Вс, 24.11.2024, 04:09
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Культура і Мистецтво

Мотанки з Красилівщини

Напевно немає такої людини на Україні, що не чула б про такий вид, здавалось би суто українького стародавнього мистецтва як мотанки. Що чули?.. А чи знали ви що мотанки мали і регіональні особливості і наша Подільська мотанка також мала місце? Що цікаво що і зараз у нас на Хмельниччині є люди, що відроджують це древнє мистецтво і намагаються зберегти його навчаючись власноруч і навчаючи підростаюче покоління. Так, саме такою справою займаються у Красилові (Хмельницька обл.) у місцевому будинку творчості дітей та юнацтва. Дівчина, що на виставці "Агро-Поділля 2012" представляла мотанки - Валентина Чорноус, повідомила, що саме вона започаткувала цей вид прикладного мистецтва і зараз веде гурток для дітей.

Кожна лялька своєрідна і несе свої емоції та має свій характер. От молода дівчина у квітчастому вінку, а он темношкірі туземці от от почнуть хелитати своїми тазами, збоку примостився янгол, у гущі заховалась циганка - диву дивуєшсья як простими нехитрими і при чому безликими образами можна передавати задум.

Ляльки-мотанки як і годиться без облич - у деяких просто чисте полотно, а в деяких обличчя перемотане навхрест з стрічок орнаменту. З цього приводу вдалось дізнатись, що "мотанка відрізняється від звичайної іграшки відсутністю обличчя. За уявленнями язичників через обличчя в ляльку вселяється душа. А душа буває доброю чи поганою", або ж таке "лялька-мотанка повинна бути безлика, а та, яка служить берегинею – ще й з хрестом замість обличчя. Не можна малювати обличчя ляльці, вона не повинна ні на кого бути подібна, щоб не завдати шкоду".  

 

Ось кілька слів з розмови з майстринею:

Валентино, а як ви вперше вирішили виготовляти мотанку?

По телебаченню показували передачу про ці ляльки і я вирішила собі спробувати. Ця справа захопила і я виготовила кілька ляльок. 

То з вами  ніхто не ділився досвідом? Виготовлення цих традиційних символів, як і будь-яке ремесло, потребує напевно передавання із покоління в покоління. Чи ви маєте своєго послідовника?

Мене ніхто не вчив все на власному досвіді і тих матеріалах що доводилось знаходити. А свій досвід передаю у гуртку для дітей, що діє в Красилові у будинкуї творчості. 

А де берете матеріали для ляльок? Хтось фінансує?

Ніхто не фінансує, але матеріали не є великою проблемою бо беремо з старих речей. От наприклад старе плаття слугує матеріалом для вбрання, вишиту блузку робимо з старих рушників і так можна багато чого знайти і пристосувати у своїй скрині старих речей.

І як довго триває виготовлення мотанки?

Взагалі то недовго. Якщо є матеріал з чого виготовляти і натхнення то за вечір можна кілька мотанок зробити.

У вас дуже багато образів ляльок. Бачу багато традиційних українок. Ви їх якось зображаєте ескізом перед тим як втілити у життя?

Ні, працюємо без ескізів. Просто уявляємо що хочемо отримати і далі імпровізуємо. Крім українок є ще багато різних мотанок. От наприклад циганочка, а ця зображає янгола

А яка ваша улюблена мотанка?

Улюблена ось ця україночка в червоному платті, мені навіть її продавати шкода (на виставці ярмарку мотанки можна було купити по 50 грн)

 

От такий барвистий парад мотанок можна було побачити на виставці-ярмарку приуроченій 75-річчю Хмельницьої області. Як бачити і давні традиції бережемо.


Репортаж підготував: Сергій Єрмаков

Фото: Сергій Єрмаков


Цікаві факти про мотанку:

(з різних інтернет-джерел)

Лялька-мотанка (або вузликова лялька) є прадавнім сакральним оберегом. Їй вже майже 5000 років, вона з’явилася з тих пір, як почали вирощувати льон.

У Єгипті знайдена римська ганчір'яна набивна лялька: виконана з грубого полотна та набита клаптиками і папірусом. 

У Давній Греції діти, які досягали певного віку, жертвували свої іграшки богам. Напередодні свого весілля дівчата приносили іграшки до храму і брали участь у церемонії ініціації

Достеменно відомо, що в Древньому Римі були лялькові будиночки з мініатюрними меблями, іграшкові звірики, солдатики, вовчки (дзига по-нашому), кульки і холо-хупи ... Виготовлялися ляльки з обпаленої глини (найдешевший варіант), а також з кістки, дерева, воску, бурштину, бронзи, міді і навіть срібла з золотом. 

