Сб, 20.04.2024, 05:19
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Знахідки О.Будзея » Різне

Будзей О. Відсвяткуємо 640-річчя чи зачекаємо до 650-річчя?
Як відомо, 7 (за новим стилем — 15) січня 1374 року литовські князі Олександр і Юрій Коріятовичі видали грамоту міщанам міста Кам’янець на Поділлі. Це найдавніший із відомих сьогодні датованих писемних документів, що стосуються історії Кам’янця-Подільського. Уславлений подільський дослідник Юхим Сіцінський писав, що «історики бачать у грамоті 1374 року запозичення зовнішніх форм німецького, або магдебурзького, права (в неповному вигляді), хоч в акті і немає такої назви».

 
Володимир Мельниченко
Нещодавно народний депутат України Володимир Мельниченко, який народився в Кам’янці-Подільському, тут обраний до парламенту, свого часу закінчив історичний факультет місцевого педінституту, запропонував, щоб наступного року 640-річчя надання його рідному місту магдебурзького права було відзначено на державному рівні та розробив відповідний проект постанови Верховної Ради (зареєстровано 1 липня 2013 року). Необхідність такого святкування політик обґрунтовує історичним, культурним і науковим значенням одного з найдавніших міст нинішньої Хмельницької області.

Отже, якщо колеги підтримають ініціативу Володимира Володимировича, то Верховна Рада рекомендуватиме Кабінету Міністрів упродовж місяця створити оргкомітет, який за місяць має розробити та затвердити план заходів із відзначення 640-річчя та продумати їх фінансове та матеріально-технічне забезпечення. Якщо все піде, як по маслу, то радіо- і телеефір наповняться гарними передачами про Кам’янець, газети та журнали — змістовними статтями, Національний банк випустить ювілейну монету, «Укрпошта» — серію марок, а мешканців і вихідців із міста, які зробили вагомий внесок у соціально-культурну розбудову України, відзначать державними нагородами.


П’ятницька вулиця в Старому місті

До речі, за європейськими стандартами, 7(15) січня 1374 року як найдавніша писемна згадка про Кам’янець вважається датою його заснування. Тож можна одночасно відсвяткувати і 640-річчя самого міста, хоч кам’янчани, посилаючись на результати археологічних розкопок або на дако-римську гіпотезу Євгенії та Ольги Пламеницьких, вважають своє місто набагато древнішим. Можна також зачекати ще 10 років, щоб ювілейна дата стала круглішою, а торжества з її відзначення — пишнішими. Щоправда, невідомо, хто тоді представлятиме Кам’янець у найвищому законодавчому органі України… 


Автор: Олег Будзей



Дивіться також:

Категорія: Різне | Додав: OlegB (20.07.2013)
Переглядів: 747 | Коментарі: 18 | Теги: Коріатовичі, заснування, Мельниченко, Будзей, Магдебурзьке право | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 18
1 KamPod   (20.07.2013 12:27) [Материал]
Вважаю що правильно сформулювали проект постанови про "магдебурзьке право", адже у статті "Скільки років Кам'янцю" уже писалось про ще одну постанову де фігурує зовсім інша дата заснування. Вийшов би парадокс - взаємозаперечуючі рішення від влади ^_^
Цитата
26 липня 2001 року Кабінет Міністрів України видав постанову «Про затвердження Списку історичних населених місць України». До Списку включено 12 міст і 12 селищ міського типу Хмельницької області, зокрема, місто Кам’янець-Подільський із датою заснування — друге століття.

2 OlegB   (20.07.2013 12:43) [Материал]
Думаю, що варто ще глянути мою статтю "Чи має Кам’янець-Подільський дату заснування?" (http://h.ua/story/376400/), де, зокрема, сказано в розділі "Владні віражі": "Як бачимо, три владні інституції — Верховна Рада, Кабінет Міністрів і Президент України — оперують трьома різними датами заснування Кам’янця: відповідно 1041 рік, друге століття та близько 1004 року. Найпечальніше, що всі три дати надто далекі від істини".

3 KamPod   (20.07.2013 13:27) [Материал]
Про тривладні інституції гарно сказано. Шкода що немає єднання, в принципі не лише в цьмоу питанні

4 rabbit   (20.07.2013 14:37) [Материал]
Проект може пройти, бо є куди списати витрати і практично не лишиться матеріальних слідів.

5 KamPod   (20.07.2013 15:08) [Материал]
Ви так пишете ніби проти того проекту. Як на мене гарна ідея і стосується нашого міста. А те що проконтролювати потрібно - то вже інше питання.
В будь-якому разі як не на Кам'янець - то на якесь Єнакієво чи ще кудись підуть засоби. Кам'янчанам гріх жалітись на ініціативу з магдебурзьким правом в нашому місті

6 Kobzar   (20.07.2013 16:21) [Материал]
Ну звичайно,давайте святкувати,монети,марки,нагороди,статті,єфір.
Це ж чудово,є куди гроші вкидати.
І пофіг що Водна башта,Нова західна,Казарми,Гончарна вежа,Різницька башта,Порохівні,Замковий міст,млин Ірафа та інші унікальні пам'ятки архітектури скоро кануть у Лету.
Давайте святкувати!
І не забудьте про фейерверк.

7 KamPod   (20.07.2013 16:36) [Материал]
Упс. Не ловлю зв'язку проекту постанови з перечисленними об'єктами, але нехай ok

10 Kobzar   (22.07.2013 19:20) [Материал]
А такий зв'язок-є купа грошей, і є варіанти як їх витратити.Можна прогасати-просвяткувати а можна(це фантастика) накрити дахом Водну башту,щоб та не розсипалась.Тобі що більше подобається?

12 KamPod   (22.07.2013 19:40) [Материал]
Звісно другий варіант, навіть не обговорюється :)
Але ж там не йдеться про якийсь вибір між святкуванням і перекриттям башти чи відновленням чогось - вибору немає - пропозиція одна - як ти кажеш "феєрверки" або нічого

14 Kobzar   (22.07.2013 19:54) [Материал]
Мене дратує те, що на нову, недолугу, підсвітку замку, чи того ж мосту,кошти є а на збереження архітектури нема.

16 KamPod   (22.07.2013 20:17) [Материал]
Недавно, коли купував книгу Пламеницької, в магазині ми (я і реббіт) мали розмову з М.Сисином про ці ж проблеми і він завів мову про те що непогано було б створити якийсь орган що б якось погоджвував і контролював усі реставрації в місті, з яким би рахувалась влада і НІАЗ. Як приклад він наводив діюче з 1903р "Подільське церковне історико-археологічне товариство" головою якого був Ю.Сіцінський. В поле діяльності цього товариства входили охорона пам’яток, археологія, історія. Товариство давало висновки щодо археологічної важливості деяких древніх будівель, збір відомостей про них, знімки і креслення, реєстрація пам’ятників.
Так що проблема багатьох хвилює, але поки що вирішується лише на словах.

8 KamPod   (20.07.2013 16:55) [Материал]
Особисто я бачу масу позитивних моментів від данної постанови про те "щоб наступного року 640-річчя надання його рідному місту магдебурзького права було відзначено на державному рівні":
- додаткова увага влади і не лише Української
- популяризація міста
- відвідини міста різними особами, які, можливо, вже залишили слід в історії країни чи навіть людства, а зараз залишуть слід і в історії міста
- в самому святкуванні теж позитив - є маса кам'янчан, для яких це важливіше ніж скажімо ті ж пам'ятники про які вони мало знають і з цим не можна не рахуватись
- до святкування місто обов'язково будуть прибирати, а це інвестиції в реставрацію і ремонти
...
можна ще назвати стільки ж переваг, а з недоліків?..
те що прозвучало - хтось відмиє гроші? - згадалась приказка, не знаю на скільки доречна - "голоне щоб сусіду було гірше" grin Звісно що це не правильно що частина засобів іде не за призначенням, але як на мене то це не від нас залежить і має виправлятись не на рівні міста це точно, а от відмовлятись від пропозицій щоб хоч щось місту перепало як на мене дурниця.

Цікаво почути аргументи інших поглядів

9 KamPod   (22.07.2013 18:47) [Материал]
Аргументів так і не дочекався :? :) .
Але гаразд, пропоную не словом а ділом довести свої погляди щодо втрачаємої архітектури. Якраз нагода є - http://kam-pod.gov.ua/novini/5006-gromadsk-sluhannya.html

17 rabbit   (23.07.2013 18:47) [Материал]
А що, може сходити, послухати про райдужні перспективи? В мене теж є цікаві питання до патріотів від влади!
А може полегшимо пошуки проблемних об'єктів для інвесторів, створивши на сайті галерею замордованих пам'яток?

18 KamPod   (23.07.2013 20:15) [Материал]
Оце вже щось схоже на реальні дії, а не поговорили і розбіглись. Ідея галереї мені сподобалась cool

11 OlegB   (22.07.2013 19:27) [Материал]
У всьому має бути логіка. В Україні, крім Кам'янця-Подільського, є ще не один десяток значимих міст, яким надавали магдебурське право. Отже, давайте для кожного з цих десятків міст кожних десять років святкувати на державному рівні надання цим містам магдебурзького права. Ось такі заперечення можуть пролунати в адрес Володимира Володимировича, коли його колеги обговорюватимуть його пропозицію. І як він відстоюватиме свою позицію? Тим, що він народився в Кам'янці та через 10 років, коли справді буде доволі кругла дата - 650-річчя - він, можливо, вже не буде депутатом. Так його ж колеги йому неодмінно закинуть у відповідь і містечковість, і дріб'язковість його пропозиції.

13 KamPod   (22.07.2013 19:42) [Материал]
Так, справді, я про це не подумав. Дійсно цікаві можуть бути дебати про затвердження проекту

15 OlegB   (22.07.2013 20:04) [Материал]
На жаль, наш обранець до парламенту веде себе як містечковий діяч, а не як державний муж-законотворець.

Имя *:
Email:
Код *:
Категорії розділу
Кам'янецький календар [366]
Села від А до Я [1]
Історія [54]
Культура [38]
Персоналії [86]
Релігія [11]
Суспільство [21]
Різне [23]
Пошук
Свіжина
Дуже цікаво розповідає про вулицю Зантус

Доброго дня,
хто може показати на

Скажите пожайлуста а где хранится виньет


да... мне бы такая штуенция не помешала


Пошук
Статистика
Rated by ORS3
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Copyright MyCorp © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz