Серед численних джерел вивчення історії суспільства Російської імперії є один мало відомий і надзвичайно цікавий: гербові гудзики. По них можна, наприклад, визначити, до якого відомства належав носив їх чиновник, в які роки він служив і в яких чинах. При Миколі I майже всі посадові особи імперії, починаючи зі сторожа, мали гудзики певного типу.
Гудзик Подільської губернії до 1831р. | Мода на різноманітні гудзики прийшла в Російську Імперію після того, як Петро Великий "прорубав вікно" в Європу, а точніше, у Францію та Німеччину. Запозичивши саме французький досвід, на російських гудзиках стали карбувати номери військових частин. При цьому свої гудзики з'явилися у військових лікарів, зв'язківців, артилеристів, моряків і т.д.
А починаючи з часів Миколи I, по всій країні була введена так звана гудзикова система, яка дозволяла чітко і конкретно зрозуміти - хто ти є, в якому відомстві служиш і в яких чинах ходиш. Саме цей цар у 1831 році видав "височайший указ" за яким усі чиновники повинні були носити на своїх мундирах гудзики відповідного зразка. Причому цей же указ виділив так звані губернські гудзики, які поширили вимоги до цього аксесуару у кожній з 54 губерній, в тому числі і Подільської. Виконання указу не забарилось. До наших днів дійшли легенди, що за втрату гудзика солдата могли серйозно покарати, наприклад, прогнати крізь стрій з різками. Введення ж такої системи історики пов'язують з боязким ставленням Миколи I до будь-якого прояву вільнодумства, чому він і намагався одягнути в мундири всю Росію-матінку від мала до велика. Саме при ньому були створені військові поселення, де прості мужики носили військову форму. Існували навіть батальйони, в яких до служби в армії готували ... дітей, одягнених в формений одяг. Так що всі посадові особи, від сторожа до державного канцлера, носили мундири з гудзиками певного типу. Навіть мешканці чоловічих богаділень мали формений одяг! Зі своїми, природно, гудзиками. Особлива тема - губернські гудзики, призначені для численних чиновників російських губерній. Вперше вони були введені в 1784 році, коли дворяни і губернські чиновники стали носити мундири і гудзики конкретного кольору. Зауважимо, що до кінця XVIII - початку XIX століть гудзики на мундирах були гладкими і розрізнялися деколи лише кольором. Так, приміром, у Полоцькому і Могилівському намісництва були червоні каптани з білими гудзиками. А з 1 грудня 1831 для губернських мундирів ввели жовті гудзики з губернським гербом. - Губернські гудзики - найцікавіша тема, - говорить колекціонер з Росії Олександр Завальний. - Уявіть, скільки в Росії було губерній. І місцеві чиновники, починаючи з певного чину, повинні були носити гудзики з гербами своїх губерній. Це декілька сотень різновидів тільки губернських гудзиків! Отже починаючи з 1831р, кожна губернія що на той час уже мала свій герб отримала гербові гудзики. В додатку до вищезгаданого указу є ескіз яким мав би бути герб для Подільської та інших українських губерній (всього в додатку 54 ескізи)
Перші гудзики виготовлялись за цими зразками і мало чим відрізнялись одна від одної в межах однієї губернії хоча і виготовлялись різними виробниками яких налічувалось понад 20 Подільська губернія 1831-1857
Що цікаво що цими ж роками датуються і гудзики з іншим написом "Каменец-Подольской" що також вказує на приналежність до нашої територіальної одиниці. Кам'янець-Подільська (Подільська) губернія 1831-1857 В кінці 1850-х років керуючого гербовим відділенням департаменту Геральд барон Б. В. Кене вирішив переглянути російські герби і привести їх у відповідність з правилами західноєвропейської геральдики. Всі зображення, крім щитотримачі, повинні були дивитися тільки вправо (вліво від глядача) (до 1856 року люди і тварини на геральдичному щиті могли дивитися в будь-яку сторону) , а «земля», або опора, фігур з гербів прибиралися. Змінювалась і форма гудзиків. З 1831 року гудзики мали вигляд плоских дисків, з середини 40-х до кінця 50-х вони стали злегка опуклими, з 50-х років - з бортиком, з 1857 року навколо геральдичного щита зображувались прикраси, в 70-80-е гудзики робили круглі і покриті рельєфними точками, з початку 90-х - сильно опуклі з високим бортиком... Подільська губернія 1857-1917 Крім мундирних гудзиків, що мали усталений розмір, існували варіанти меншого діаметра (близько 12 мм) для носіння на лацканах. Носити гербові гудзики могли не всі чиновники, а тільки дворяни і ті, хто досяг VIII класу Табелі про ранги, який давав право на спадкове дворянство. Гудзики були своєрідною візитною карткою і військового, і цивільного чиновника. Вони разом з іншими атрибутами формували поняття честі мундира. Варто сказати, що навіть у Радянському Союзі відомчі мундирні гудзики були поширені досить широко. Так, на гудзиках Міністерства шляхів сполучення зображувалися молоток і розвідний ключ, в гірничодобувній промисловості - молот і кайло, у митниці - два схрещені кадуцеї, в цивільній авіації - пропелер з крилами ...
Підготував: Сергій Єрмаков Використано матеріали сайту http://www.pugoviza.ru
Дивіться також: |