Кам'янець-Подільської станції юних туристів (керівник туристичних гуртків по напрямку краєзнавство). Вона є автором кількох туристичних путівників, кількох десятків туристичних маршрутів, низки публікацій на сайтах з туристичною тематикою. 

Така людина не могла не зацікавити наш сайт і ми завітали до Тетяни Володимирівни. Одразу відзначимо, що прийом однодумців-краєзнавців був дуже теплим і ми почули вичерпні і відверті відповіді на свої запитання, а ще безліч цікавих фактів про наш край і багато матеріалів від Тетяни Володимирівни.

Отже нас цікавило як же відбувалось формування і зростання такого потужного краєзнавця на сьогодні з простої дівчинки із звичайної школи.

Біографічні дані

Вдалось довідатись, що Тетяна Володимирівна – кам’янчанка, закінчила школу і здобула вищу технічну освіту. Займатись туризмом вона почала в глибокій юності. Коли їй було 18 років дізналась, що в Кам’янці діє туристичний клуб «Горизонт», познайомилась з його представниками і зрозуміла, що це близьке по її духу. 

Ілюстрація з путівника "Печери Поділля"

(Т.Недря посередині)

Перша мандрівка була організована у 1973 році в Карпати. Тоді, у кількаденному поході з доланням найвищої вершини, Тетяна отримала перше справжнє бойове туристичне хрещення. Тоді туристичне захоплення молода дівчина поєднувала з роботою на заводі «Електроприлад», проте завод не чинив опору і навіть допомагав в організації деяких мандрівок. Тому поїздки в Карпати мали продовження і туристичний досвід юної шукачки пригод розігрівав все нові і нові туристичні апетити. Так відбувались зачатки туризму в житті Т.Недрі, а краєзнавство розвинулось на місці. Воно відкрило свою привабливість коли Тетяна Володимирівна з друзями в кінці робочого тижня збиралась з друзями у невеличкі походи з наметами по ближнім селам, по Дністру, в інші місця, якими багатий наш край. 

До речі у клубі «Горизонт» Тетяна Володимирівна познайомилась з своїм чоловіком Миколою Васильовичем. Спочатку молоді люди займались своєю справою і не могли розгледіти один в одному свою половину. І тривало це біля п’яти років, зате зараз у них повна гармонія і взаєморозуміння з спільними інтересами і уподобаннями. Спільні походи і зараз не є рідкісним явищем адже обом це цікаво.  

Ілюстрація з путівника "Печери Поділля"

(Т.Недря крайня справа)

Першим серйозним випробуванням, про який з теплотою згадує Т.Недря, був категорійний похід на Кавказ, який організував той же клуб «Горизонт», що міцно вкарбувався в пам’яті дівчини і став однією з знакових подій на шляху туристичного зростання Тетяни. А ще були змагання з туризму і інші походи. Усе це вилилось в те, що Тетяна Володимирівна знайшла своє покликання в туризмі і краєзнавстві і коли в 90-х роках у нашій країні була дуже складна ситуація, Тетяна зробила напевно доленосний вибір у своєму житті – вона сама пішла з заводу і прийшла на Станцію юних туристів і з тих пір працює тут і реалізовує свій багатий досвід і великий потенціал у роботі з дітьми. На станції можна виділити два основних напрямки – спортивний і краєзнавчий. Тетяна Володимирівна займається краєзнавчими гуртками і це є дійсно робота за покликанням, що приносить багаті плоди, про які свідчить велика кількість звітів про маршрути пройдені з дітьми кам'янецьких шкіл у різні куточки краю.


Далі пропонуємо вашій увазі невеличке інтерв’ю з Тетяною Володимирівною

Ви безумовно турист з великим досвідом, а скажіть будь ласка, який похід залишив найбільший слід?

Було багато різних походів, змагань з туризму, але мені найбільше запам’ятались Кавказ і, як не дивно, невеличкі походи в різні куточки нашого подільського краю


Цікаво, а що ви шукали в подільських селах в першу чергу?

Навіть не знаю. Все робилось тільки тому, що цікаво було – нас тягнуло походити по невідомих місцях, подолати гори, ріки. Це було несвідомо і конкретних цілей ми не ставили.

А зараз?

Зараз все цікавить. В першу чергу звичайно архітектурні пам’ятники, культові споруди, природні пам’ятники. А цікавитись чимось одним, якщо у селі є всі три - нелогічно. 

А що більш цікаво? Напевно фортифікаційні споруди, цікаві костели і церкви. Останнім часом дедалі більше стикаюсь і цікавлюсь дерев'янною архітектурою.

Ці походи породили інтерес до краєзнавства?

Такі походи лише прилучали до краєзнавства, а в основному інтерес до цієї справи розвинувся, коли я прийшла на станцію юних туристів і це стало частиною моєї професії. Хоча зачатки краєзнавства і база для його розвитку вже були. Коли я ще працювала на заводі, то збирала «Прапор Жовтня» і вирізала звідти все по археології, по історії і т.ін. У мене і зараз вдома ціла шухляда вирізок із газет.

Тоді путівників небуло?

Були, але зі своєю ідеологією. І маршрути були розроблені: «По следам Ленинськой славы» «По следам партизанской славы»… Але ні монастирів, ні церков ми нічого такого не знали і навіть майже не чули про це. Релігія не вписувалась в ідеологію КПРС і тому все що з нею пов'язане не популяризувалось.

За час роботи на заводі Вам запам’ятався Кавказ і невеликі походи по селах. А за більш ніж 25 років в СЮТурі?

