Пт, 29.03.2024, 17:54
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Персоналії

Голосківский квест (Римський-Корсаков)
Переглядаючи публікацію Два млина і палац (Пудлівці - Голосків) був здивований однією фотографією.

Спочатку здалося, що це якийсь жарт, адже Микола Римський-Корсаков, відомий композитор і диригент, директор Імператорської співочої капели, член «Могучої кучки» не мав жодного відношення до Кам’янця. Разом з тим, жарти з надгробками – це не по-людськи, не по-християнськи, отже малоймовірно, щоб так хтось міг вчинити, а тим більше понад сотню років тому, коли моральні принципи важили більше, ніж зараз.
Коротше, треба було розібратись.
Розкопки швидко принесли результати, - дякую, о Гугл всемогутній!
Спочатку, хоч і соромно признатись, я виявив, що композитор, який жив у той самий період, був не Володимировичем, а Андрійовичем. Потім до рук потрапив «Адрес-календарь Калужской губернии на 1861 год», де в розділі «Состав чинов и лиц гражданского, военного и духовного ведомств» було написано:
«Губернский уголовных дел стряпчий, коллеж. секрет. Николай Владимирович Римский-Корсаков». (Джерело)
Ага, така людина існувала, але це ж в Калузі!
Виручив «Подольский адресъ-календарь. Издание Подольскаго губернскаго статистическаго комитета», виданий В.К.Гульдманом у 1895 році. Він містить записи про те, що д. с. с. Николай Владимирович Римский – Корсаков є членом «Учетного комитета при Каменец-Подольском отделении Государственного банка». А розділ «Ведомство Министерства земледелия и государственных имуществ» - що він входив в «Подольский губернский лесоохранительный комитет» в якості «представителя поместнаго землевладения».
До речі, Д.с.с. – це не те, що дехто подумав :), а «Действительный статский советник». 
Вікіпедія пояснює: «Действительный статский советник — в Российской империи до 1917 года гражданский чин 4-го класса, (з 14 класів «Табели о рангах»  - прим. В.К) давал потомственное дворянство.
Лица, имевшие этот чин, занимали должности директоров департамента, губернаторов, градоначальников.
Титуловался «Ваше превосходительство». С середины XIX века чин действительного статского советника входил в 1-ю из четырёх групп чиновничества. Данная группа (с 1-го по 5-й класс) объединяла представителей чиновничества, которые определяли курс политики государства. Представители данного чина имели высокие должностные оклады.
Для производства в чин действительного статского советника был установлен срок службы в 10 лет со времени получения предыдущего чина. В 1903 году было 3113 действительных статских советников.»

Далі допоміг «Список лиц рода Корсаковых, Римских-Корсаковых и князей Дондуковых-Корсаковых с краткими биографическими сведениями. - [Санкт-Петербург : Типо-лит. Н. Е. Евстифеева, ценз. 1893]. - 66 с., 10 л. табл. ; 37 см. - Написано от руки.


Герб роду Римських-Корсакових








З нього витікає, що Микола Володимирович і Микола Андрійович, які належать до XV коліна роду мали спільного предка, але за 11 поколінь до їх народження. А започаткував цей древній рід, у якому були адмірали і генерали, епіскопи і царедворці, письменники і вчені Жигимунд чи Сигизмунд Корсак

Читаємо: «Поколение I
Жигимунд или Сигизмунд Корсак, родом Чех, подданный Римского императора, пришел в Литву при Витовте.
II
Венцеслав или Вячеслав Сигизмундович прибыл из Польши в Россию 9 января 1390 года, в числе сопровождавших невесту Московского Василия Дмитриевича - Великую Княжну Софию Витовтовну. От него пошел в России род Корсаковых.
Потомки его (№94, 95 и 96) показали, что род их восприял начало в пределах Римских, вследствие чего 15 Мая 1677 года им было дозволено с ближайшими родственниками писаться Римскими-Корсаковыми (Общ. гербов. кн. I, 83 и II, 52)
Милослав Сигизмундович, от него пошел род Милославских.
Фридрих Сигизмундович, перешел из Литвы в Польшу, от него там пошел род Корсак.
»

І ось, нарешті, довгожданий запис:
«387. Николай Владимирович, родился в Москве 12 Ноября 1835 года; воспитывался в Императорском Александровском лицее. По случаю Крымской компании держал выпускной экзамен 6-ю месяцами раньше срока и вступил на службу в один из уланских полков; по окончании-же компании вышел в отставку и вступил на службу по Министерству Внутренних Дел; был чиновником особых поручений при Калужском губернаторе. Потом перешел в Министерство Юстиции и был Калужским Уголовных дел Стряпчим; Товарищем Председателя Тульской Уголовной Палаты; Тульским Губернским Прокурором, Членом Тульского Окружного Суда, Товарищем Председателя Новгородского Окружного Суда, Председателем Новочеркасского Окружного Суда и ныне Статский Советник и Председатель Каменец-Подольского Окружного Суда. 20 Августа 1863 года женился на Наталии Николаевне Охотниковой, родившейся 10 Марта 1839 года.»
А завершив своє життя Микола Володимирович Римський-Корсаков тут, на Поділлі. І наступний «Подольский адресъ-календарь» 1900 року видання вже не містить інформації про нього...

Що ж до родича, Миколи Андрійовича, то він спочив у 1908 році, так і не дочекавшись постановки опери «Золотой петушок», яку цензура, через активну підтримку професором Римським-Корсаковим студентської забастовки, довго не пропускала, вбачаючи в ній сатиру на царя.
Він залишив після себе 15 опер, 8 симфоній і 3 книги.

