За програмою святкування Дня міста цього року передбачена велика кількість різнопланових заходів починаючи від 14 травня і закінчуючи 17 травня. У перший день заходів не так багато тож нашу увагу привернув анонсований концерт у кафедральному костелі: "Духовний концерт «За мир в Україні» за участю хору хлопчиків та юнаків (м. Мукачеве), народної хорової капели «Журавлик» та народного вокального ансамблю «Пастораль» (м. Кам'янець-Подільський)"
Як виявилось це не просто концерт, а один із багатьох концертів, які були передбачені в рамках дводенного фестивалю "І асамблея хорового співу на Хмельниччині" і крім цих виступів можна було (і ще один день можна) побувати і на інших заходах асамблеї і відвідати подібні концерти у різних храмах міста (див. програму тут). Але розпочнем з того, що нас покликало сюди.
Отож о 17.00 в кафедральному костелі Петра і Павла уже зібрались люди щоб послухати спів під акомпонемент органу і без акомпанементу. Усі три анонсовані гурти виступали, тож послухати було що.
Народна дитячо-юнацька хорова капела "Журавлик". Художній керівник і диригент Іван Нетеча
Народний жіночий вокальний ансамбль викладачів "Пастораль" Кам'янець-Подільської міської дитячої хорової школи. Художній керівник Ольга Пастух
Хор хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи
Описуючи свої враження хочу сказати, що зловив себе на думці, що хорові пісні мабуть створені для співу у храмах, де зазвичай відмінна акустика, тож слухати переливи голосів у такій атмосфері було щось, а якщо пісня типу "Аве Марія" чи подібне то взагалі бомба ).
Але вечір на цьому не завершився, то ж по дорозі додому заглянув ще й на подібний концерт в Троїцьку церкву, де саме виступав дитячий хор, якому, між іншим одну пісню підспівувала відома в місті (і не лише) оперна співачка .
Зразковий хор хлопців "Калинове гроно" К-П. ДМШ. Художній керівник і диригент Наталія Купінська. Одну композицію з ними співали Олена Лютаревич і Оксана Томків
Камерний хор "Ясинець" К-ПНУ ім.Огієнка, Художній керівник і диригент Марія Кузів
Ось так, навіть трохи несподівано для самого себе, я на пів дня став шанувальником хорового співу. Цей аспект культурного життя міста раніше мені був майже невідомий, хіба кілька публікацій, першою з яких пригадується одна з перших публікацій Олени Грубляк (lapa) у нас на сайты "З мрією про розквіт академічного співу в Камянці-Подільському". Слова заголовка схоже мають пророчий зміст і розквіт як академічного так і хорового співу (вибачте не сильний в цих термінах) таки наступає. А ми, кам'янчани маємо ще один день нагоди послухати чарівне звучання дзвіночків-голосків, за якими криються місяці роботи художніх керівників і самих співаків.
Другого дня роботи I хорової асамблеї на Хмельниччині програма була теж насичена. Мені вдалось потрапити на два заходи, перший з яких відбувався у стінах КПНУ ім.Огієнка, де в актовому залі передбачався спільний концерт народної хорової капели ім. Віктора Толстих і ансамблю пісні і танцю "Співуче джерело". Я прийшов на другу частину і потрапив на "Співуче джерело", але як мені пояснили, що перед цим виступали ті ж хористи, але керівник інший в якого хор виконував лише академічний спів. А от "Співоче джерело".. це вже інший формат, порівняно з тим, що я чув до цього. Тут лунали більш народні і патріотичні мотиви.
Ансамбль пісні і танцю "Співуче джерело". Художній керівник і диригент заслужений діяч мистецтв України Ігор Цмур
В ансамбля було два диригента, які почергово змінювали один одного, а в одній композиції один з них був солістом.
З хором співає заслужений діяч мистецтв України Ігор Цмур
Виконання народних пісень хором це вже зовсім інше ніж те що чув вчора у храмах міста. Музика веселіша, бадьоріша, мотиви знайомі, а накласти на це ще усі "прєлєсті" переливів голосів хору...
Далі заходи асамблеї мали відбуватись у Дитячій музичній школі імені Ф.Ганіцького. Актовий зал там зовсім маленький і мабуть тому ця подія не так сильно анонсувалась, А чекало там щось зовсім не звичне - це був майстер клас по співу для дітей! Так-так, справжній майстер клас. Проводила його Наталія Василівна Бухта - художній керівник і диригент зразкового дитячого хору "Подільські солов'ї" Хмельницької ДМШ №1 ім.М.Мозгового. Вишикувавши своїх діток вона розповідала які вправи потрібно робити, щоб діти розслабились, щоб "нижня щелепа опускалась" в достатній мірі, щоб язик працював як треба, щоб м'язи живота були у відповідному тонусі для співу, тощо. Загалом це треба було бачити: діти і пощипували личко, і бр-р-рр-бр-кали губами, і робили "колючий язичок" і виробляли фігури язиком, і робили вигуки подібні до позіхання і багато чого іншого. Скажу про себе - справило враження.
Під час майстер-класу
Після майстер-класу діти пішли, але "обіцяли повернутись" ще заспівати ). А за цей час виступали уже наші, місцеві вихованці - зразковий дитячий хор "Любава" Кам'янець-Подільської міської ДМШ ім.Ф.Ганіцького.
Зразковий дитячий хор "Любава" Кам'янець-Подільської міської ДМШ ім.Ф.Ганіцького
Зразковий дитячий хор "Подільські солов'ї" Хмельницької ДМШ №1 ім.М.Мозгового. Художній керівник і диригент Наталія Бухта
На цьому завершились хорові слухання для мене. Хоча і зараз, коли я пишу ці рядки у храмі Св.Йосафата відбувається концерт хорової музики, але все охопити, навіть при усьому бажанні мабуть неможливо, адже деякі заходи йшли паралельно. Наразі відмітимо присутність у дводенному хоровому фестивалі на чотирьох заходах і прослуховування 8-ми колективів, що хоча й далеко від повної картини, але може дати деяку уяву про те, що ж таке хорова асамблея, яка хоча й була проведена вперше на Хмельниччині, проте має всі шанси стати традиційною
Дивіться також: |