Подібно грецьким лялькам, римські робилися голенькими, без одягу.

На території України найдавніші прототипи іграшок виявлені на пізньопалеолітичній стоянці в с.Мезин (тепер Коропського району Чернігівської області). Це були виготовлені з мамонтового бивня фігурки пташок і вовка (собаки), що мали тотемне значення.

Залежно від події робили різні ляльки великі та малі, для шлюбу, до народження дитинки, якщо ж їх робили діти, вони часто робили собі подружку і порадницю. Під час народних гулянь, як символ зими, солом’яну лялю спалюють наприкінці Масниці, із лялькою Мареною забавляються на Івана Купала а також вона робилася на Колодія. На Різдво виготовляли спеціальних ляльок із зерна. Вони символізували добрий урожай. «Лялькою» називається і перший обжинковий сніп, закручений особливим способом. 

Головне призначення ляльки – берегти душу свого власника від зла й нечистих помислів.

Секрети виготовлення ляльок передавалися в родині від матері до дочки. Коли дівчина виходила заміж, мати дарувала їй ляльку-мотанку, як оберіг для нової домівки.

Подаровану ляльку молода жінка зберігала аж до появи первістка. Таку ляльку клали до колиски перед тим, як покласти туди дитятко. Також міфічна лялька-мотанка вважалась втіленням душі предків, заступницею проти злих чар.

Хворій дитині давали пограти з лялькою. Після чого її знищували. У народі вірили, що вона вбере в себе її недугу. Коли дитина виростала, її місце в колисці займала лялька. Вона охороняла це місце від нечистої сили до народження наступної дитини.

Існувало повір’я, що якщо діти дуже часто і довго бавляться лялькою-мотанкою, то сім’я скоро чекатиме на поповнення. Якщо ж їх робили діти, вони часто робили собі товариша і порадницю.

Лялька повинна бути одягнена в традиціях краю, зокрема на Поділлі - у світлу вишиту сорочечку, під’юпник (або нижня спідничка т.з. галька) і запаску. Всі елементи одягу є оберегами: спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи – минулий, теперішній і майбутній; обов’язковими атрибутами є вишиванка та намисто, які уособлюють достаток. Також повинен бути головний убір – очіпок, стрічка чи хустка – що символізує зв’язок з небом.

Символічним є те, що лялька-мотанка не шиється, а робиться лише за допомогою ниток, стрічок, шляхом намотування.

Мотанку створюють шляхом намотування шматочків тканини, через це і така споріднена назва з словом мотати))! Хрест на обличчі-символ райдуги, тому він робиться з яскравих ниток. Обличчя-солярний знак сонця. Всі вертикальні лінії-це чоловічий початок, усі горизонтальні лінії-жіночий.



Дивіться також:

Категорія: Культура і Мистецтво | Додав: KamPod (27.09.2012)
Переглядів: 3685 | Коментарі: 6 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 5
1 KamPod   (27.09.2012 11:29) [Материал]
Ще знайшов такий матеріал, але не хотів включати його в статтю, що померлим дітям робили мотанки з чорним хрестом і ставили в труну. Зараз часом трапляються ляльки з такими хрестами, то ж будьте обережні при виборі мотанки

2 Oxa   (28.09.2012 23:27) [Материал]
Я б собі таку ляльку-мотанку не хотіла, бо мені не подобається, що в них немає обличчя. А в деяких взагалі хрест замість лиця. А тепер вже знаючи , що в давнину ці ляльки з хрестами ставили в труну дітям, то тим більше не хочу.

3 Роман Дубчук   (28.09.2012 23:55) [Материал]
Мотанка це непроста і серйозна штука, і не іграшка...

4 lapa   (29.09.2012 23:13) [Материал]
Їх наділяють якоюсь силою. Обрядові язичницькі віяння. Кольорові хрести можуть бути символом сонця.....не обовязково асоціювати з розп’яттям.

5 KamPod   (29.09.2012 23:28) [Материал]
Так і є доречі - хрести на обличчях - символи Сонця

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проекти активного дозвілля [196]
Туризм [142]
Знахідки О.Будзея [600]
Творчість [31]
Історія [36]
Персоналії [33]
Легенди [32]
Культура і Мистецтво [66]
Суспільство [103]
Релігія [11]
Спорт [51]
Природа і екологія [14]
Бібліотека [51]
Анонс [14]
Про свята, змагання, урочистості та інші події у місті
Цікаво знати [26]
Різне [10]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz