На початку 20 століття було 4 аптеки: приватні Хомського, Гольдштейна в Старому місті, Садковського на Польських фільварках і на Новому плані. Дві державні аптеки містилися при міській лікарні. Діяло 5 аптечних складів Хомського, Шараги і Гольдштейна.
У Старому місті, на вулиці Зарванській, 16, збереглася будівля старої аптеки.
Сучасна вигляд будинку 16 по вулиці Зарванській
У 17-18 століттях тут, на розі Зарванській і Гімназійного провулка, стояв великий, прямокутний у плані будинок. Перші документальні відомості про нього датовані другою половиною 19 століття, коли він належав купцеві Лейбе Шапіро. Це був двоповерховий кам'яний будинок, його головний фасад з порталом виходив на вулицю Зарванська. В глибині садиби в провулку розташовувався флігель
Будинок Лейби Шапіро, друга половина 19ст. Теперішня Зарванська 16
У 1867 році Лейба Шапіро вирішив перебудувати його і замовив архітекторові Антоновичу проект, але з якихось причин він не був втілений в життя. Пізніше власником садиби став аптекар Карл Англе, він замовив новий проект, який вдалося здійснити. Якщо в 1860-х роках будинок Шапіро зберігав риси, властиві архітектурі 18 століття, то будинок Англе, завдяки рустованному головному фасаду, отримав характерний для 19 століття вигляд у стилі російського класицизму.
Проект будинку Карла Англе.
Пізніше будинок придбали Осип і Олександр Хомські відкрили тут свою аптеку. Частина приміщень будинку орендував провізор Карл Карлович Англе, можливо, син колишнього власника. Карл Карлович влаштував тут санітарно-аналітичну лабораторію. Хімічні та мікроскопічні дослідження проводили лікарі Ціхоцький і Мазінг.
Аптека початку 20 століття (фото з Вікіпедії)
Реклама аптеки Хомського.1909 року.
На початку 1920-х радянська влада націоналізувала будинок і флігель Хомського.
Невідомо, як склалася доля Хомського, а Англе з родиною залишив країну. Відомо, що нащадки Карла Карловича Англе тепер живуть в Італії. У середині 1990-х в Кам'янець приїжджав молодий нащадок роду, який цікавився будівлею аптеки і будинком на вулиці Татарській, 16, який теж належав родині Англе (у цьому ж будинку знаходився фотосалон Михайла Грейма).
Після встановлення радянської влади приватних аптек у місті вже не було. Націоналізований будинок Хомського передали аптекоуправлінні Кам'янця-Подільського. Тут на двох поверхах розмістилися перша державна аптека, канцелярія управління, склади, бухгалтерія, каса, кабінети службовців. Так почалася нова історія кам'янецьких аптек.
© Левчук Денис
Дивіться також: |