Чт, 28.03.2024, 19:39
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Туризм » Туристичні поїздки

Хмельницький очима кам'янчан. Ч.1.
Що можна побачити в Хмельницькому після Кам'янця? - мабуть у багатьох в головах промайне така думка, якщо почує, що хтось з старовинного Кам'янця збирається до обласного центру на екскурсію. Можливо й тут є доля правди, проте ніхто не заперечить що мабуть кожне місто в своєму роді унікальне і має якісь свої родзинки. От і ми спланувавши подорож, кілька разів перенісши старт через різні обставини, таки здійснили свій задум ознайомитись з історією і сучасністю, оглянути культуру і буденність, побувати у музейних місцях міста Хмельницький. А вийшло зовсім навіть нічого. Про це далі у звіті про подорож.
______________________
УВАГА!!! Для зручності орієнтування за описом, складено схему маршруту - Хмельницький очима кам'янчан. Карта маршруту - шлях описаний в частині 1 позначено червоною лінією.
ДИЗЕЛЕМ З КАМ'ЯНЦЯ ДО КАМЯНЕЦЬКОГО І ДАЛІ ПО КАМ'ЯНЕЦЬКІЙ

Наша подорож розпочиналась з залізничного вокзалу м.Кам'янця-Подільського, де наша команда з чотирьох чоловік зібралась, щоб на 6.40 відправитись до Хмельницького. Вартість дорослого квитка, до речі, складає всього-навсього 10 гривень (липень 2014) - по гривні за 10 кілометрів
Зустрічаєм дизель. Зайцев точка... нєт

Попередній огляд можливого маршрута вказував на доцільність розпочати його з зупинки Кам'янецький переїзд.

Кам'янецький переїзд

Уже біля нашої зупинки починаєм вглядатись в архітектуру, але мандрівка наша ще вся попереду і потрібно дотримуватись чіткого плану щоб нічого не пропустити. Отож йдемо вулицею Кам'янецькою на північ, минаючи філармонію (про неї далі) та проходячи повз стихійний базарчик вздовж обох боків тротуарної доріжки до першої точки огляду.
жвава торгівля "з рук" на вул.Кам'янецькій
 
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ СОБОР

І от перед нами перша цікавинка - арка в будинку над якою ікона Божої Матері. Один турист у 2008 побачиши це писав "Чого тільки нема в Хмельницькому! Навіть на “хрущовках” ікони висять" (див. ТУТ). Насправді, це прохід не куди небудь, а до Свято-Покровського кафедрального собору і хоча юридично він знаходиться на вул.Володимирській, проте вже в арці він проглядається в усій красі, так наче саме звідси, з Кам'янецької починається комплекс споруд цього духовного місця.

Підхід до Свято-Покровського кафедрального собору

Собор досить великий і всередині досить просторий, хоча якоюсь помпезністю від нього не віяло. Хоча й не дивно, адже це зараз це великий за розмірами храм, який справді можна назвати собором, а до кінця 20-го століття, тут була лише цвинтарна капличка. Чому ж зараз собор? Можливо тому що в радянські часи це був єдиний діючий православний храм.

Свято-Покровський собор

Всередині велике просторе приміщення з плоскою стелею на якій зображена Свята Трійця, оздоблення ззовні нічим не примітне, висока стрімка дзвіниця з гарними дзвонами, передзвони яких аж хотілося почути, на території лише невеличкий сарайчик з банею, та хрест з дуже важкочитаємим написом ніби зубилом хтось пробував шкрабати "тут був Вася", хоча роки там здається з 19 століття.

Свято-Покровський собор
 
Ще одне чудове фото з цієї мандрівки можна побачити на нашому сайті за посиланням тут
 
ФІЛАРМОНІЯ І ТЕ ЩО НА ГАГАРІНА + МАЙДАН НЕЗАЛЕЖНОСТІ

Але залишаємо цю головну обитель православ'я Хмельницького (недарма ж носить назву "собор") і вирушаємо до вул.Гагаріна там де розпростерлась площа перед філармонією. Сама вулиця колись була складовою частиною довгого бульвару, але зараз вона носить звання першопроходця космосу і містить ряд цікавих речей. Перш за все це сама філармонія, будівлю якої споруджено у 1960-му. Як розказазав путівник у філармонії є зал на 750 місць, а також концертні зали органної!!! і камерної музики.

Загальний вигляд на філармонію з Кам'янецької
 
Будівля філармонії цікава своїм плануванням, за колонадою масивних колон є невеличке подвір'я, за яким уже безпосередньо вхід під дах. Над колонами в цей час висить плакат, що повідомляє про концерт Ані Лорак 18 вересня, мабуть це лише одна з багатьох зірок які мають відношення до філармонії. Відомо, наприклад, що тут рік працював Валерій Леонтьєв. Ось так.
Та незабуває філармонія і про свою візитівку і гордість - Академічний козачий ансамбль пісні і танцю "Козаки Поділля" і зараз закликаючи дітей у студію.

Філармонія у Хмельницькому

Ще один цікавий об'єкт тут же, на площі перед філармонією - пам'ятник Богдану Хмельницькому, який має свою історію і зібрав куменді історії. Згаданий вище турист у 2008 так писав про нього: "Маю підозру, що скульптор в житті не бачив живого коня. Вимагати, щоб він бачив Хмельницького — взагалі безглуздо. Тому пам’ятник вийшов на славу. До речі, в народі носить назву Яйцеслав. Вгадайте чому?" (див. ТУТ). Не чув як насправді звали коня Богдана Хмельницького, але цей скульптурний кінь дійсно, як то кажуть, з причандалами, причому сам апарат якийсь дефектний (ніби надламаний). А ще якщо придивитись то кінь зображений завислим у повітрі і ніжки у нього досить апетитні і нагадали окорочка "Нашої Ряби" ))

Пам'ятник Богдану Хмельницькому
 
Табличка на постаменті повідомляє, що пам'ятник "споруджено на честь 500-річчя м.Хмельницького, скульптор Борисенко В.Н., архітектор Копил М.Л."

Просуваючись вулицею Гагаріна далі виходимо до адміністративного центру міста - Майдану Незалежності на якому зосередились різноманітні обласні і місті адміністративні будівлі
Панорама Майдану Незалежності. Фото: Володимир Кроль
(клік на фото виведе на сторінку на сайті де зареєстровані користувачі зможуть подивитись його у кращій якості (4000*864px))

Центральною будівлею майдану є Будинок Рад, де розміщена Хмельницька облдержадміністрація. Зліва від неї куточок почесних громадян області, серед яких є і кілька кам'янчан, а перед будівлею привертає увагу скульптурна композиція, якою прикрасили постамент демонтованого пам'ятника Леніну (у Кам'янці теж є схожий постамент, але поки що до такого не дійшли руки). Як розповідав наш компаньйон Дмитро цей пам'ятник в народі називають "чотири відьмарки", але насправді за задумом, коли його встановлювали у 2011р, то то мали бути ніякі не відьмарки, а "Віра, Надія і Любов".

Скульптурна композиція "Віра, Надія і Любов"

Під пам'ятником зараз розгорнута "стіна плачу" (прямо як у Кам'янці біля постаменту перед Міськвиконкомом), на якій повішені портрети "Небесної сотні" і лампадками викладені слова "НЕБЕСНА СОТНЯ" (у Кам'янці викладено "СЛАВА ГЕРОЯМ"). Сумують у цьому місці і за недавно загиблими під час катастрофи літака Боїнг 777, малайзійських авіаліній

Місце пам'яті Небесної Сотні

Поряд у палатці збирали кошти для потреб військових на сході України.
Майдан повністю відповідає соєму призначенню бути адміністративним центром, в один з кабінетів і нам довелось завернути, щоб поспілкуватись з начальником відділу молоді і спорту області. Цю посаду нещодавно зайняла олімпійська чемпіонка і гордість області Ірина Мерлені. Нас цікавило розвиток бадмінтону у області, але бесіда видалась досить дружньою (про інтерв'ю з пані Іриною мова піде окремо).

В гостях у І.Мерлені та загальний вигляд на майдан
 
Залишаючи майдан йдемо до "алеї закоханих", але перед нею привертає увагу будиночок з гербом Хмельницького. У путівнику він відзначений як окремий об'єкт (Гагаріна,3) у якому на початку 20-го століття функціонувало Олексіївське реальне училище, а зараз тут Хмельницький міськвиконком.

Колись реальне училище, зараз міськвиконком
 
Трохи далі (Гагаріна, 6) за затишним двориком проглядається ще одна цікава і гарнооздоблена споруда - Палац урочистих подій. На початку 20ст. це був звичайний приватний особняк (нічого так собі особнячок), під час Першої світової війни тут був штаб 8-ї армії Пд.-Зх.фронту під командуванням О.Брусилова (і знову згадуєм бібліотеку по Лесі Українки у Кам'янці, де теж перебував цей генерал), після Другої світової війни тут були квартири партійних високопосадовців, потім - міська лікарня. І лише у 21-му столітті тут провели реставрацію і зробили те що є, та ще й алею вздовж вулиці по якій розміщено будівлю зробили відповідну.

Палац урочистих подій
 
Алея закоханих як така з'явилась теж не так давно, у 2008р. коли скверик вздовж дороги почали прикрашати оригінальними кованими лавочками з різними сюжетними композиціями. Очевидно зараз є одним з улюблених місць відпочинку городян і туристів. Коли ми проходили то практично усі лавочки були зайняті


Алея закоханих і її лавочки в ділі
 

ВУЛИЦЯ ГРУШЕВСЬКОГО

Алея виходить прямо до перехрестя з вулицею Грушевського. Тут за путівником 2010р. виділяється лише два об'єкти - будинки під №85 і 68, проте одразу видно, що старовинна архітектура цієї вулиці далеко не вичерпується цими двома адресами. Зокрема на перехресті одразу кілька гарних будиночків

Будинки за адресою вул.Грушевського, 97, 95 і 93

Будинок під №95 виділявся особливою оригінальністю і як виявилось недарма. На будинку є таблиця вміщена у 1968 році, на якій написано: "в этом здании в 1920 году размещался штаб 8-й кавалерийской дивизии ЧЕРВОНОГО КАЗАЧЕСТВА". Червоним козацтвом як відомо командував Віталій Примаков, але вулицю на честь нього вирішили робити не тут. До неї ми ще дійдемо.
Далі по ходу вулиці будинок з №85, який путівник подає як будинок актора, у інших джерелах можна знайти також назву "будинок артистів", але то мало міняє суть, адже за поясненням "будинок побудований у 1930-х рр. для працівників культурно-освітніх установ. Путівник згадує про меморіальну дошку артисту М.Радзієвському, але зараз поряд з'явилась ще одна дошка - лікарю-неврологу Світлані Шубіній-Бойченко, яка з 1940 по 2009р проживала у цьому будинку.

Будинок артистів по вул.Грушевського, 87

Випадково потрапив до наших фотокамер і ще один цікавий будинок. Це синенький будиночок за адресою Грушевського 84, який колись належав одному з найбагатших промисловців Проскурова Михайлові Шильману, який свого часу побудував у місті солодовий завод, фабрику столярних виробів, одну з кращих у місті друкарню "Порядок"... і все це на початку 20-го століття.

Колишній особняк Шильмана (Грушевського, 84)

На розі вулиць Грушевського і Театральної зустрічаємо один з оригінальніших пам'ятників міста - пам'ятник подолянам, які загинули в Афганістані, та інших локальних війнах. Найчастіше композицію трактують як те, що людьми переставляють як пішаками у шахах у найгарячіші точки. До цього веде і напис: "Помиляються правителі - страждає народ". Поряд висаджені берізки поміж яких на час наших відвідин був стенд встановлений до 25 років виведення військ з Афганістану з написом:
Вічна пам'ять полеглим!
Честь тим, хто вижив!
Віват, всім вам,
Дорогі мої шураві!

 

Пам'ятник загиблим в Афганістані
 
Рухаючись далі по Гагаріна до будівлі літературного музею означеного у путівнику, натрапляємо ще на один цікавий будиночок - це триповерхівка з написами на фасаді про "роковини Жовтня" (Грушевського, 74). Як виявляється ця соціалістично-пропагуюча будова є одним з перших будинків побудованих після встановлення Радянської влади.
Ну а будівля літературного музею (Грушевського, 68), до якої ми прямували, уже зовсім іншого стилю - все ті ж особнякові будівлі 1900-1910-рр., як написано у "прогулянках..." С.Єсюніна - вона належить до класичних зразків міської садибної забудови кінця 19 - початку 20 століття.

Будинок 10-річчя Жовтня, та літературного музею
 
СКВЕР ШЕВЧЕНКА І ВУЛ.ТЕАТРАЛЬНА

Перетнувши дорогу потрапляємо в парк ім.Шевченка. Звісно ж там є пам'ятник Тарасу Шевченку є і фонтан у бризках якого саме освіжались діти. Із нетрадиційного - це алея сакур, про яку свідчить своєрідна скульптурна композиція у вигляді відкритої книги на п'єдесталі з записаними іменами меценатів, та чудернацькі металеві скульптури Мазура (або й обох мазурів Миколи і Богдана), який багато подібного зробив у місті.

У парку ім.Т.Г.Шевченка

Вийшовши з парку на вул.Театральну бачимо будівлю з №38, на якій помічаєм звичну для кам'янчан табличку "Пам'ятник" тільки тут не архітектури, а "пам'ятник містобудування і архітектури". Отже ця будівля - це колишній міський банк 1914р, під охоронним №240051. От так все серйозно

Колись міський банк, зараз бібліотека ХУУП
 
Поряд з цим пам'ятником старовини ошатний і досить сучасний будинок укртелекому, а ще далі - ще один пам'ятник сучасності - підсмалена будівля прокуратури, яка ще досі не відійшла від подій майдану

Укртелком і СБУ
 
Але найбільш цікавим об'єктом з історичної і естетичної точки зору на вул.Театральній є таки будинок, де зараз розміщений обласний військовий комісаріат (Театральна, 68). Двоповерхова будівля одразу кидається в очі своєю барвистістю. Якось аж занадто яскраво пофарбували цю понадстолітню споруду
Панорама будівлі колишньої поштово-телеграфної контори (поч.20ст.) Фото: Володимир Кроль
(клік на фото виведе на сторінку на сайті де зареєстровані користувачі зможуть подивитись його у кращій якості (2138x900px))

А от льовики при вході виглядають дуже навіть доречно, в одного на щиті герб Хмельницького обласного військкомату, в іншого - герб Західного оперативного командування ЗСУ

Леви під військкоматом

Далі Театральна закінчується промисловим підприємством з протилежного боку вулиці. На цьому завершимо і першу частину нашої розповіді про подорож Хмельницьким. Далі ще багато цікавого.

Початок. Продовження у Ч.2. та Ч.3.

Текст: Сергій Єрмаков
Фото: Сергій Єрмаков і Володимир Кроль



Дивіться також:

Категорія: Туристичні поїздки | Додав: KamPod (24.07.2014)
Переглядів: 2086 | Коментарі: 7 | Теги: камянеький переїзд, Покровська церква, афганці, філармонія, СБУ, хмельницький, військкомат, алея закоханих, Майдан Незалежності, Мерлені | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 7
0
1 rabbit   (24.07.2014 17:18) [Материал]
Оперативно!
А фото №2 варто направити до управління Укрзалізниці, щоб показати як уникнути збиткових рейсів. Якби кожен вимагав квиток, залізниця могла б добряче заробляти.

1
2 KamPod   (24.07.2014 18:05) [Материал]
Це зараз написано тільки про перший об'єкт із 30, не враховуючи неучтьонного ^_^
А подивитись там на столітні будинки можна, але глибше зануритись в історію вже важче

0
3 Dimboy   (25.07.2014 00:57) [Материал]
У Хмелі є багато чого цікавого!!!! Можна навіть окремі статті видавати, будиночки невеличкі орнаментні, соціальні скульптури, пам'ятники, лавочки, базар, вокзал, музеї, парки, сквери, фонтани, монументні дошки тощо...

Дякуємо за гарну подорож!!!

0
4 KamPod   (25.07.2014 15:47) [Материал]
Знайшов вебкамеру з видом на кінотеатр у Хмельницькому з архівом записів. Подивився на час приблизного нашого перебування там але нас не знайшов. Якщо хтось зуміє то пишіть found .
От посилання http://x-city.ua/cam.php?cam_id=4

0
5 rabbit   (25.07.2014 23:22) [Материал]
Чому ж? О 15:10:35 чітко видно, як високий "блондин" з рюкзаком виповзає з-під білої парасольки, а його наздоганяють двоє, один з яких, порівнявшись із каретою, штовхає її у бік вокзалу, хоча і без особливого успіху. Високий з рюкзаком знімає цю спробу, після чого всі троє прямують у західному напрямку.
А от товариш у зеленій футболці, очевидно знаючи про розміщення вебкамери, старанно оминає її, притискаючись до стіни справа. Це йому вдається в неповній мірі, тому о 15:07:42 він ненадовго потрапляє у кадр, розминаючись з чоловіком у червоному. Потім, пройшовши трохи далі, виходить із своєї схованки о 15:08:15.
Вищезгадана трійця у цей час маскується під парасолькою, прийшовши до неї різними маршрутами до 15:07.
Одразу видно, що тут щось нечисто!

0
6 KamPod   (25.07.2014 23:49) [Материал]
Так дякую. Ледве просік clap , особливо важко зеленого було засікти, але був момент коли він вийшов з прикриття oy

0
7 KamPod   (26.07.2014 00:04) [Материал]
От червона стрілочка показує на трьох наших

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Проект "Мандруємо вулицями" [21]
Пішохідні маршрути [31]
Водний туризм [6]
Велотуризм [5]
Туристичні поїздки [19]
Спелеотуризм [9]
Маршрути Тетяни Недрі [6]
Визначні місця краю [20]
На мапі Кам'янця [25]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz