Чт, 28.03.2024, 18:44
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Історія

Мотобол

Одним з символів нашого міста крім, звісно, замку і старого міста, багато хто називає мотобол. У багатьох в пам’яті живуть спогади про рев моторів і рев трибун, які вибухали коли наша команда «Поділля» здобувала свої перемоги ще за часів Радянського Союзу. Мотобол з тих пір став чимось таким, чим кожен з нас може сказати – а в нас таке є і тут у нас свої чемпіони країни. Але повернемось до витоків. Звідки узявся мотобол у нашому місті? Відколи він у нас культивується? Як зароджувалась команда, де і з ким грала?

 Передісторія

Існують аргументи на користь версії про зародження мотоболу на арені цирку. До недавнього часу вважалось, що французькі циркачі вперше зіграли для глядачів в футбол на мотоциклах.

Зараз ніхто не сперечається що батьківщиною мотоболу є Франція – тут виник цей вид спорту, зявились перші мотобольні клуби і пройшли перші змагання. Саме там на звичайному футбольному полі вирішили поганяти м’яч ще у 20-х роках ХХ ст. Задумка була посадити футболістів на мотоцикли, а далі все як звичайно в футболі. Правила вдосконалювались по ходу.

.

Якщо вірити підпису то це 1933р.

Вже у наступному десятилітті, в 1937 році перший мотобольний матч було проведено і в Радянському Союзі. Однак ігри в той час були епізодичними і носили лише навчальний і показовий характер. Крім того свої корективи внесла війна і тому лише в кінці 50-х мотобол, які мотоспорт загалом набув значної популярності і навіть міг заповнювати великі стадіони (як наприклад, у 1959 році під час змагань заповнювався стадіон «Лужніки», що вміщав 100 тис. глядачів).

Зустріч між командами з Ніцци (Італія) і Сейну (Франція)

В 1962 році вийшла постанова ЦК КПРС «Про розвиток мотоболу в СРСР». Було взято курс на «незамєдлітєльний» розвиток мотоболу в країні і почались активні дії. ЦК ДОСААФ розмістив замовлення на виготовлення спеціальних м’ячів, екіпірування для гравців і саме головне – Ковровський завод почав випускати «мотоболки» - спортивні 175-кубові мотоцикли, які для ДОСААФа відпускали по дуже низьким цінам – дешевше дорожних «Ковровців». В цей час в деяких областях мотобол став таким популярним що почали проводитись навіть власні регіональні чемпіонати. На початку 60-х років перший мотобольний матч України приймав стадіон «Динамо».

У різних країнах мотобол розвивався самостійно і ігри грали по власним правилам, але у 1963 р. було створено Міжнародний союз мотобольних клубів, який створив єдині правила, в основу яких було покладено французький варіант. У цьому ж 1963 р. за ініціативою журналу «За рульом» у СРСР було організовано перші офіційні змагання – Кубок журнала «За рульом», який згодом переріс у Кубок країни (з 1966р). А у 1965році дебютував перший чемпіонат СРСР, а також чемпіонати союзних республік

За результатами першого чемпіонату України у 1965 році полтавський «Вимпел» отримав жадану путівку у вищу лігу. У різні роки Україну у вищому дивізіонні СРСР представляли 8 українських команд: «Нива» (Вишняки), «Союз 3» (Єнакієве), «Поділля» (Кам’янець-Подільський), «Старт» (Київ), «Спартак» (Феодосія), «Вимпел» (Полтава), «Восход» (Вознесенськ),  АМК (Луганськ).

 Мотобольний Кам’янець

Хоча мотобол у Кам'янці-Подільському є практично спортивною візитівкою, проте мало хто знає про історію його зародження у нашому місті. Наукових чи хоча б грунтовних журналістських досліджень у цьому напрямку не проводилось тож про те що було до 1979р. (про це пізніше) доводиться лише здогадуватись чи користуватись тим, що потрапляє на очі з мережі інтернет, де, наприклад, є інформація, що точкою відліку для мотобольних баталій у місті стало 14 серпня 1966, коли відбулася товариська зустріч хмельницького та кам’янецького клубів. Перший млинець дійсно виявився невдалим, тож перемогу того дня святкували хмельничани (4 : 2)*

* джерела, що наводять цей факт посилаються на Михайла Демчука і його публікації з 2009 року ТУТ, чи передрук ТУТ, проте ця теза потребує перевірки

Офіційно ж команда була взята під опіку ДОСААФу в 1979 році**, тоді ж «Поділля» стало виступати у всеукраїнському мотобольному чемпіонаті. «Брусиловський прорив» і вже через рік команда успішно демонструє свою гру у вищій лізі Радянського Союзу. Найкращим результатом стало п’яте місце у чемпіонаті СРСР. Не менш яскравим епізодом є замовлене словечко самого голови центрального комітету ДОСААФу Георгія Єгорова, який врятував «Поділля» від вильоту з вищої ліги. Кам’янчани у грі довели всім невипадковість своєї появи на мотобольному горизонті, ставши чемпіонами VII спартакіади СРСР у 1983 році. Незалежність України відкривала для «Поділля» нову сторінку історії клубу.

