Вт, 23.04.2024, 16:41
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Туризм » Пішохідні маршрути

Рахнівка - церква, палац і Кобзар з своєю головою
Якось спонтанно завівши розмову про мандрівки промайнула фраза, а чи не організувати мандрівку половини дня десь серед тижня? Одразу з'явились ідеї - Совий яр або Маків-Михайлівка. Але враховуючи гарне транспортне сполучення хмельницького напрямку було обрано таки другий варіант. Саме такою екстренною вийшла організація мандрівки Дунаєвеччиною, яку здійснили учасники нашого сайту уже на наступний день - в четвер 25.07.2013

Маршрут почав вивчатись і коли прийшло до діла то вже на автобусній зупинці було вирішено їхати не до Макова, а до Рахнівки, щоб звідти обігнувши ближні села повернутись до Макова. Так і зробили в 10.30 автобус від кам'янецького автовокзалу відчалив в бік Хмельницького і вже без чогось одинадцять ми були біля зупинки з написом "Рахнівка"

Хоча до с.Рахнівка нам потрібно було ще пройти шматочок і перед нами простелилась пряма дорога, з берізками, соняшниками і зрідка проїжджаючим транспортом

Учасники подорожі по дорозі до Рахнівки:

Володимир Кроль, Андрій Задворний та Антон Задворний, Сергій Єрмаков



РАХНІВКА

_________________________

Церква с.Рахнівка

Пряма дорога, що відходила від траси на Хмельницький, привела нас прямо в село і перше що ми побачили - церкву, до якої, здавалось, і вела ця дорога.

 

Церква виглядає досить не звично як для сільських церков, спереду на ній величезні фрески-ікони. Пригадалось одразу церкви в Зарваниці, в Києві (в Києво-Печерській лаврі і в Михайлівському золотоверхому), в Почаєві здається теж такоготипу вхід.

Люди біля церкви дізнавшись про нашу краєзнавчу місію, радо нам допомагали. від них ми почули, що церква у селі, незважаючи на зовнішній вигляд, дуже стара і має міцні кам'яні стіни. А шуба зверху - так це через невеликі матеріальні ресурси церкви, тому доводиться економити. Одна жіночка, потираючи око від укусу бджоли, запросила нас у середину і навіть дозволила зняти вівтарну частину з дверей іконостасу. 

 

Що видалось не зовсім звичним так це плоский дах всередині церкви обшитий якимись дерев'яними щитами. Але і такий дах тут розмальований і Ісус з нього усіх повчає "Любити один одного"

Ось такі були враження на місці, але звернемось до Ю.Сіцінського і подивимось, що він про цю церкву пише у своїх "Приходах..."

До 1807 г. в Рахновке была деревянная церковь в честь Рождества Пресв. Богородицы; в этом году она сгорела. В 1813г. на средства прихожан построена нынешняя церковь, каменная в честь Боголюбской иконы Божьей Матери. От места прежнего храма, где теперь поставлен деревяный крест, нынешний храм отстоит на 200саж. Сначала при храме не было колокольни, но в 1859г. старанием бывшего здесь священника Феодора Курчинского и прихожан к нему пристроена каменная колокольня. Храм представляет небольшое в виде корабля здание, покрытое частью железом, частью гонтою, выбеленное; с правой стороны алтаря пристроена пономарня с ходом из нее в  алтарь. Иконостас устроен в 1871-1872гг.; он четырехярусный, окрашеный зеленою краскою под мрамор. В храме есть икона Божьей Матери, почитаемая чудотворною.

Труды Подольскаго єпархiальнаго историко-статистическаго комитета. Выпускъ девятый. Приходы и церкви Подольской епархии. Каменецъ-Подольскъ, 1901. - с.954

А між іншим, на питання на честь якого свята освячена церква жіночка трошки оторопівши, проте без вагань відповіла: "на честь св.Петра" (так, саме одного Петра, без Павла), от тепер думай кому вірити - рахнівчанці чи Сіцінському ))). Хоча можливий ще якийсь варіант з третьою церквою. Тим не менше в зацитованому впало ввічі те, що в церкві чотирьохярусний іконостас і чудотворна ікона. На рахунок ікони - дуже сумніваюсь, що вона пережила у церкві часи тоталітаризму, як, в принципі, і іконостас, але і теперішній іконостас думаю заслуговує увагу

_________________________

Палац пані Корф

Ось така церква у Рахнівці, але наша ціль - палац в якому зараз знаходиться школа. Від церкви йдемо поміж будинки і стежками виходимо до шкільного стадіону. Як влучно підмітив Андрій - це мабуть єдине поле в якому лінія йде по діагоналі, ось воно:

І от уже сам палац, біля якого припарковано оранжевий ПАЗік - шкільний автобус, який возить дітей з навколишніх сіл. Як розповідали жіночки біля церкви в школі навчається 100 дітей.

Дивіться також фото ТУТ

Взагалі про Рахнівку в інтернеті інформації не так багато. От що пише про палац Блека:

Те, що в старій школі в Рахнівці колись жив пан, в селі знають. Відомо, що садибний будинок родина Горф звела тут в 1910 р. Довгий, одноповреховий, мінімум декору - але все ж не сільська хата. 30 червня 2010 року з підвалів будинку відкачували воду - внаслідок двохмісячних дощів чимало населених пунктів на Дунаївеччині затопило. 

Садиба розташована майже в центрі села, за магазинчиком на площі з меморіалом загиблим в Другу світову. Біля палацику стоїть пам'ятник Тарасу Шевченку, підозріло молодому. Про нього виходець з цих місць розповів от що: раніше це був пам'ятник Іллічу, а вже за незалежності Леніну відпиляли голову, щоб приладнати голову Кобзаря. Маємо тепер Тараса Григоровича Леніна. Є ще бюст Леніна - куди ж без нього на Хмельниччині.

http://www.castles.com.ua/rachnowka.html

І усе... Хоча і цього досить, щоб почати розкручувати клубок. От ми і розпочали розслідування прочитаних фактів. Що стосується палацу то рахнівчани розповіли, що в ньому був не пан, а пані і ще додали, що біля палацу був парк, дуби якого й досі ростуть як іти до футбольного поля, про яке вже згадувалось. Як пізніше вдалось вияснити у списку землевласників Подільської губернії 1914 року знайдено наступний запис "Корф Елисавета-София Людвиковна 516 дес. с. Рахновка". Отже факти більш-менш зв'язуються у єдину сюжетну лінію. Палац і справді, як написано у Блеки, досить просто декорований, хоча і не без оздоблення. А якщо зайти ззаду, то взагалі вигляд не панський, а скоріше якийсь барачний

 

_________________________

Ленін і Кобзар

З прочитаного у Блеки нас зацікавив пам'ятник Шевченку, який і справді стоїть напроти школи-палацу. 

Приглядаємся до ознак колишнього вандалізму... Здається немає традиційного ленінського галстуку і жилетки, а світиться вишиванка - не логічно, щоб відпилювали голову та щей решту переробляли, хоча все можливо. Запитуємо хлопців поряд - не чули про Леніна, знають лише Кобзаря тут. Запитуємо місцевих неподалік 

І тут жвава бесіда. Почались спогади, що ж там було:

- Ні... Ніхто нікому голову не відпилював, Шевченко як був так і є
- А так... був там Ленін біля школи... але в іншому місці - не перед нею, а за школою. Це було те погруддя, яке зараз коло клубу поставили. А Шевченка сюди перенесли з того місця, де зараз нова школа.
- Шевченка поставили ще при Союзі...
- Ні пізніше, це було при голові (прізвища не пам'ятаю)...
- Все вірно, так він же при Союзі ще головою був.

Ось такі пристрасті вирували коло Леніна. Одне усі одноголосно і беззаперечно стверджували - Кобзаря не переробляли, а лише переставили на те місце, де він зараз. 

Показали вони нам і те погруддя Леніна, яке згадувалось. Воно справді знаходиться зараз коло клубу. 

До речі і постаменти в обох пам'ятників однотипні

_________________________

Сільський клуб, пам'ятник загиблим у ВВв односельчанам

Сам клуб у Рахнівці, біля якого розташований Ленін, досить цікавий і теж носить ознаки не нової архітектури та заносить совдепіщеною - той же Ленін, а також герб УРСР над входом - не вистачає хіба червоного прапору і був би ефект повернення у соціалізм. 

Як і палац Корфів, ця будівля теж досить довга, а крім цього вона огороджена заборчиком

А поряд пам'ятник загиблим односельчанам у вигляді солдата з опущеною головою і, звісно ж, як зараз уже стало звичним, пам'ятник жертвам голодомору і репресій. Правда цей другий пам'ятник тут м'яко кажучи бідненький порівняно з тим, що можна побачити у інших селах (скажімо в Панівцях, Зіньківцях), де подібні пам'ятники поставлені капітальні з чорного каменю.

Цей пам'ятник теж огорджено вибіленим дерев'яним заборчиком.

_________________________

Дорогами Рахнівки

Взагалі, Рахнівка досить розвинене село - нічогенька церква, школа де зараз вчаться діти з навколишніх сіл, не закинутий клуб, пам'ятники в кінці-кінців. Цивілізація тут явно присутня. 

Крім того впали в вічі барельєфні зображення на будинках поруч з місцем нашої розмови з місцевими, що на фото. А ще хатки, як ми обговорювали "типові для Поділля", де вхід посередині і від входу в обидва боки відходять вікна. 

А ще ось така споруда - водонапірна башта типу Рожновського БР-50 з відрізаним верхом і написом "пристосована до цілей пожежогасіння". Мабуть пристосуванням є півлітрова банка що стоїть на основі біля напису )))))



Ось такою, несподіваною цікавою і багатою на відкриття стала для нас Рахнівка. По дорозі до виходу з села нас ще привітали лелеки шумним клекотінням своїми дзьобами і кілька колодязів при дорозі, з одного з яких ми і відвідали водички. 

 

І от вже виїзд з Рахнівки, а це означає, що нас чекають нові відкриття. Попереду чекає Кривчик, який так заховався у залісених ярках, що його ще довго не було видно. Саме Кривчик обіцяв найбільше вражень для нас, адже не дарма хлопці з Рахнівки біля школи говорили, що якщо хочете щось побачити то йдіть в Кривчик, бо тут нічого нема. Нічого собі нічого, але чекаємо, що скаже Кривчик і подальший наш шлях.


Підготував: Сергій Єрмаков

Фото: Володимир Кроль, Сергій Єрмаков

______________

Початок. Продовження дивіться ТУТ



Дивіться також:

Категорія: Пішохідні маршрути | Додав: KamPod (27.07.2013)
Переглядів: 3472 | Коментарі: 12 | Теги: туризм, Корф, Ленін, Рахнівка, пам'ятник | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 12
1 KamPod   (28.07.2013 22:52) [Материал]
Писав про мандрівку Рахнівка-Кривчик-Блищанівка-Михайлівка-Маків, а вийшло непогане як на мене розслідування лише по Рахнівці :) .

2 rabbit   (29.07.2013 00:04) [Материал]
Подивився на Шевченка і Леніна поруч і подумав: а чи не одного це батька діти? Я маю на увазі скульптора. І з оригіналами схожість відносна. Може тому і виникла байка про голови?

3 Oxa   (29.07.2013 17:12) [Материал]
Радує, що ніякого вандалізму з пам'ятниками не відбувалось.

4 kamienczanka   (29.07.2013 23:12) [Материал]
Дякую, виправила на сайті інфу - з посиланням на вас.

7 KamPod   (30.07.2013 00:42) [Материал]
Оперативно Ви, Ірино, справились cool .  Дуже приємно, що наша інформація для Вас згодилась, і також дякуємо за посилання на нас.

5 Andruha   (29.07.2013 23:26) [Материал]
Народ и не такое придумает, я о памятниках))))))))))))))))))))))

6 Andruha   (29.07.2013 23:32) [Материал]
Насчет убранства анского дома... Мож он упростился проходя через десятилетия??? Слой штукатурки, эмалевой краски и не желания повторять панские излишества)

8 KamPod   (30.07.2013 00:44) [Материал]
Можливо звичайно, але декор там все ж таки присутній і щоб його нанести то потрібно було б старий збити, що особисто мені це здається малоймовірним.

9 rabbit   (31.07.2013 09:11) [Материал]
Заради цікавості погуглив вираз "Тарас Григорович Ленін" і знайшов, звідки ноги ростуть: спочатку була публікація про Снятин на Франківщині, де була проведена трансплантація голови і ампутація руки з кепкою, потім писали про Корець на Рівненщині. Іноді проблема була у скульпторі, який набивши руку на "вождях світового пролетаріату" не міг собі уявити іншої пози для інших персонажів. Але вираз до цих пір гуляє по Україні.
PS При нагоді виясню у снятинських знайомих подробиці про їх пам'ятник.

10 kamienczanka   (31.07.2013 23:03) [Материал]
при пошуці Гугль видає й дату першого опублікування виразу, Ребіте.

Снятинський Шевченко з 2008 р. вже інший:
http://www.castles.com.ua/uploads/pics/sniat_01.jpg
http://www.castles.com.ua/uploads/pics/IMG_2403.jpg

11 rabbit   (31.07.2013 23:59) [Материал]
Я мав на увазі публікацію 2006 року в "Объективной газете".
Був там навесні, але до пам'ятника не дійшов.А що ж було на постаменті в старій версії?

12 KamPod   (28.08.2013 01:27) [Материал]
Дав посилання в кінці публікації на продовження опису цієї мандрівки у с.Кривчик

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проект "Мандруємо вулицями" [21]
Пішохідні маршрути [31]
Водний туризм [6]
Велотуризм [5]
Туристичні поїздки [19]
Спелеотуризм [9]
Маршрути Тетяни Недрі [6]
Визначні місця краю [20]
На мапі Кам'янця [25]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz