Пт, 19.04.2024, 21:09
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Туризм » На мапі Кам'янця

Циганська кибітка

Всім відомий памятник, у всім відомому місці. Проте історія його створення і появи в нашому місці не так відома. Автором памятника є скульптор Анатолій Ігнащенко, початковий варіант він почав робити з каменю, але не склалось і кибітка була виготовлена з корабельної сталі на київському заводі "Ленінська кузня" (одним з видів продукції, що виготовляє завод є кораблі).

 

Призначався він для монументального комплексу жертвам Бабиного Яру, проте чиновники відхилили цей проект.

В період проведення свята " 7 культур " Ігнащенко перебував в місті і вирішив встановити памятник у нас. Анатолій Ігнащенко є до речі автором памятника 7 культурам, що навпроти фортеці, були в нього і ще плани на місто, але як це часто буває, в життя вони втілені не були.

Часто доводилось чути, як туристи стоячи на мості сперичаються, що ж підвішано до кибітки над скелею: хрест чи циган, сам чесно кажучи думав, що хрест, проте дивлячись зблизька видно, що це хрест у формі людини.

Кибітка дуже гарно деталізована і виготовлена, тому хто не був біля неї, раджу знайти вільну хвилину і піти роздивитись поближче.


Репортаж підготував: Роман Дубчук

Фото: Роман Дубчук



Дивіться також:

Категорія: На мапі Кам'янця | Додав: KamPod (28.09.2012)
Переглядів: 2391 | Коментарі: 9 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 9
1 KamPod   (29.09.2012 13:41) [Материал]
Корабельна сталь виходить, цікаво. І про хрест не задумувався якось. Дякую.
А ще я чув що ця кибітка прошита отворами не просто так - у ній рівно ммммсот ммммдцять мммм отворів - що символізують отвори від куль - по одній на кожного вбитого цигана

2 lapa   (29.09.2012 22:08) [Материал]
Цікава і нова для мене інформація, дякую!
Була разок біля кібітки....енергетика там чомусь не дуже добра.

3 KamPod   (30.09.2012 13:42) [Материал]
У альбом "Гортаючи старі газети" додано два скана.
Перший - з пілотного журналу "Кам'янець і кам'янчани" про візит і плани архітектора Анатолія Ігнащенка до Кам'янця-Подільського у 1999 році

Другий з газети "Подолянин" з репортажу про фестиваль "Семи культур" у 1999 році

4 Dimboy   (21.10.2012 02:29) [Материал]
ось випадково натрапив на інформацію про створення кибітки, а виявилось, що тут (на сайті) є вже ціла стаття, тому ще трішки додам із цього сайту http://kampot.org.ua/kamyane....em.html

Мало хто знає але першими жертвами Бабиного Яру стали не євреї, а цигани. І навіть міжнародні організації нічого не говорять про знищення циган.

Цю несправедливість вирішив виправити архітектор Анатолій Ігнащенко, адже й сам наполовину циган по батькові. А мама його полька. Познайомилася з красенем з циганського табору, який кочував через Україну до Іспанії.

Коли Ігнащенко дізнався про трагедію циган, втратив спокій: ночами снилися мені циганські кибитки. Так народилася ідея «Закам’янілої кибитки». Оповита скорботними гірляндами з кованих квітів, з образом розстріляного фашистами в 1936 році цигана, якого зарахували до лику святих, кибитка нависала на урвищем. За нею – глибока колія і сліди від кінських копит, дитячих босих ніг – циганська дорога смерті. Схвалив задум і Андріано Роккуччі, референт Папи Римського, ректор університету в Римі.

Роми підтримали ідею пам'ятника, був сход ромської громади Києва, на якому ухвалили розпочати збір коштів на пам'ятник циганам - першим жертвам Бабиного Яру.

Пам'ятник споруджувався народною толокою. Проект було виконано безкоштовно, на заводі «Ленінська кузня» (директор Н.Вишнивецький) за символічну ціну виготовили ковані гірлянди й таблички з текстом ромською й українською мовами. Завод «Укрграніт» (директор А.Повзик) виділив кам’яні брила загальною вагою 50 тонн, на яких алмазними дисками було висічено колеса кибитки. Закам’яніла кибитка була виконана в натуральну величину з колесами, навіки вгрузлими у землю. Студенти київських вузів , об'єднані міжнародним рухом «Громада святого Егідіо», вирили котлован і залили бетоном фундамент, не взявши за роботу жодної копійки».

Раптом з’явилася міліція і забрала маестро. Тримали чотири години, але за цей час «випадково» в кущах знайшли крани та транспорт - і кибитку в п’ятдесят тонн вагою транспортували на завод, де її розбили на щебінь, яким згодом вимостили Хрещатик ...

