Ср, 12.12.2018, 02:48
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Туризм » Пішохідні маршрути

Рахнівка - церква, палац і Кобзар з своєю головою
Якось спонтанно завівши розмову про мандрівки промайнула фраза, а чи не організувати мандрівку половини дня десь серед тижня? Одразу з'явились ідеї - Совий яр або Маків-Михайлівка. Але враховуючи гарне транспортне сполучення хмельницького напрямку було обрано таки другий варіант. Саме такою екстренною вийшла організація мандрівки Дунаєвеччиною, яку здійснили учасники нашого сайту уже на наступний день - в четвер 25.07.2013

Маршрут почав вивчатись і коли прийшло до діла то вже на автобусній зупинці було вирішено їхати не до Макова, а до Рахнівки, щоб звідти обігнувши ближні села повернутись до Макова. Так і зробили в 10.30 автобус від кам'янецького автовокзалу відчалив в бік Хмельницького і вже без чогось одинадцять ми були біля зупинки з написом "Рахнівка"

Хоча до с.Рахнівка нам потрібно було ще пройти шматочок і перед нами простелилась пряма дорога, з берізками, соняшниками і зрідка проїжджаючим транспортом

Учасники подорожі по дорозі до Рахнівки:

Володимир Кроль, Андрій Задворний та Антон Задворний, Сергій ЄрмаковРАХНІВКА

_________________________

Церква с.Рахнівка

Пряма дорога, що відходила від траси на Хмельницький, привела нас прямо в село і перше що ми побачили - церкву, до якої, здавалось, і вела ця дорога.

 

Церква виглядає досить не звично як для сільських церков, спереду на ній величезні фрески-ікони. Пригадалось одразу церкви в Зарваниці, в Києві (в Києво-Печерській лаврі і в Михайлівському золотоверхому), в Почаєві здається теж такоготипу вхід.

Люди біля церкви дізнавшись про нашу краєзнавчу місію, радо нам допомагали. від них ми почули, що церква у селі, незважаючи на зовнішній вигляд, дуже стара і має міцні кам'яні стіни. А шуба зверху - так це через невеликі матеріальні ресурси церкви, тому доводиться економити. Одна жіночка, потираючи око від укусу бджоли, запросила нас у середину і навіть дозволила зняти вівтарну частину з дверей іконостасу. 

 

Що видалось не зовсім звичним так це плоский дах всередині церкви обшитий якимись дерев'яними щитами. Але і такий дах тут розмальований і Ісус з нього усіх повчає "Любити один одного"

Ось такі були враження на місці, але звернемось до Ю.Сіцінського і подивимось, що він про цю церкву пише у своїх "Приходах..."

До 1807 г. в Рахновке была деревянная церковь в честь Рождества Пресв. Богородицы; в этом году она сгорела. В 1813г. на средства прихожан построена нынешняя церковь, каменная в честь Боголюбской иконы Божьей Матери. От места прежнего храма, где теперь поставлен деревяный крест, нынешний храм отстоит на 200саж. Сначала при храме не было колокольни, но в 1859г. старанием бывшего здесь священника Феодора Курчинского и прихожан к нему пристроена каменная колокольня. Храм представляет небольшое в виде корабля здание, покрытое частью железом, частью гонтою, выбеленное; с правой стороны алтаря пристроена пономарня с ходом из нее в  алтарь. Иконостас устроен в 1871-1872гг.; он четырехярусный, окрашеный зеленою краскою под мрамор. В храме есть икона Божьей Матери, почитаемая чудотворною.

Труды Подольскаго єпархiальнаго историко-статистическаго комитета. Выпускъ девятый. Приходы и церкви Подольской епархии. Каменецъ-Подольскъ, 1901. - с.954

А між іншим, на питання на честь якого свята освячена церква жіночка трошки оторопівши, проте без вагань відповіла: "на честь св.Петра" (так, саме одного Петра, без Павла), от тепер думай кому вірити - рахнівчанці чи Сіцінському ))). Хоча можливий ще якийсь варіант з третьою церквою. Тим не менше в зацитованому впало ввічі те, що в церкві чотирьохярусний іконостас і чудотворна ікона. На рахунок ікони - дуже сумніваюсь, що вона пережила у церкві часи тоталітаризму, як, в принципі, і іконостас, але і теперішній іконостас думаю заслуговує увагу

_________________________

Палац пані Корф

Ось така церква у Рахнівці, але наша ціль - палац в якому зараз знаходиться школа. Від церкви йдемо поміж будинки і стежками виходимо до шкільного стадіону. Як влучно підмітив Андрій - це мабуть єдине поле в якому лінія йде по діагоналі, ось воно:

І от уже сам палац, біля якого припарковано оранжевий ПАЗік - шкільний автобус, який возить дітей з навколишніх сіл. Як розповідали жіночки біля церкви в школі навчається 100 дітей.

Дивіться також фото ТУТ

Взагалі про Рахнівку в інтернеті інформації не так багато. От що пише про палац Блека:

Те, що в старій школі в Рахнівці колись жив пан, в селі знають. Відомо, що садибний будинок родина Горф звела тут в 1910 р. Довгий, одноповреховий, мінімум декору - але все ж не сільська хата. 30 червня 2010 року з підвалів будинку відкачували воду - внаслідок двохмісячних дощів чимало населених пунктів на Дунаївеччині затопило. 

Садиба розташована майже в центрі села, за магазинчиком на площі з меморіалом загиблим в Другу світову. Біля палацику стоїть пам'ятник Тарасу Шевченку, підозріло молодому. Про нього виходець з цих місць розповів от що: раніше це був пам'ятник Іллічу, а вже за незалежності Леніну відпиляли голову, щоб приладнати голову Кобзаря. Маємо тепер Тараса Григоровича Леніна. Є ще бюст Леніна - куди ж без нього на Хмельниччині.

http://www.castles.com.ua/rachnowka.html

І усе... Хоча і цього досить, щоб почати розкручувати клубок. От ми і розпочали розслідування прочитаних фактів. Що стосується палацу то рахнівчани розповіли, що в ньому був не пан, а пані і ще додали, що біля палацу був парк, дуби якого й досі ростуть як іти до футбольного поля, про яке вже згадувалось. Як пізніше вдалось вияснити у списку землевласників Подільської губернії 1914 року знайдено наступний запис "Корф Елисавета-София Людвиковна 516 дес. с. Рахновка". Отже факти більш-менш зв'язуються у єдину сюжетну лінію. Палац і справді, як написано у Блеки, досить просто декорований, хоча і не без оздоблення. А якщо зайти ззаду, то взагалі вигляд не панський, а скоріше якийсь барачний

 

_________________________

Ленін і Кобзар

З прочитаного у Блеки нас зацікавив пам'ятник Шевченку, який і справді стоїть напроти школи-палацу. 

Приглядаємся до ознак колишнього вандалізму... Здається немає традиційного ленінського галстуку і жилетки, а світиться вишиванка - не логічно, щоб відпилювали голову та щей решту переробляли, хоча все можливо. Запитуємо хлопців поряд - не чули про Леніна, знають лише Кобзаря тут. Запитуємо місцевих неподалік 

І тут жвава бесіда. Почались спогади, що ж там було:

- Ні... Ніхто нікому голову не відпилював, Шевченко як був так і є
- А так... був там Ленін біля школи... але в іншому місці - не перед нею, а за школою. Це було те погруддя, яке зараз коло клубу поставили. А Шевченка сюди перенесли з того місця, де зараз нова школа.
- Шевченка поставили ще при Союзі...
- Ні пізніше, це було при голові (прізвища не пам'ятаю)...
- Все вірно, так він же при Союзі ще головою був.

Ось такі пристрасті вирували коло Леніна. Одне усі одноголосно і беззаперечно стверджували - Кобзаря не переробляли, а лише переставили на те місце, де він зараз. 

Показали вони нам і те погруддя Леніна, яке згадувалось. Воно справді знаходиться зараз коло клубу. 

До речі і постаменти в обох пам'ятників однотипні

_________________________

Сільський клуб, пам'ятник загиблим у ВВв односельчанам

Сам клуб у Рахнівці, біля якого розташований Ленін, досить цікавий і теж носить ознаки не нової архітектури та заносить совдепіщеною - той же Ленін, а також герб УРСР над входом - не вистачає хіба червоного прапору і був би ефект повернення у соціалізм. 

Як і палац Корфів, ця будівля теж досить довга, а крім цього вона огороджена заборчиком

А поряд пам'ятник загиблим односельчанам у вигляді солдата з опущеною головою і, звісно ж, як зараз уже стало звичним, пам'ятник жертвам голодомору і репресій. Правда цей другий пам'ятник тут м'яко кажучи бідненький порівняно з тим, що можна побачити у інших селах (скажімо в Панівцях, Зіньківцях), де подібні пам'ятники поставлені капітальні з чорного каменю.

Цей пам'ятник теж огорджено вибіленим дерев'яним заборчиком.

_________________________

Дорогами Рахнівки

Взагалі, Рахнівка досить розвинене село - нічогенька церква, школа де зараз вчаться діти з навколишніх сіл, не закинутий клуб, пам'ятники в кінці-кінців. Цивілізація тут явно присутня. 

Крім того впали в вічі барельєфні зображення на будинках поруч з місцем нашої розмови з місцевими, що на фото. А ще хатки, як ми обговорювали "типові для Поділля", де вхід посередині і від входу в обидва боки відходять вікна. 

А ще ось така споруда - водонапірна башта типу Рожновського БР-50 з відрізаним верхом і написом "пристосована до цілей пожежогасіння". Мабуть пристосуванням є півлітрова банка що стоїть на основі біля напису )))))Ось такою, несподіваною цікавою і багатою на відкриття стала для нас Рахнівка. По дорозі до виходу з села нас ще привітали лелеки шумним клекотінням своїми дзьобами і кілька колодязів при дорозі, з одного з яких ми і відвідали водички. 

 

І от вже виїзд з Рахнівки, а це означає, що нас чекають нові відкриття. Попереду чекає Кривчик, який так заховався у залісених ярках, що його ще довго не було видно. Саме Кривчик обіцяв найбільше вражень для нас, адже не дарма хлопці з Рахнівки біля школи говорили, що якщо хочете щось побачити то йдіть в Кривчик, бо тут нічого нема. Нічого собі нічого, але чекаємо, що скаже Кривчик і подальший наш шлях.


Підготував: Сергій Єрмаков

Фото: Володимир Кроль, Сергій Єрмаков

______________

Початок. Продовження дивіться ТУТДивіться також:

Категорія: Пішохідні маршрути | Додав: KamPod (27.07.2013)
Переглядів: 1973 | Коментарі: 12 | Теги: туризм, Корф, Ленін, Рахнівка, пам'ятник | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 12
1 KamPod   (28.07.2013 22:52)
Писав про мандрівку Рахнівка-Кривчик-Блищанівка-Михайлівка-Маків, а вийшло непогане як на мене розслідування лише по Рахнівці :) .

2 rabbit   (29.07.2013 00:04)
Подивився на Шевченка і Леніна поруч і подумав: а чи не одного це батька діти? Я маю на увазі скульптора. І з оригіналами схожість відносна. Може тому і виникла байка про голови?

3 Oxa   (29.07.2013 17:12)
Радує, що ніякого вандалізму з пам'ятниками не відбувалось.

4 kamienczanka   (29.07.2013 23:12)
Дякую, виправила на сайті інфу - з посиланням на вас.

7 KamPod   (30.07.2013 00:42)
Оперативно Ви, Ірино, справились cool .  Дуже приємно, що наша інформація для Вас згодилась, і також дякуємо за посилання на нас.

5 Andruha   (29.07.2013 23:26)
Народ и не такое придумает, я о памятниках))))))))))))))))))))))

6 Andruha   (29.07.2013 23:32)
Насчет убранства анского дома... Мож он упростился проходя через десятилетия??? Слой штукатурки, эмалевой краски и не желания повторять панские излишества)

8 KamPod   (30.07.2013 00:44)
Можливо звичайно, але декор там все ж таки присутній і щоб його нанести то потрібно було б старий збити, що особисто мені це здається малоймовірним.

9 rabbit   (31.07.2013 09:11)
Заради цікавості погуглив вираз "Тарас Григорович Ленін" і знайшов, звідки ноги ростуть: спочатку була публікація про Снятин на Франківщині, де була проведена трансплантація голови і ампутація руки з кепкою, потім писали про Корець на Рівненщині. Іноді проблема була у скульпторі, який набивши руку на "вождях світового пролетаріату" не міг собі уявити іншої пози для інших персонажів. Але вираз до цих пір гуляє по Україні.
PS При нагоді виясню у снятинських знайомих подробиці про їх пам'ятник.

10 kamienczanka   (31.07.2013 23:03)
при пошуці Гугль видає й дату першого опублікування виразу, Ребіте.

Снятинський Шевченко з 2008 р. вже інший:
http://www.castles.com.ua/uploads/pics/sniat_01.jpg
http://www.castles.com.ua/uploads/pics/IMG_2403.jpg

11 rabbit   (31.07.2013 23:59)
Я мав на увазі публікацію 2006 року в "Объективной газете".
Був там навесні, але до пам'ятника не дійшов.А що ж було на постаменті в старій версії?

12 KamPod   (28.08.2013 01:27)
Дав посилання в кінці публікації на продовження опису цієї мандрівки у с.Кривчик

Имя *:
Email:
Все смайлы
Код *:
Категорії розділу
Проект "Мандруємо вулицями" [21]
Пішохідні маршрути [31]
Водний туризм [6]
Велотуризм [5]
Туристичні поїздки [19]
Спелеотуризм [9]
Маршрути Тетяни Недрі [6]
Визначні місця краю [20]
На мапі Кам'янця [25]
Пошук
Свіжина
це все ......., але дуже смешно

Просто все гарно поєднано: головний корп...

З лицьового боку наша монета мабуть найк...

Колись чув таке, що єдиного центра Поділ...

volodymyr написав гарний комент, витрати...

Поздравляю, ваша идея пригодится

Доброго дня. Був би Вам дуже вдячний! Мо...


Більше коментарів
Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2018Створити безкоштовний сайт на uCoz