** за іншою думкою мотобол під опікою ДОСААФу був набагато раніше - фактично з самого зародження

Перший кубок незалежної країни і «Поділля» на п’єдесталі святкує свою перемогу, того ж таки року стає чемпіоном України. На початку становлення України як незалежної держави мало яка команда могла зрівнятись з нашим "Поділлям". Як результат кам'янецька команда шість разів ставала чемпіоном України і двічі здобувала кубок. Тоді погоду в грі будували Володимир Даниляк, Олег Ісаєв, Павло Тихун, Володимир Тіт, Олександр Ажгиревич, Сергій Макаренко, воротар Сергій Шварчук. 


Сидять: Олександр Ажгиревич, Володимир Даниляк, Осександр Волинкін, 
Стоять:механік Борис Вешигора, Володимир Тіт, Сергій Раденко, Леонід Щербина, головный тренер Валерій Дідук, Сергій Шварчук, тренер В'ячеслав Дідук, нач.команди Юрій Остафійчук, Адамчук 

Нове тисячоліття принесло повне затишшя. Кам'янецька команда зникла з горизонту і взагалі не приймала участь у чемпіонатах України. 

У 2008 році після тривалої паузи занепаду, під час якої мотобол у Кам'янці зійшов з арени спортивних баталій, він знову відновився у вигляді оновленої команди "Механік", яка два роки досить успішно виступала як на теренах України (2008 р. - перемога в чемпіонаті і кубку України; 2009р - бронза в чемпіонаті) так і в відкритому чемпіонаті Білорусі, де двічі посідала 3-тє місце серед досить потужних команд. Команда крім легенд-зірок мотоболу і учасників збірної України Володимира Даниляка, Сергія Шварчука, Олега Ісаєва, запросила у свої ряди молодих гравців, зокрема грав тоді у нас і молодий гравець збірної Росії - Іван Криштопа, який відзначався досить гарною результативністю.

Чемпіонами України з мотоболу у 2008 році стали: Олег Ісаєв, Володимир Даниляк (граючий тренер), Сергій Шварчук, Сергій Бега, Роман Когут, Іван Криштопа, Микола Ткачук, Олександр Полатайко, Анатолій Богданець, Євген Костинюк (начальник команди), Василь Сомик (механік команди).

Але пройшли часи коли наша команда диктувала моду в українському мотоболі, коли наші гравці усім доводили майстерність не лише міста, а й країни на чемпіонатах Європи. Залишаться назавжди лише досягнення і здобутки. Усі пам'ятатимуть присудження звання кращого воротаря Європи нашому і зараз незмінному воротарю Сергію Шварчуку, ще довго згадуватимуть результативність Володимира Даниляка, який за деякими данними на 26 жовтня 2008 року мав в своєму активі 3467 голів в 1300 іграх. Зараз ця статистика вже покращена бо граючий тренер продовжує радувати вболівальників своєю технікою.

А сьогодні, якщо подивитись навіть на матчі що відбулись, мотобол в Кам'янці тримається лише на ентузіазмі ветеранів, які ще підтримують надію на відродження славних традиції кам'янецького спорту. Але і це не мало... Не мало... якби було кому і на чому передавати досвід

Підготував: Сергій Єрмаков

 
Дивіться також:


© Єрмаков Сергій


Дивіться також:

Категорія: Історія | Додав: KamPod (28.10.2012) | Автор: Єрмаков Сергій
Переглядів: 3422 | Коментарі: 7 | Теги: мотобол, механік, Поділля, Даниляк | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 7
1 KamPod   (30.10.2012 00:48) [Материал]
Спробую вивести узагальнену хронологію:
1920-ті рр. - у Франції зароджується мотобол
1937р. - перший мотобольний матч в СРСР
1962р. - постанова "Про розвиток мотоболу"
1965р. - перший чемпіонат СРСР
1966р. - зародження мотоболу у Кам'янці
1980р. - "Поділля" виграє чемпіонат УРСР
1981р. - "Поділля" виграє І лігу чемпіонату СРСР
1982-91рр. - "Поділля" виступає в вищій лізі СРСР
1992-99рр. - "Поділля" ("Поділля-АДАМС") багаторазовий чемпіон України і володар Кубків України
2008р. - "Механік" - чемпіон України, володар Кубка України, бронзовий призер відкритого чемпіонату Білорусі.

2 Kobzar   (30.10.2012 17:15) [Материал]
Гарна робота.
Мотобол є візитівкою нашого міста і тому бажано щоб міська влада сприяла розвитку цього виду спорту.
А "Поділля" колись було шестикратним чемпіоном України.

4 KamPod   (01.11.2012 03:18) [Материал]
Це точно - "візитівка міста" і я про це хотів сказати

3 Роман Дубчук   (31.10.2012 12:34) [Материал]
Коли був меншим завжди після школи ходив на мотобол, цікаві ігри були з " Митником", "Нивою", "Вимпелом". Це досить дорогий вид спорту і утримувати команду непросто, в місті де немає професійної футбольної команди, роль масового, народного виду спорту займав мотобол. Прикро дивитись як занепадає стадіон, обростає барами і незрозуміло чим, проте в любому випадку надія поки залишається...

5 KamPod   (01.11.2012 03:20) [Материал]
Так і я пам'ятаю кельменецький "Митник" з яким завжди були найпринциповіші матчі. Ще пам'ятаю що завжди наші виносили "Антрацит" з крупним рахунком, а з сильних команд крім згаданих можу пригадати ще "Союз-3"

0
6 KamPod   (03.08.2014 16:37) [Материал]
У 2012 році накладом 1000 примірників вийшла книга Артема Чеха "Історія мотоспорту в Україні : Присвячено 20-ій річниці Федерації мотоциклетного спорту України"

Вартість цієї книги в одному з інтернет магазинів складає 384грн.
В мережі є кілька фотографій її сторінок
От витяг зроблений з доступних фотографій:

Ще в двадцяті роки минулого сторіччя у США була винайдена нова розвага – мотобол. Ганяти м’яча на мотоциклах було весело, і ця «забавка», що вважається найбільш швидкісною командною грою у світ, продовжила своє життя і в європейських країнах. У п’ятидесятих роках ця гра прийшла і до Радянського союзу, а отже і до України.

1962 року вийшла постанова президії Федерації мотоспорту СРСР «Про розвиток мотоболу в Радянському Союзі», і три роки потому відбулися перші змагання з мотоболу на першість СРСР поміж п’ятнадцяти команд з усього Союзу. Того ж 1965року відбувся і перший чемпіонат України з мотоболу. Його переможцем став полтавський «Вимпел» - команда, яка за всю історію українського мотоболу звідала найбільших досягнень. Особливого розквіту вона зазнала під керівництвом тренера Анатолія Ковгана, який у першій половині 1970-х підняв «Вимпел» до рівня лідерів чемпіонату СРСР (1973 р. вони здобули звання чемпіона та володаря Кубку СРСР). Тоді команда складалася з таких зірок, як багаторазовий чемпіон Європи Юрій Алексенський, Валерій Кудінов, Віталій Захаров, Володимир Даниляк (цей спортсмен вже більше 45 років грає у мотобол і є найстаршим гравцем протягом історії цього виду спорту). Більшість українських спортсменів змотоболу, що були членами збірної СРСР, походили саме з «Вимпела». (Загалом же, збірна Союзу досягала вражаючих результатів і на чемпіонатах Європи перемагала так часто, що їхні перемоги вже сприймалися як даність).

Однією з найвизначніших перемог для українських мотоболістів була перемога збірної УРСР у Спартакіаді народів СРСР 1983 року.

У застійні часи розвиток мотоболу був на такому рівні, щовпершості однієї лише полтавської області грали 7 команд. А були ще команди з Вознесенська, Кам’янця-Подільського та багатьох інших міст

0
7 KamPod   (22.06.2015 21:59) [Материал]
Сьогодні один перевірений знавець мотобольних пристрастей 60...70-х заперечив цю тезу

Цитата
Точкою відліку для мотобольних баталій у місті стало 14 серпня 1966, коли відбулася товариська зустріч хмельницького та кам’янецького клубів. Перший млинець дійсно виявився невдалим, тож перемогу того дня святкували хмельничани (4 : 2)
 

Він сказав, що Хмельницький ніколи не сприяв розвитку мотоболу і ніколи не мав у себе команди, та ще й всіляко шкодив розвитку кам'янецького мотоболу. Ніяких виїздів у Хмельницький в 1966р. він не пригадує і каже, що навіть передумов для цього не було.

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проекти активного дозвілля [196]
Туризм [142]
Знахідки О.Будзея [600]
Творчість [31]
Історія [36]
Персоналії [33]
Легенди [32]
Культура і Мистецтво [66]
Суспільство [103]
Релігія [11]
Спорт [51]
Природа і екологія [14]
Бібліотека [51]
Анонс [14]
Про свята, змагання, урочистості та інші події у місті
Цікаво знати [26]
Різне [10]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz