Пт, 19.04.2024, 22:47
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Історія

Чумний хрест.
ЧУМНИЙ ХРЕСТ

Павло Нечитайло, Володимир Галкін (студенти істфаку К-ПДПУ), Ігор Ільницький (учень міського ліцею)

Цікава історія трапилась нещодавно під час розвідкової експедиції студентів К- П ДПУ.
Почалося все з того, що іще 1996 р. учні ліцею №18 Павло НЕЧИТАЙЛО та Володимир ГАЛКІН у туристичному поході віднайшли на березі р.Жванчик у с. Жванець кам'яний хрест. Хрест був досить значних габаритів (1,54 м висоти), з незрозумілими для нас тоді написами, та ще й знаходився на території покинутих жителями будівель у зоні затоплення Дністровською ГЕС, а не на цвинтарі. Одне слово - загадка.
Вже будучи студентами історичного факультету, ми хотіли з'ясувати історію пам'ятника. Однак, внаслідок підйому рівня води Дністровського водосховища, хрест був недосяжний.
У вересні 2000 р., повернувшись на місце з достатньою групою підтримки (Олег РУДИК, Костянтин ХІМІЧ, Руслан НАГНИБІДА, Олена СТРЕЛЬЧУК), ми побачили, що хрест покрився наносами грунту і був розламаний навпіл. Нас осяяла благородна ідея - врятувати його від повної руйнації.
Наприкінці жовтня на чолі з завідуючим археологічною лабораторією К-ПДПУ Валерієм МЕГЕЄМ ми вирушили на рятувальні роботи. При розчистці хреста від наносів було знайдено людські кістки, які за лягли на глибині 3-5 см від поверхні грунту. Оскільки хрест за формою і типологією наближався до козацького, думалось, що зробимо подвійну добру справу: і хрест врятуємо, і прах козака загиблого.
Ідилічні роздуми перервав місцевий житель: «Що, хлопці, могилу собі і нам копаєте?»
Ми покидали лопатки і щіточки, почали з'ясовувати, в чому справа. В процесі розпитування, майстерно проведеного Андрієм РАДНЮКОМ, виявилось, що колись давно на місці хреста стояла хата, в якій від чуми загинула велика сім'я. Будинок односельчани зруйнували, не виносячи трупи назовні, а пізніше на його місці поставили хреста.
Археологи - народ недовірливий, однак відкрите поховання довелось законсервувати, бо антиархеологічні настрої в селі посилювались, і ми могли загинути якщо не від чуми, то від рук місцевих жителів точно.
Ми обмежились обстеженням хреста. Справдились наші найгірші побоювання - кількість, за переказом, загиблих у хаті збігалася з кількістю імен, викарбуваних на пам'ятнику. Напис досить важко піддавався прочитанню. Річ у тім, що текст було написано сумішшю давньоукраїнської і церковнослов'янської мов, та ще й з помилками. До того ж, кожен майстер-хрестороб мав свій стиль вирізання напису, свій почерк, притаманну тільки йому каліграфію.
Що ж розповів нам хрест? Його параметри: висота 1,54 м, ширина 0,62 м, товщина 0,23 м. Висічений він із цільної брили вапнистого пісковику. Неподалік лежить надмогильна плита антропоморфного вигляду з повністю знищеним написом. На лицьовій частині хреста ще у 1996 р. було видно традиційні скорочення: ІС.ХС. (Ісус Христос), Г.Г. (Гора Голгофа), НІКА (Перемога), та до сьогодні вони не збереглися. По торцю хреста прокреслено напис, що читається проти годинникової стрілки: «Сєй крєст соружів Стефан Корецкій». На зворотній частині: «Дімітрій, Алєксєй, Тімофєй, Дімітрій, Касьян, (вірогідно, жіноче ім'я знищене розламом хреста), Міхаіл, дня (або днім) 110 в 1801 году».
На перший погляд, хрест не є важливою для науки пам'яткою, однак, тільки на перший погляд.
На Поділлі збереглося дуже мало надмогильних пам'ятників XVIII -початку XIX ст. (не кажучи вже про датовані ранішим часом), а в Кам'янець-Подільському районі ми не знаємо жодного. Хрест цікавий своїми написами. В основному, надгробні написи ХVІІ-ХІХ ст. мають релігійний зміст. В нашому випадку маємо лише перелік імен похованих. Можливо, сама епітафія була написана на плиті? Напис на плиті зберіг ім'я майстра, що його виготовив, це теж є дуже цінним. Окрім того, це єдиний ви падок, відомий нам з літератури, коли написи нанесено на всі три площини хреста.
Моментом, що заслуговує на увагу, є розташування пам'ятника в густо-заселеному районі, адже зазвичай холерні і чумні цвинтарі виносились за межі населеного пункту.
На нашу думку, «чумний» хрест у с.Жванець є досить цікавим пам'ятником надмогильної скульптури, який може привернути увагу археологів етнографів, мовознавців. .
Р.З. Всі учасники досліджень, слава Богу, досі живі і без ознак ураження чумою.




Дивіться також:

Категорія: Історія | Додав: Kobzar (17.02.2013)
Переглядів: 992 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 3
1 Валерія   (18.02.2013 16:56) [Материал]
Цікаво))) Це де ж ти таку статтю відкопав? cool

2 Kobzar   (18.02.2013 18:51) [Материал]
Місця треба знати рибні grin

3 lapa   (18.02.2013 19:34) [Материал]
Описано цікаво, але ж і не сидиться цим археологам)

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проекти активного дозвілля [196]
Туризм [142]
Знахідки О.Будзея [600]
Творчість [31]
Історія [36]
Персоналії [33]
Легенди [32]
Культура і Мистецтво [66]
Суспільство [103]
Релігія [11]
Спорт [51]
Природа і екологія [14]
Бібліотека [51]
Анонс [14]
Про свята, змагання, урочистості та інші події у місті
Цікаво знати [26]
Різне [10]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz