Реставраційні роботи у старому місті останнім часом викликають багато нарікань. Уже не раз доводилось чути про будинкоподібні коробки-потвори прикрашені фабульною але пишною "біжутерією під старовину", що своїм виглядом ніякого відношення не мають до історичного обличчя нашого міста будь-якого періоду його існування. Настраждалась від реставраційних робіт і наша візитівка міста - старий замок. Там здається останнім часом взагалі нічого не робиться так як треба. Ось перше з проколів реставраторів, що спадають надумку:
1. Реставрація Нової Західної башти, що призвела до того що величезний шмат стіни, яка щойно була реставрована обвалилась, тоді як давній шмат стіни ще простоїть не одну сотню років;
2. Галерея вздовж північної стіни замку від баштиРожанки і до обрубка що виходить на башту з колодязем (Нову Східну), в якій середньовічні воїни при штурмі напевно б один одного позатоптували і не вступаючи в бій з ворогом, не кажучи вже про замах шаблею чи постріш з рушниці;
3. Друга маленька башточка, яка зовсім недавно з'явилась на світ у наш час, але в історичних описах ніде не фігурує.
Але схоже така недолуга реставрація відбувалась відтоді, відколи замок перестав виконувати свої бодай якісь функції, які покладають на фортифікаційні споруди і став туристичним об'єктом. Усе вищеперечислене виглядає як квіточки в порівнянні з зміною зовнішнього вигляду замку під якийсь незрозумілий більше публічний аніж історичний стиль. Почали просочуватись розмови що замок відновили під впливом Діснеївського замку і навіть почали доходити такі образливі для нашої твердині назви як "Діснейленд".
Справді якщо подивитись на фото початку ХХ ст. то жодна башта замку не мала такого строкатого завершення як три башти зараз - це башти Тенченська, Рожанка і Лянцкоронська.
справа - фото зняте на початку ХХ століття, зліва - на початку ХХІ століття
Саме вони і створюють дух якогось ажурного атракціону схожого на замок Діснея, який усі напевно знають по заставках мультиплікаційних фільмів Уолта Діснея. І справді на відновлених баштах такі ж дашки з потовщенням наверху, до тогож досить яскравого цегляного кольору, поті стрімке завершення з двох конусів і прапорці на самому шпилі. Ну дуже схоже як на заставках діснеєвських мультфільмів. Наприклад як на цій:
А з сучасною підсвіткою башт то замок взагалі набуває рис діснейської заставки.
З одного боку це погано - так як замок з отриманням нової оздоби почав втрачати свої первісні суворі бойові форми, але як казав відомий український політик "маємо те що маємо" тому у ХХІ столітті наш замок цілком може попестрити формами і відкрити ще одну свою мирну грань. Замок і надалі зберігає величезний інтерес до себе як історична будівля і водночас надихає на нові образи. От що пише у своїх враженнях про наш замок одна з відвідувачок міста:
Как по мне, так с приходом темноты – замок Каменец-Подольский «превращается» в некий Дисней Ленд.) А что? Очень даже, похоже. Согласна, может там по вечерам и не бегает Дональд Дак или Чип и Дейл, но если смотреть со стороны моста, да при этом, еще и немного приукрасить рассказ для детей – получится такая «маленькая» чудо-сказка.)))
Маленька чудо-казка... казка яка не залишить байдужим жодного туриста не залежно від віку.
І розвиваючи тему хочемо поділитись з вами своїми напрацюваннями. Точніше роботами одного з учасників сайту - Олени (lapa), яка у своїх фотомонтажах надала казці конкретиний вигляд.
От повітряний замок з феєю
А це вже з наведеної вище заставки. Кам-Под не гірше Діснея може представляти
Ну і чудова імпровізація з двома феями
От так приблизно виглядав би наш замок у голівудському мультиплікаційному кінематографі. І навіть не потрібно створювати мультяшний рисований вигляд замку як у випадку з діснеєвським оригіналом. Усе натуральне. Усе казкове.
lapa чудово втілила те що вже давно мені уявлялось в голові, ще відтоді як я вперше почув про порівняння з Діснейлендом. Саме так я це і уявляв, тому дуже задоволений таким якісним втіленням
ой я вже хочу масу пригод або залюбки подивився мультик про пригоди мультяшних діснейчиків у нашому замку-фортеці,..... а мені вже дуже давно порівнюється і хочеться щоб у нашому місті можливо і саме у фортеці проводилося щось типу французького "Форт Боярд" але так щоб і зберігалось історичність і щоб будівлі просто не занепадали так як вали, наприклад, пустують "закакують" їх там всі, польська брама... і т.д. або якісь такі цікаві історичні ігри які дозволять поринути у ту епоху і надати нове життя історичним об"єктам... через що місто було б дуже популярним і приносило це б гарні девіденди!!!!
Класно сказано і гарні ідеї озвучені. Думаю що про "пригоди мультяшних Діснейчиків" цілком можна втілити. Доречі замок Діснея взято з мультфільму "Спляча красуня" 1959 року.
Так говорять, але більше з докором, а не з похвалою, та ще й звинувачують в цьому архітектора Пламеницьку, що такі шпилі спроектувала. Але як на мене у наш сучасний світ на цьому гарно можна виїхати і дещо ти озвучив в другому коменті
lapa, турбувалась що ці роботи не зацікавлять хлопців - я їй говорив що зацікавлять бо вони оригінальні. От бачиш, Лєна - те що оригінальне те завжди всім цікаве, тим паче так кльово втілене
Цікаві і нові ідеї й втілювати цікаво! Нові шпилі на фортеці й справді надають замкового вигляду. Я не сприймаю це як щось негативне. Тому як звикла, що башні саме такі. А підсвітка необхідна - місто туристичне і це гарно. Хоча якби фортецю освітлював тільки місяць, теж було би заворожуюче!
Також не чула, що кам'янецький замок порівнюють з Діснейлендом, але заставки справді підкреслюють деяку схожість. Усі вдались гарно, кожна цікава по-своєму. Навіть не знаю яку виділити.
А я б навіть сказав, що не тільки схожість демонструють заставки нашого замку з Діснейлендом, а й його оригінальність. Хоч наш замок і набагато войовничіший, але він також не погано б виглядав на цій заставці.
Автентичність фортифікаційної споруди мала б бути на першому місці. Тому порівняння з Діснейлендом ніщо інше як сарказм,іронія і знущання. Уявіть собі що такі гонтові шпилі,або криті галереї, були під час будь якої атаки ворога-пару палаючих стріл і все палає. Було б чудово повернути замку найбільш правдоподібний вигляд.
Так, відновлення автентичності було б напевно ідеальним вирішенням, але ти ж розумієш, що вже навряд чи щось повернути. Тому доводиться шукати позитиви і в тому, що маємо.