Цього року (2010р - прим. Єрмаков С.) виповнюється 145 років від часу відкриття нової будівлі Подільської духовної православної семінарії, що до 1920 р. знаходилась у першому корпусі Подільського державного аграрно-технічного університету.
Подільська православна семінарія була створена у 1797 р. Спочатку знаходилась у Шаргороді, а з 1808 р. — у Кам’янці-Подільському. З моменту відкриття у місті над Смотричем займала будівлі колишньої греко-католицької семінарії у Старому місті (нині приміщення картинної галереї міського історичного музею-заповідника). Проте це створювало чимало незручностей. Учні семінарії, котрі проживали на Руських і Польських фільварках, Підзамче, Карвасарах, інших передмістях, у зимовий час з великими труднощами добиралися на навчання. Через важку та довгу дорогу вони часто хворіли. Коли ж весною річка Смотрич розливалася, вони взагалі не могли потрапити до семінарії.
Ті ж семінаристи, котрі проживали на приватних квартирах у Кам’янці-Подільському, змушені були платити набагато більше, ніж ті особи, котрі мешкали у міських передмістях. Це могли дозволити собі тільки діти заможних батьків.
Ті ж нечисленні семінарські будинки, в яких проживала незначна частина семінаристів, були у незадовільному стані, у них процвітала антисанітарія. Велика скупченість семінаристів, котрі часто знаходилися по 10-12 осіб у одній кімнаті, не давала можливість добре підготуватися до занять.
Саме через ці причини у середині XIX ст. було прийнято рішення Подільською губернською цивільною та релігійною владою про будівництво нового будинку семінарії. її будували кілька років.
Триповерхова будівля семінарії стала першою великою будівлею, у так званому «Новому плані» і довгий час залишалась одним із найвищих будинків у місті. З нього відкривався дуже гарний вид на Старе місто та незайняті тоді будинками мальовничі види Нового плану. Тут не було тісноти та гамору, що заважають навчанню.
Урочисте відкриття семінарії відбулось 26 вересня 1865 р. – удень релігійного свята Іонна Богослова, в честь якого була названа і семінарська церква.
У цей день погода була сонячною, неначе весняною. Вранці губернська цивільна влада та подільський єпископ Леонтій прибули на «Новий світ». Так в той час називалась майже пустинна тоді територія між Польськими та Руськими фільварками. В присутності відомих мешканців міста о. Леонтій направився на третій поверх будинку, де у семінарській церкві він відслужив літургію, а потім виступив із зверненням до семінаристів. Після цього губернатор Подільської губернії та інші представники світської та релігійної влади міста оглянули навчальні приміщення та помешкання, де мали проживати семінаристи. Вони були більш-менш зручними, для кожного вихованця виділялись невеликий стіл, ліжко, подушки та інші необхідні речі, чого не було у старих приміщеннях семінарії. У семінарській бібліотеці зберігалася необхідна для навчання література, переважно релігійно-філософського змісту.
Після цього гості зібралися в кімнаті ректора семінарії, що розміщувалася на першому поверсі, а потім направилися до Зали зібрання, яка була на другому поверсі. Там у присутності великої кількості семінаристів та гостей одним із викладачів семінарії була прочитана лекція про її історію. Учні прочитали свої власні твори, присвячені цій знаменній події.
Закінчились урочистості святковим обідом, де серед інших пролунав тост випити за здоров’я «його імператорської величності, государя імператора» (Олександра II). На цьому відзначення цієї знаменної події у той час для кам’янчан закінчилося.
Подільська семінарія підготувала багатьох відомих українських патріотів. Вона припинила свою діяльність після утвердження радянської влади наприкінці 1920 р.
Нестеренко Валерій Анатолійович
Публікація з газети «Вісник УНІВЕРСИТЕТУ» - Травень 2010р. № 48(90)
Газета Подыльського державного аграрно-технычного Уныверситету