Якщо пам’ятникові київським циганам, розстріляним у Велику Вітчизняну, немає місця на политій їх кров’ю землі Бабиного Яру, він летітиме над ним, вирішив зодчий. Упертий Ігнащенко породив новий проект. Всю зиму в неопалюваному цеху «Ленкузні» кували кибитку з дорогої корабельної сталі. І зробили справжній шедевр - вже сталеву кибитку, зрешечену кулями, повиту гірляндами сталевих квітів. Як тільки привезли кибитку у Бабин Яр, — знову нагрянула міліція, посипалися погрози, мовляв, не приберете зараз же «се неподобство» - викличемо зварників і поріжемо пам'ятник на металобрухт.

І що найцікавіше: за словами Ігнащенка, на встановлення пам'ятника столична влада і особисто головний архітектор міста Сергій Бабушкін ще до початку всіх цих митарств дали «добро»! Але, видно, ЄВРЕЯМ ЗДОРОВО ЗАВАЖАЛА СКОРБОТНА ЦИГАНСЬКА «ПЕРШІСТЬ», НА ВИМОГУ ЯКИХ РОЗБИЛИ КИБИТКУ.

В теленовинах ТСН А. Ігнащенко зізнався, що ЙОМУ ДЗВОНИЛИ ВПЛИВОВІ ЖИДИ З ПОГРОЗАМИ:"Не перетворюй Бабин Яр" у гуртожиток!!" (цю тезу підтверджують вельми примітні слова одного з жидівських активістів Бабиного Яру Левітаса, який повідомив, що українських патріотів, виявляється, у Бабиному Яру не розстрілювали! Ці страти проводилися в гестапо по вул. Володимирській, 33, а труни з тілами страчених вивозили на Лук'янівське кладовище. Це був натяк, що дубовий хрест, встановлений представниками української заокеанської діаспори в пам'ять Олени Теліги та інших українських націоналістів, у Бабиному Яру також не до місця). Пізніше Анатолій Федорович отримав з Київської міської адміністрації лист ось такого змісту: «Ваша пропозиція встановити пам'ятник у Бабиному Яру .не знайшла підтримку». І далі слід дозвіл поставити кибитку в двох кілометрах нижче Яру.

- Місце - краще нікуди, - сумно іронізував А. Ігнащенко. - Уявіть, з яким «пієтетом» будуть ставитися до пам'ятника, встановленого серед хрущовок, стихійного базару і кіосків…

Декілька років сумна колісниця простояла в гаражі в двохстах метрах від Бабиного Яру і, зрештою, знайшла собі стоянку далеко від Києва, на опорних колонах у Кам'янці-Подільському на шістдесятиметровій скелі над річкою Смотрич. А на ціпу сорокаметрового дишла гойдається від вітру колесо з розіп’ятим циганом.




6 KamPod   (21.10.2012 02:43) [Материал]
Ух, яка історія кибитки. Виявляється вона була створена не для нашого міста, але її зіслали у заслання проти волі wacko

8 lapa   (21.10.2012 19:26) [Материал]
от....люди...шкода кибітку і тих хто постраждав
слів нема

5 Dimboy   (21.10.2012 02:32) [Материал]
А ось ще трішки із біографії автора цієї роботи.


Анатолій Ігнащенко:
1930 — народився 28 січня у селі Захарівці Хмельницького р-ну, Хмельницької обл.
1953 — закінчив Київський інженерно-будівельний інститут за спеціальністю «Архітектор».
1953—1960 архітектор проектного інституту «Укргіпрошахт».
1960—1963 архітектор науково-дослідного інституту експериментального проектування.
1963—1964 архітектор «УкрНДІпроект».
1964—1966 головний архітектор проектного інституту «УкрНДІПмістобудування».
1966—1969 експерт художньо-експертної колегії Міністерство культури УРСР.
1969—1976 архітектор художнього фонду Спілки художників УРСР.
1976—1990 архітектор-художник об'єднання «Художник» художнього фонду УРСР.
З 1990 на творчій роботі.
2011 - помер 5 квітня.

Нагороджений орденами: Князя Ярослава Мудрого V ступеня (2006), «Знак Пошани» (1982), Золотою та Срібною медалями ім. М.Б. Грекова (1969, 1970).

7 KamPod   (21.10.2012 03:11) [Материал]
Не знав, що архітектор Ігнащенко помер. Світла йому пам'ять

0
9 KamPod   (21.07.2016 02:26) [Материал]
Як повідомив "Вечірній Кам'янець" кибитку вирішено забрати до Бабиного Яру, де вона і була до переїзду в наше місто.
17 липня  Кам’янець – Подільський відвідав  Міністр культури України Євген Нищук. Під час візиту він поспілкувався із владою міста на тему передачі ромської кибидки, яка пам’ятно встановлена над каньоном річки Смотрич - повідомляє офіційний сайт Міністерства культури України.

Детальніше http://vk-kp.info/novini....si.html

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проект "Мандруємо вулицями" [21]
Пішохідні маршрути [31]
Водний туризм [6]
Велотуризм [5]
Туристичні поїздки [19]
Спелеотуризм [9]
Маршрути Тетяни Недрі [6]
Визначні місця краю [20]
На мапі Кам'янця [25]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz