А чи багато потрібно для пізнавальної прогулянки? Можливо, але не в нашому краї де практично в кожному куточку можна знайти щось цікавеньке навіть в межах годинного переходу. Яскравим підтвердженням цього є подорож з Кам'янця до сусідніх сіл Пудлівців і Голоскова, що разом з зворотньою дорогою не зайняло й 10км.
(В) Ну з урахуванням всіх петлянь і перепадів висот 12 км сміливо можна нарахувати.
Детальніше маршрут і розташування описаних об'єктів на маршруті можна розглянути ТУТ
Старт маршруту відбувся біля магазину Забудовник на перехресті вул. Розвадовського і Жукова, далі по вул.Гумениській що вже сусідствує з ліском каньйону р.Смотрич і по вузенькій стежечці повз мальовничі кам'яні відклади каньйону аж до річки. Краєвид поєднання природних рельєфів з штучними кар'єрними втручаннями створює досить неповторний вигляд. Вийшовши на дорогу помічаємо цілу розсип якихось горілих кубиків у фользі. Що це? Смажили картоплю? - ні дуже маленькі і квадратові. Розгортаю один кубик - так то колись були шоколадні цукерки, які тут утилізувались. Віталій пам'ятає їх зимою до підпалу, коли їх ще можна було продавати і їсти :) Далі залишки кар'єрної дороги що лише натяками на те що колись там був асфальт дозволяє уявити потужну дорогу якою їздили вантажівки з кар'єру. І от річка... У малоходжених місцях річка раз пораз радує цікавими ландшафтами, там розійшлась рукавами утворивши острівець, там шумно скочується каскадами
Дійшовши до місця переправи вже біля Пудлівців, перед нами розкрилась чудова картина вивітрених скель - ніби ціла мережа печер на висоті Прийшли! От і перший об'єкт - ці слова Віталія були трохи несподіваними, як? Тільки ж вийшли... От млин перед нами Охороняємий козами він здається ще цілком функціональний - вода відтікаючи від річки вузьким рукавом падає на турбіну створюючи заспокійливе журчання і продовжує текти далі знову до річки яка від млина метрів за 50 не менше. І лише пустка навколо і всередині говорить про те що тут уже ніхто "не кує, не меле" Обходимо млин ззовні і навіть потрапляємо усередину, але про це окрема розповідь, а поки що фото на прощання з боку села і вперед. А впереді була дорога встелена бруківкою, причому складається враження що її розширяли так як чітко видно лінію поділу і з двох боків бругівка встелена по різному, тобто напевно в різний час Наступний об'єкт - парк в Голоскові з палацом. Пройшовши місточком на лівий берег Смотрича і ми уже в Голоскові. Там поблукавши по заковиристих вуличках досить легко вийшли до парку "І тут леви" - одразу на початку алеї парку по обидва боки стояли скульптури двох левів. Дуже схожі на тих що в Кам'янці, але трохи сердитіші як на мене Пройшовшись по алеї левів натрапляємо на різні споруди судячи з усього недавнього спорудження. Місцевий житель що проходив поруч розповів що колись тут поселялись студенти з педуніверситету і жили тут проходячи практику. Там для них споруджено і їдальню і басейн, які зараз занехаяні і створюють враження зони відчуження. Та одна будівля таки вирізнялась з поміж інших. Хоча вона і була трохи схожа на трансформаторну будку, але вона була побудована з тесаного каменю і яскраво вирізнялась своєю висотою і стрімкістю. На одному з її боків ми помітили вирізблені в камені графіті - 40 - 45 рр., крім того вся та стіна була в дірочках ніби від куль, що навело на думку що це було місцем розстрілів. Вже потім той самий перехожий що згадувався вище повідомив нам що в селі кажуть що тут раніше була "часовня" і вона ще за часів пана що палац будував. Пан той був взагалі цікавим - він побудував собі палац за зразком "Большого палацу" в Петербурзі - тільки в зменшеному вигляді. Для цього цей пан навіть їздив в Петербург до царя і що цікаво чомусь в деревяних капцях. В деревяних, тому що скопіював палац. Що не ловите зв'язку? - і ми також не дуже ловили, але слухати було цікаво. Це розповіла чоловікові стара бабка, яка служила пану, але вона кілька років назад померла. Про місце розстрілу чоловік нічого не чув, а от коли ми в колишній студентській їдальні помітили жорна від млина, чоловік допоміг нам розширити наш маршрут направивши до млина. В цей раз Голосківського.
(В) Цівковецького,казав той місцевий. Млин помітно виділявся розмірами. Крім того з даху стирчали причандали технічного прогресу - дві вишки ніби дозорні пункти. Обходим млин з другого боку де колись до нього підтікала вода. Зараз той канал засипаний сміттям в яке мені по необережності вдалось провалитись майже до колін. Довелось йти до річки стіратись, але заодно і кадрики цікаві зробив. Ось так розраховуючи побачити один млин ми обійшли два, щоправда в всередину цього нам попасти не вдалось. Але йдемо до головного - до палацу пана Раковича відомого на все село. Від часовні майже до якої ми повернулись до него веде алея. З усього видно що колись це було чудове місце відпочинку - час від часу там попадаюстьсья бетонні крайки колишніх лавок і столиків та й покриття видно там було. Уже майже біля палацу нас привітало три ворони. Судячи з усього це було сімейство. Пару кадрів, пару кроків - і перед нами палац Зараз у ньому сільська загальноосвітня школа.
(В) Тільки вчора дізнався що там вчителював мій дідусь.
Одна з працівниць школи повідомила нам що раніше цей палац був ще багатший з боку села біля сходів стояли скульптури, в парку були скульптури і альтанки. Про часовню ми нічого нового не дізнались але на рахунок відомої таблички вмурованої в стіну палацу що говорить що "здесь покоится Римский-Корсаков" дізнались що її привіз місцевий житель з часовні і вмурував в стіну школи. Оглядаємо палац з усіх боків і коли повернулись до вихідного положення на вході в школу сидів не дуже привітний сторож що намагався нам довести що палац - це памятник архітектури і його не можна фотографувати. Навіть пробував кудись дзвонити, жалуватись :)
(В) Він вже був напідпитку і видно хотів заробити на добавку)) Так ми і пішли з відти парком не бажаючи нервувати чоловягу Пройшовшись алеєю сосен на виході з парку сфотографували ще памятник загиблим односельчанам, який важко обминути Ну і щоб не закінчувати на мінорній ноті з загиблими додам ще фотографію зупинки "Голосків" І тут олені, мабуть ті ж що і Коріатовичі полювали. А далі вздовж Голосківського шоссе і до сел. Смірнова. От така була прогулянка вихідного дня
Репортаж підготували: Сіднюк Віталій і Єрмаков Сергій Текст: Єрмаков Сергій
Дивіться також: |