Давно відомо, що в нашому і сосідніх районах перед Великою Вітчизняною війною будувалось маштабне будівництво укріплень, більше відомих як "лінія Сталіна". Дещо про укріпрайони на нашому сайті уже можна було прочитати у матеріалі Віталія Сіднюка "Велопрогулянка". Таким чином це грандіозне будівництво, яке так і не відіграло своєї ролі зараз є предметом досліджень багатьох дослідників. Отож пропонуємо вам подорож в один з осередків розповсюдження ДОТів - с.Мілівці. Ідея подорожі: Володимир Кроль Ми спілкувались з людьми, що знають ті місця і один з них - Андрій погодився нас навіть там поводити і розповісти про укріплення. З слів бувалих відомо що - в Мілівцях є як мінімум 5 ДОТів і 1 командний пункт з кулеметною точкою. - Деякі ДОТи в Мілівцях відрізняються від поширених скрізь, тобто ДОТи тут не такі як наприклад в Жванці. Про це все Андрій обіцяв розповісти і показати на місці. - відкрито одне укріплення яке не позначено на картах (надіюсь також покаже нам наш провідник) - у всіх ДОТах є доступ до першого рівня. Щоб спуститись потрібно спецобладнання - Металеві частини ДОТів почали розбирати місцеві. Аж до того що почали різати амбразуру з 5 см заліза. Ще десять років тому можна було бачити кулеметні стволи, але можливо і зараз ще щось побачимо до розкурочення.
Що про це відомо: 1. Мі́лівці — село в Україні, Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області. Населення становить 408 осіб. Орган місцевого самоврядування — Слобідсько-Рихтівська сільська рада.Розташувалося на лівому березі Збруча. ... У селі є прихоневрологічний інтернат (Джерело: Вікіпедія) 2. Облікова картка села на сайті Верховної Ради - с.Мілівці 3. Відстань від Кам'янця-Подільського - 28 км (Кам'янець-Подільський - Довжок - Суржа - Рихта - Вільне - Мілівці) Карта з позначенням дороги і села ТУТ 4. Карта укріплень на одному з форумів від Haiduk
Опис від Максима Володарського: Цитата: "6 построенных оголовков: 1 НП, 1 АПК(переделан под Л-17, изначально сделан под установки 32 года), 2 ОППК, 2 ППК. НП необорудован, оба ППК необорудованы, невооружены. ОППК имеют только установку ДОТ-4, НПСы не установлены. Недостроена - подземной части нет, во всяком случае, две шахты завалены под верх, две затоплены. Ещё две - глубоки(одна метров 8-10, вторая - 15), необлицованы, дальше завалы. Возможно, собирались тулить ещё 7-й оголовок, но пока непонятно - найденная яма - котлован, или же природная карстовая воронка.
Оголовки - упрощённые, имеют только боевые казематы и перископную рубку. В ППК перископ стоит в боевом каземате. Каждый оголовок имеет вход через подъэтажник, прикрытый дополнительной бойницей(под ПЗ-39). Подъэтажник - прямой коридор метров в 10 максимум, имел тамбур(две двери неброневые). выводит прямо в шахту, по которой надо попадать и в боевые казематы. Хотя в одном ППК точно вход в казематы сделан отдельным люком в стороне от шахты. НП - сама коробка пункта типовая для НП программы 38 года, но в тупике нет дверного проёма. Имел ли НП вход через подъэтажник - не выяснили, снаружи тыльная часть НП завалена, а внутри шахта забита под самый верх. В тупике сделан аварийный выход наружу.
Дата постройки - 1939-40 год. Во всяком случае, в 1940 году работы точно продолжались - на диамантовом рву одного из оголовков во всю длину надписи сделаны, и стоит дата - 19 Х 1940 г. Кажется 19-е....
Входной блок не найден, да я и сомневаюсь, что он был построен. Длина потерн навскидку могла достигать пары-тройки километров, это грубый подсчёт просто соединив оголовки, по принципу Серебрийской и Гульских "мин".
Полагаю, что такие длины подземных частей реальны - в тех местах широко развит карст, известны пещеры в десятки и сотни километров (Оптимистическая, Атлантида, Млынки). Военные моги рассчитывать на подземные пустоты, тем более чо пещеры на том плато известны местным.
Можливий план не добудованої "міни"
Цитата:
Добавление к карте---между полукапониром №4 и НП №5 в склоне имеется очень подозрительный присыпаный котлован ,на дне которого просматривается узкий лаз в каменной породе(к сожалению нормально рассмотреть не получилось)возможно имеющий отношение к этой группе--место подходящее. Джерело: http://kupa.in.ua
Дивіться також: |