Ось такий вийшов квест!
Надіюсь, що Вам було цікаво, ВК.



PS Для тих, хто більше цікавиться музикою:

Спеціально для сайта матеріал підготував Володимир Кроль 



Дивіться також:

Категорія: Персоналії | Додав: KamPod (13.08.2012)
Переглядів: 1816 | Коментарі: 14 | Теги: Кроль В., Голосків, адрес-календарь, Римський-Корсаков | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 13
1 rabbit   (13.08.2012 22:59) [Материал]
Ось ще знайшов у Сіцинського:
"В 1793 году Голосков и Кептинцы перешли в собственность Аркадия Моркова, а в настоящее время находятся во владении его наследников Римских-Корсаковых."
"Приходы и церкви Подольской епархии" Каменец-Подольск, Типография С.И.Киржацкого, 1901. - с.401
cool

12 KamPod   (14.08.2012 02:44) [Материал]
Не густо. Але цікавий факт - Римських-Корсакових вжито в множині

2 KamPod   (13.08.2012 23:11) [Материал]
Дуже цікаво і живо написано про сам процес пошуків. Ніби сам поринаєш у атмосферу "квесту" - хто ж то такий. А знахідки дійсно дуже цікаві. Наприклад тепер будем знати що наш оподолячений Микола Корсаков з композитором Миколою Корсаковим мають спільний початок, але ж аж 11 поколінь тому surprised
Це що виходить якісь 10-ти чи 11-ти юродні вони між собою.
А друге колін з початку їх роду було за часів Софії Вітовтівни - тобто часів легендарного заснування Кам'янця князями Коріатовичами.
Дуже цікаво. Дякую

3 lapa   (13.08.2012 23:35) [Материал]
Дійсно цікаво!... я і не звернула уваги на цю табличку) Читаю статтю і уявляю скільки пророблено роботи! Уявила собі памятник Гуглу-всемогутньому biggrin . Завдяки Вам тепер будемо знати і про таку постать в наших краях! thumb Певне і нащадкам Римских-Корсакових було б цікаво про таке довідатись. smile

4 KamPod   (13.08.2012 23:48) [Материал]
А як гарно замкнувся ланцюжок пошуків. Навіть Калуга залишилась при ділах thumb . І дата народження доречі близька до композиторської у Володимировича - 1835, у Андрійовича - 1844. Прям дійсно одне покоління і це через 11 сходинок. А тут буває, що племінник старший за дядька - видно Корсакови синхронно розмножались smile

ПС. А Д.с.с це "дуже важлива" частина матеріалів biggrin

5 lapa   (14.08.2012 00:02) [Материал]
Я про Д.с.с. нічого й не подумала happy що то малось на увазі?

6 KamPod   (14.08.2012 00:08) [Материал]
Навіть не знаю як сказати.
В общем в деяких колах усі доручення поділяються на три папки:
1. Д.с.с.
2. Д.с.
3. "До виконання"
Тобто перша папка розшивровується так, що матеріали не мають ніякої цінності - вобщем можна навіть не дивитись biggrin
А друга папка - просто немають цінності wacko

7 KamPod   (14.08.2012 00:28) [Материал]
А ще при першому прочитанні якось упустив але зараз уже підмітив - тут є прив'язка до першої частини прізвища Римський - виходить вона має географічний підтекст

8 Dimboy   (14.08.2012 01:38) [Материал]
Гарно різнобарвно і корисно, взнав для себе багато нового, Дякуємо!!!!!

9 Dimboy   (14.08.2012 01:39) [Материал]
а також видно науковий підхід!!!!

10 rabbit   (14.08.2012 02:30) [Материал]
Дякую на доброму слові!
З Поділлям зв'язано стільки цікавих постатей, що життя не вистачить на дослідження.
Тож давайте шукати гуртом!

11 KamPod   (14.08.2012 02:40) [Материал]
Так звісно будем віднаходити пробіли у знаннях подільских постатей, але думаю, що і тут ще можна спробувати порити. От наприклад цікаво чому палац в Голоскові де вмурована ця таблиця називається палацом Раковичів і який звязок понів Раковичів (від Ракович чи від Раковець не знаю) з Корсаковими? Коли було збудовано той палац і хто його будував? Хто саме їздив до палацу в Петербург з легенди яка була у попередній статті? Хто мав такий витончений смак що збудував такий парк навколо палацу? Думаю пошук відповідей на ці питання цілком може знову повернути нас до Миколи Володимировича Римського-Корсакова - уродженця Москви, якого доля чи якесь провидіння закинуло в віддалену губернію. Але початок ви заклали і це чудово.

13 KamPod   (14.08.2012 02:56) [Материал]
Одразу ж вдогонку. Легко знайшов двох Раковичів пов'язаних з Кам'янець-Подільським повітом:

Список Землевладельцев Каменецкого уезда на 1914 год
...
Ракович Иван Егорович 754 дес. с. Приворотье Орынинской вол.
Ракович Олег Николаевич 440 дес. Голосков Должецкой вол.
...



Звісно нас цікавить лише голосківський Ракович і по даті документу можна зробити висновок що це був наступний власник саду і палацу. Тобто уже вимальовується ланцюжок власників Морков - Римський-Корсаков - Ракович

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проекти активного дозвілля [196]
Туризм [142]
Знахідки О.Будзея [600]
Творчість [31]
Історія [36]
Персоналії [33]
Легенди [32]
Культура і Мистецтво [66]
Суспільство [103]
Релігія [11]
Спорт [51]
Природа і екологія [14]
Бібліотека [51]
Анонс [14]
Про свята, змагання, урочистості та інші події у місті
Цікаво знати [26]
Різне [10]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz