Вт, 22.01.2019, 00:00
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Кам'янецький календар

Кам’янецький календар на 27 квітня

27 квітня

Цього дня колись:

1958 рік. Газета «Радянська Кам’янеччина» помістила оголошення правління Довжоцького сільського споживчого товариства про те, що на Підзамчі відкрито книгарню, де є великий вибір художньої, політичної та спеціальної літератури, а також радіоли, радіоприймачі, які працюють від мережі та на батарейках, дитячі велосипеди та велосипеди «Орльонок».

Правління Довжоцького сільського споживчого товариства. На Підзамчі відкрито новий книжковий магазин // Радянська Кам’янеччина: Орган Кам’янець-Подільського райкому Комуністичної партії України та районної ради депутатів трудящих Хмельницької області. — 1958. — № 51 (1587). — Неділя, 27 квітня. — С. 4.

1961 рік. Засновано Радянський фонд миру. Завданням цієї громадської організації в СРСР було «надання фінансової підтримки організаціям, рухам і особам, які борються за зміцнення миру, національну незалежність і свободу, розвиток дружби і співробітництва між народами, заборону ядерної зброї та інших засобів масового знищення, досягнення загального і повного роззброєння». На місцях діяли республіканські, обласні, міські, районні комісії сприяння фондові миру та комісії безпосередньо в колективах трудящих. В Українській РСР 1982 року була республіканська, 25 обласних, 640 міських і районних комісій (зокрема, в місті Кам’янці-Подільському та Кам’янець-Подільському районі), близько 40 тисяч їх діяло в трудових колективах.

2001 рік. У виставковому залі на Соборній відкрилася виставка художника Асрора Мурадова «Крізь лабіринти підсвідомого».

2001 рік. У Кам’янці-Подільському група ентузіастів на чолі з Олегом Лахманюком створила громадську організацію «Оздоровлення».

 

Цього дня народилися:

1904 рік. У селі Дзвониха (тепер Тиврівського району Вінницької області) народився (14 квітня за старим стилем) Трохим Петрович Огнєвик (справжнє прізвище Блащук) — український поет. Учився у сільській церковнопарафіяльній школі, продовжив навчання у Тиврівському духовному училищі. Від 1922 року навчався у Вінниці на Вищих трирічних педагогічних курсах імені Івана Франка, де захопився літературою та історією. 1923 року перевівся до Кам’янець-Подільського інституту народної освіти. 1924 року почав навчатися в Одеському інституті народної освіти, який закінчив 1926 року й повернувся до Тиврова вчителювати і займатися літературною діяльністю. З березня до жовтня 1924 р. був засновником і секретарем Вінницької філії Всеукраїнської спілки селянських письменників «Плуг». Двічі, 1924 і 1926 року, брав участь у першому та третьому з'їздах Спілки селянських письменників. У 1935—1937 роках працював учителем української мови в школах Тиврова та Сутисок, з 1937 року у Вінниці — завуч у школі, згодом — інспектор Вінницького міського відділу народної освіти. Помер 10 вересня 1940 року від туберкульозу, на який захворів після переохолодження внаслідок інциденту з падінням трамвая у Вінниці з моста у Південний Буг восени 1939 року.

1926 рік. Народився Микола Миколайович Євтушок — педагог, дослідник минулого Старокостянтинівщини. Закінчив 1955 року історичний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту. Від 1949 року працював учителем історії в школах Старокостянтинівського району.

1938 рік. У селі Олександрівка Тростянецького району Вінницької області народився Анатолій Агафонович Бортняк — український поет. Закінчив 1960 року філологічний факультет Одеського університету. Працював у редакції Тульчинської районної газети «Зоря комунізму», у Вінницькому комітеті радіомовлення і телебачення. У 1974—1986 роках був відповідальним секретарем Вінницької організації Спілки письменників України. 1983 року виступав у Кам’янці-Подільському, зустрічався з поетами-початківцями в редакції газети «Прапор Жовтня» (нині «Край Кам’янецький»). Зокрема, учасником цієї зустрічі був відомий нині український поет Сергій Пантюк. Помер 22 липня 2009 року у Вінниці.

1953 рік. У селі Довжок Кам’янець-Подільського району народився Володимир Дмитрович Вітряний — учитель Нагорянської загальноосвітньої школи (від вересня 1987 року). Закінчив 1970 року Кам’янець-Подільську середню школу № 1, 1974 року — історичний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту. У 1997—1998 роках працював у Кам’янець-Подільському міськвиконкомі головним фахівцем служби в справах неповнолітніх.

1967 рік. У Новій Ушиці Хмельницької області народився Ігор Володимирович Яремчук — український художник-графік, член Національної спілки художників України (від 1992 року). Навчався у Кам’янець-Подільських середніх школах № 5 та № 2. Закінчив Кам’янець-Подільську міську дитячу художню школу, 1992 року — графічне відділення Української академії мистецтв (майстерня вільної графіки).

 

Цього дня відійшли у вічність:

1879 рік. У Санкт-Петербурзі від черевного тифу помер (15 квітня за старим стилем) Лев Осипович (Арій Йосипович) Котелянський — російський прозаїк, публіцист. Народився 17 лютого (5 лютого за старим стилем) 1852 року в місті Кременець Волинської губернії (нині місто обласного значення, один із районних центрів Тернопільської області) в єврейській купецькій сім’ї. До восьми років жив у Києві в будинку діда. Після його смерті переїхав до батька в Кам’янець-Подільський. Деякий час мешкав із ним у Санкт-Петербурзі, навчався там у гімназії (ймовірно в 1863—1864 роках). Далі Льва відправили до бабусі в Кременець. З 16 років, відмовившись від матеріальної допомоги батька, заробляв на життя уроками та літературною працею. Навчався в Теофіпольському повітовому дворянському училищі, а в 1868—1871 роках — у Кам’янець-Подільській чоловічій гімназії, яку закінчив із золотою медаллю. Від 1871 року навчався на юридичному факультеті Петербурзького університету. Зробивши перерву в навчанні на правника, 1874 року став студентом медичного факультету Московського університету, проте 1878 року все ж закінчив юридичний факультет у Санкт-Петербурзі. Від листопада 1878 року керував внутрішнім відділом газети Дмитра Костянтиновича Гірса «Русская правда», де, зокрема, опублікував статтю «До питання про поземельну громаду в малоросів» (7 січня 1879 року), а також низку передових статей. Призупинення газети на чотири місяці в лютому 1879 року за розпорядженням цензурного комітету підірвала матеріальне становище Льва Осиповича. Хоча літературна діяльність зрілого Котелянського тривала всього близько двох років, він встиг здобути популярність серед сучасників. У повісті «Чиншовики. Нариси південноросійського побуту» (1878) письменник показав злидні і безправ’я українських селян-орендарів. Реалістично змалював становище селянства і в написаних на українському матеріалі «Нарисах подвірної Росії» (1878). Тонкий аналіз дитячої психіки містить оповідання «Дві сестри» (1878). У сатиричному нарисі «Два дні» (посмертно опубліковано 1880 року) Котелянський показав безпринципність і опортунізм ліберальної та реакційної преси.
 


Лев Осипович Котелянський


1904 рік. У Києві помер (14 квітня за старим стилем) Михайло Петрович Старицький — український письменник, театральний і культурно-громадський діяч. Народився 2(14) грудня 1840 року в селі Кліщинці (тепер Черкаської області). Восени 1879 року з дружиною, дочками Людмилою та Оксаною три місяці жив у Кам’янці-Подільському.

Михайло Петрович Старицький

1947 рік. У селі Слов’янка Межівського району Дніпропетровської області помер Сава Захарович Божко — український письменник. Народився 11(24) квітня 1901 року на хуторі Крутоярівка (нині село Межівського району Дніпропертровської області). Закінчив 1923 року Комуністичний університет імені Артема (Харків). Навесні 1924 року прибув до Кам’янця-Подільського із завданням створити газету окружного комітету КП(б)У та окружного виконкому. Деякий час викладав в інституті народної освіти курс новітньої історії та революційних рухів. Об’єднав навколо себе всіх, хто пробував писати чи любив літературу (Терень Масенко, Григорій Костюк, Огневик, Радченко, С. Шевченко — робітфаківці сільськогосподарського інституту, студенти ІНО — Каштан Карий (А. Розенкренц), Олексій Кундзіч), оголосив цю групу кам’янецькою філією «Плугу». 1 травня 1924 року вийшов перший номер новоствореної газети «Червоний кордон» (редактор — Божко). На сторінках газети надруковано дописи юнкорів Володимира Бєляєва, Любомира Дмитерка, Давида Копиці, Марка Кожушного, які згодом увійшли в літературу. Восени 1925 року Божко повернувся до Харкова.

1983 рік. У Кам’янці-Подільському помер Олександр Львович Грен — художник. Народився 1898 року у Пскові. Жив у Кам’янці-Подільському з 1918 року. Найвідоміший твір Грена — створена 1981 року картина «Старе місто на Поділлі» (зберігається в Кам'янець-Подільській картинній галереї). Мистецтвознавець Наталія Урсу так охарактеризувала цей твір: «Багатопланова композиція картини веде глядача в глибінь простору, перед ним розгортається панорама стародавнього Кам’янця, осяяного світлом. Це свято єдності природи, людей і мистецтва, де чисті локальні кольори виступають на перший план, посилено декоративне начало. Декоративність потрібна художникові, щоб опоетизувати його почуття любові до людей, землі й архітектурних пам'яток. Ведута витримана в єдиному дусі й стилі до найдрібніших деталей, вона має підкреслено національний, «килимовий» характер».

1984 рік. В Афганістані загинув Володимир Петрович Атаман — молодший сержант. Народився 10 квітня 1964 року у селі Рихта Кам’янець-Подільського району. Закінчив професійно-технічне училище № 15 у Кам’янці-Подільському. У Збройних силах СРСР перебував із 1 листопада 1983 року. У березні 1984 року був відправлений в Афганістан. Проходив службу гранатометником. У ході бою 27 квітня 1984 року діяв сміливо та відважно. Загинув під час цього бою. Поховано в рідному селі.


© Олег Будзей


Дивіться також:

Категорія: Кам'янецький календар | Додав: OlegB (26.04.2015) | Автор: Олег Будзей
Переглядів: 267 | Теги: Сава Божко, Анатолій Бортняк, 27 квітня, Михайло Старицький, Ігор Яремчук, Олександр Грен, кам'янецький календар | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Все смайлы
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
це все ......., але дуже смешно

Просто все гарно поєднано: головний корп...

З лицьового боку наша монета мабуть найк...

Колись чув таке, що єдиного центра Поділ...

volodymyr написав гарний комент, витрати...

Поздравляю, ваша идея пригодится

Доброго дня. Був би Вам дуже вдячний! Мо...


Більше коментарів
Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2019Створити безкоштовний сайт на uCoz