Колись теми майбутнього могли розкривати лише пророки, проте згідно з Біблією часи пророків пройшли, хоча й відносно не таке давнє минуле дає нам цілу низку предрікателів майбутнього, таких як Нострадамус, Ванга, та й в наш тих хто намагається пророкувати майбутнє вистачає.
Своєрідний погляд у майбутнє робили завжди письменники-фантасти. Причому часто досить точно передбачаючи появу того чи іншого явища чи ноу-хау. Так прослідковано, наприклад, що 66% фантастичних на той час ідей Герберта Уелса збулось точно і лише 11% остаточно визнані помилковими, схожі цифри і по Жуль Верну: 59% збелось і 9% визнані помилковими.
В наш час з'явився новий вид прогнозування майбутнього - футурологія*
Футурологія (від лат. futurum — майбутнє та грец. λόγος — вчення) — наука прогнозування майбутнього, в тому числі шляхом екстраполяції існуючих технологічних, економічних або соціальних тенденцій чи спробами передбачення майбутніх тенденцій.
Саме про одного з таких футурологів і його прогнози і піде мова далі. А приводом для підняття цієї теми став виступ на початку року технічного директора Google і найвідомішого технологічного футуролога Рея Курцвейла, що видав чергову порцію пророкувань.
Реймонд Курцвейл (англ. Raymond Kurzweil, * 12 лютого 1948, Нью-Йорк, США) — відомий американський винахідник і футуролог. Як винахідник він створив численні системи для розпізнавання мови. Як футуролог він відомий науковими технологічними прогнозами, що передбачають появу штучного інтелекту і засобів радикального продовження життя людей. Згідно з Курцвейлом, у майбутньому людство досягне майже необмеженого матеріального достатку, а люди можуть стати безсмертними (Вікіпедія).
Будучи одним з головних дослідників сучасних досягнень в галузі штучного інтелекту, Курцвейл публікує свої прогнози з 1990-х років, багато з них стали академічними. Так Рей Курцвейл ще в 1990 передбачив програш людини комп'ютеру в шахи, помилившись лише на один рік, масове поширення комп'ютерів та інтернету, а також поява автомобілів під керуванням роботів. Також футуролог свого часу передрік появу та масове розповсюдження твердотільних накопичувачів, підвищення у військовій сфері ролі безпілотників-дронів, а також поступову інтеграцію в життя людини "носимих комп'ютерів", яку вже можна чітко спостерігати на прикладі смартфнов.
На 2010-ті роки Курцвейл передбачив, що спеціальні пристрої будуть проектувати зображення прямо в людські очі, створюючи ефект віртуальної реальності (окуляри з ефектом 3D). Мобільні телефони, вбудовані в одяг, стануть посилати звук прямо у вухо (Bluetooth). «Віртуальні асистенти» допомагатимуть людям у багатьох повсякденних справах. Зокрема, вони зможуть робити миттєвий переклад іноземної мови. Маленькі комп'ютери, пов'язані з інтернетом, будуть все тісніше інтегруватися в повсякденне життя.
|
Хоча прогноз завжди залишається тільки прогнозом, той факт, що він виходить від людини, що передбачила цілий ряд фундаментальних подій, змушує звернути на нього увагу, от і зараз інтерес до слів Курцвейла досить високий. До того ж, якщо ще п'ять років тому він частіше оперував довгими періодами (2030-і, 2040-і роки), то останнім часом в передбачення вченого з'явилася хронологічна стрункість. Можливо, на точність вплинула його робота в найбільшої інтернет-компанії, де футуролог опинився на передовій багатьох інноваційних розробок.
На сайті slon.ru провели аналіз того, що цей футуролог розписав наше майбутнє у своїх книгах, блогах, інтерв'ю та лекціях за останні 20 років. І все це вони зібрали всі його передбачення в хронологічному порядку. От що з того вийшло:
Дивіться також: |