Ось ці походи, які ви можете бачити у звітах у мене .

(а звітів цих у Тетяни Володимирівни вистачає і по кожному їй є що розповісти)


До вас складали такі туристичні маршрути по нашому краю, по нашим селах?

В наших міських школах працюють туристичні гуртки, але наскільки мені відомо, у них більш примітивні маршрути. В кращому випадку передбачено відвідати один-два об’єкти, а часто весь туризм зводиться до звичайного походу в ліс.

Ваші маршрути оформлені дуже зрозуміло. Їх легко можна повторити.

Так, ми намагаємось описувати технічну частину маршруту, щоб люди, які захочуть їх повторити, дійсно могли це здійснити

При пошуку маршрутів я наткнувся на ваш маршрут «У подорож за легендами». Так, в принципі, я і вперше почув про Вас. Це ваш найпоширеніший маршрут?

Я б не сказала що це найпоширеніший маршрут, тому що в село Княгинин і Нагоряни не так часто їздять. А те, що це маршрут, який найчастіше наводять пошукові системи, то можливо тому, що він перший, який опублікований в мережі Інтернет.

Як часто доводиться складати нові маршрути?

Кожен рік складається по два-три маршрути. Деякі, при їх впровадженні, виходять надзвичайно цікавими. Наприклад, в деяких звітах є багато записів почутих від місцевих жителів, або були цікаві знахідки, наприклад, в Китайгороді ми  знайшли перевернуту п’ятикутну зірку на одному з підвалів. В звіті по Великозаліссю є вірші місцевої поетеси, які діти записали у поході. Ще цікавий матеріал «Доля розділена навпіл», де ми обходили села з однойменними назвами на правому і лівому берегах Збруча і робили порівняння. 


Є якісь правила складання туристично-краєзнавчих звітів?

Наші звіти мають умовну структуру. Спочатку йде технічний опис маршруту, а потім краєзнавча робота. Тобто детальні матеріали про об’єкти, історичні пам’ятники, які зустрічались.

А пробували підрахувати скільки у вас таких маршрутів?

Ні не пробувала. Ви знаєте, просто мало хто цим цікавиться. Це обмежене коло людей, яким це цікаво. 

І на останок. Чи є у вас ще які-небудь глобальні задуми? Є ще що-небудь таке, що ви хочете здійснити, але ще не здійснили?

Глобальних задумів немає. Я вже поїздила по Україні, була і за кордоном, але краєзнавчі походи по нашому краю продовжують відкривати все нові і нові таємниці – це невичерпне джерело досліджень. Тому я хочу продовжувати цю діяльність і надалі. І, тим не менше, якщо багато бачиш і є якийсь досвід, то хочеш побачити ще, ще і ще. Тому що кожне село у нас недалеко від Кам’янця – це окрема історія. Можна їздити по Україні, можна їздити за кордон – це також потрібно, але не знати те, що поруч з нами… І проїжджаючи село «N» не знати, що там церква цікава, чи млин старовинний, чи залишки замку, чи міст арковий… А у нас практично кожне село містить свої принади  

Слова справжнього патріота Поділля, яким безумовно ви, Тетяно Володимирівна являєтесь. Ваша справа потрібна хоч можливо і не завжди відповідно помічається і оцінюється. Дякуємо за щирість і інформативність.


Підготував: Сергій Єрмаков

Допомога у репортажі і редакція: Володимир Кроль

Фото з путівника "Печери Поділля" (2010) і з матеріалів Тетяни Недрі



Дивіться також:

Категорія: Персоналії | Додав: KamPod (25.11.2012)
Переглядів: 866 | Коментарі: 5 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 5
1 rabbit   (25.11.2012 16:26) [Материал]
У сучасної людини, яка половину свого життя проводить за комп’ютером, а іншу біля телевізора є єдиний спосіб відчути справжній смак життя – піти у похід.
Розмаїття трав, пташиний спів, тіниста прохолода лісу, хлюпотіння річки, нічне багаття, каша з димком, вірні друзі, які поможуть у важку хвилину, приємна (і не дуже) втома у м’язах, краєвиди, від яких забуваєш про будь-яку втому, місцеві легенди, стародавня історія – все це залишає незабутні враження на все життя.
Спасибі Вам, Тетяно Володимирівно, за те, що ви даєте шанс дітям, які виросли на асфальті, пізнати навколишній світ, побачити його на власні очі, відчути себе часточкою природи, історії свого краю.
І побажаємо процвітання Станції юних туристів на багато років!
hands

3 KamPod   (25.11.2012 19:56) [Материал]
Гарно сказано. І все по ділу thumb

2 Oxa   (25.11.2012 17:16) [Материал]
Цікаво, чи проходять якісь туристичні маршрути через с.Оринин?

4 KamPod   (25.11.2012 19:58) [Материал]
Серед тієї частини маршрутів, що я бачив то не пригадую Оринина, але думаю загалом його важко обминути smile

5 KamPod   (26.11.2012 00:30) [Материал]
На фотографіях в біографічних данних є героїня розповіді. Забув підписати, зараз поправлю

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проекти активного дозвілля [196]
Туризм [142]
Знахідки О.Будзея [600]
Творчість [31]
Історія [36]
Персоналії [33]
Легенди [32]
Культура і Мистецтво [66]
Суспільство [103]
Релігія [11]
Спорт [51]
Природа і екологія [14]
Бібліотека [51]
Анонс [14]
Про свята, змагання, урочистості та інші події у місті
Цікаво знати [26]
Різне [10]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz